KultúraCestovaniePikošky

Národné kvety Ázie

Rovnako ako zvieratá, aj národné kvety sú symbolmi reprezentujúcimi krajinu. Niektoré národné kvety majú kultúrne alebo náboženské korene, ktoré siahajú stovky alebo dokonca tisíce rokov dozadu a mohli alebo nemuseli byť oficiálne adoptované. V každej krajine je význam národnej kvetiny odlišný. Na osvojenie týchto symbolov sa použili rôzne postupy; niektoré udeľujú vládne orgány, zatiaľ čo iné sú výsledkom neformálnych verejných prieskumov.

Vietnam a India – Lotos

Obyvatelia Vietnamu považujú Lotos za jeden zo štyroch pôvabných kvetov a rastlín spolu s borovicami, bambusmi a chryzantémami. Známy aj ako „kvet úsvitu“ sa lotos nachádza v celej krajine pri jazerách a rybníkoch. Pre Vietnamcov je symbolom čistoty, odhodlania a optimizmu do budúcnosti. Elegancia Lotosu sa často uvádza vo vietnamských ľudových piesňach a básňach. Rovnako tento kvet uctievajú aj v Indii.

Lotos (zdroj obrázku: canva.com)
Lotos (zdroj obrázku: canva.com)

Mjanmarsko – Padauk

Paduak kvitne v malých voňavých žlto-zlatých kvetoch po prvých aprílových sprchách, ktoré sa zhodujú s mjanmarským novoročným festivalom.

Padauk (zdroj obrázku: canva.com)
Padauk (zdroj obrázku: canva.com)

Po odkvitnutí sa celý strom cez noc zmení na zlatý. Mjanmarčania považujú strom Paduak za symbol sily a trvanlivosti. Krásna kvetina tiež znamená mladosť, lásku a romantiku a má nezastupiteľnú úlohu pri tradičných a náboženských obradoch. Paduak nájdete po celej krajine a drevo stromu sa používa aj na výrobu nábytku.

Indonézia – Mesačná orchidea

Mesačná orchidea je jednou z najdlhšie kvitnúcich orchideí. Kvety sú rozvetvené a môžu vydržať dva až šesť mesiacov. Darí sa mu vo vlhkej teplote, takže sa hojne vyskytuje v nížinách Indonézie.

Mesačná orchidea (zdroj obrázku: canva.com)
Mesačná orchidea (zdroj obrázku: canva.com)

Japonsko – Čerešňový kvet 

Kvety sakury sú prevládajúcim symbolom v „Irezumi“, tradičnom umení japonských tetovaní. Obrázok tohto kvetu nájdete aj na japonskej 100 jenovej minci. Kvôli veľkej obľube je čerešňový kvet, prirodzene, považovaný za národný kvet Japonska.

Čerešňový kvet (zdroj obrázku: canva.com)
Čerešňový kvet (zdroj obrázku: canva.com)

Laos – Dok Champa

Dok Champa je národná kvetina a oficiálny symbol Laosu. Voskový kvet so sladkou vôňou nájdete v mnohých farbách: červenej, žltej, ružovej a viacerých pastelových farbách.

Dok Champa (zdroj obrázku: canva.com)
Dok Champa (zdroj obrázku: canva.com)

Pre Laosanov predstavuje Dok Champa úprimnosť a radosť zo života. Kvetina sa často používa ako dekorácia pri obradoch alebo sa z nej robí girlanda na privítanie hostí. Kvitne každý deň a vydrží dlho. Stromy sú vysadené po celej krajine a vidieť ich môžete najmä v blízkosti kláštorných oblastí.

Čína – Slivkový kvet 

Národný kvet Čínskej republiky bol oficiálne označený ako slivkový kvet 21. júla 1964. Slivkový kvet, známy ako meihua, je symbolom odolnosti a vytrvalosti tvárou v tvár nešťastiu, pretože slivkové kvety často kvitnú najintenzívnejšie aj uprostred drsného zimného snehu.

Slivkový kvet (zdroj obrázku: canva.com)
Slivkový kvet (zdroj obrázku: canva.com)

Filipíny – Jazmín 

Jasmína Sampaguita bola prijatá ako národný kvet Filipín od roku 1934. Má biely kvet v tvare hviezdy, ktorý kvitne po celý rok.

Jazmín (zdroj obrázku: canva.com)
Jazmín (zdroj obrázku: canva.com)

Kvet sa otvára v noci, vydrží asi jeden deň a vytvára jedinečnú sladkú vôňu. Pre Filipíncov je kvetina symbolom čistoty, jednoduchosti, pokory a sily. Jeho kvet oslavujú filipínske legendy, príbehy a piesne. Predpokladá sa, že kvetina bola prinesená z himalájskych oblastí do Filipín v 17. storočí.

Thajsko – Ratchaphruek

Strom Ratchaphruek má nádherné žlté kvety v tvare strapca. Thajci považujú jeho žltý odtieň za farbu budhizmu a farbu slávy.

Ratchaphruek (zdroj obrázku: canva.com)
Ratchaphruek (zdroj obrázku: canva.com)

Ratchaphruek kvitne každoročne od februára do mája a symbolizuje jednotu a harmóniu obyvateľov Thajska. Zatiaľ čo kvety kvitnú, strom zhadzuje listy a na svojich konároch necháva visieť iba jasne žlté kvety. Ratchaphruek je v Thajsku všeobecne známy a hojne sa pestuje pozdĺž ciest.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button