KultúraCestovaniePikošky

Zvieratá, ktoré sú v ázijských kultúrach posvätné

Každá civilizácia alebo kultúra má svoje posvätné druhy zvierat, ktorým ľudia pripisujú božské vlastnosti. Figurujú v mýtoch, či legendách a či už tieto zvieratá zbožňujeme, obdivujeme, bojíme sa ich alebo si ich vážime, každé z nich predstavuje dôležitý aspekt ľudstva a vzťahu k našej planéte

Krava

Jednou z najkurióznejších vecí, ktoré môžete vidieť na snímkach z Indie je to, ako sa kravy voľne potulujú ulicami a na trhoch. Najmä preto, že im nikto nič nerobí a nik im neubližuje. Ľudia sa o ne starajú sa ešte viac ako o svoje vlastné deti. Hinduista nikdy nezje kúsok hovädzieho mäsa, dokonca ani vtedy keď hladuje, čo je v tejto krajine celkom bežné. 

Vyznávači hinduizmu vnímajú kravy ako symbol života, pretože sú veľmi nápomocné. Dávajú mlieko, poskytujú hnojivo a v minulosti sa využívali na obrábanie polí. Aj preto sa usporadúvajú v Indii každoročné oslavy, na ktorých kravy kúpu a zdobia v rôznych chrámoch.

Krava je v Indii posvätná (zdroj obrázku: canva.com)
Krava je v Indii posvätná (zdroj obrázku: canva.com)

Slon

Toto zviera je národným symbolom Thajska. Siluetu slona mali dokonca na vlajke až do roku 1917. Slony sú úzko späté s históriou tejto krajiny a biely slon je pre Thajcov ten najposvätnejší. 

Slony sú v Indii veľmi obľúbené (zdroj obrázku: canva.com)
Slony sú v Indii veľmi obľúbené (zdroj obrázku: canva.com)

Slony sú však obľúbené aj v Indii. Koncept reinkarnácie, ktorý je typický pre hinduizmus, vníma slony ako jedno z najvyššie hodnotených zvierat. Je to aj vďaka tomu, že slon majú veľa pozitívnych vlastností, akými sú napríklad vyrovnanosť, sila, či múdrosť.

Tiger

Okrem toho, že je tiger súčasťou čínskeho zverokruhu, je spolu s korytnačkou, drakom a fénixom jedným zo štyroch mocných nebeských bohov tejto krajiny. V Číne je toto zviera strážcom učenia ľudstva, kráľom všetkých zvierat a pánom hôr.

V Číne je tiger kráľom všetkých zvierat (zdroj obrázku: canva.com)
V Číne je tiger kráľom všetkých zvierat (zdroj obrázku: canva.com)

Číňania si tiež spájajú tigrov s kovom, spravodlivosťou a jeseňou. To je pravdepodobne spôsobené tým, že armády, ktoré kedysi bránili cisárov, mali na svojich brneniach práve toto zviera.

Pes

Psy sú po celom svete chované ako milované domáce zvieratá, no niektoré kultúry ich vedia oceniť ešte viac. V Nepále sa každoročne koná päťdňový hinduistický festival Kukur Tihar, ktorý je venovaný iba psom. Tí dostávajú kvety nechtíka okolo krku a nechýba ani dobré jedlo. Hinduisti veria, že psy sú poslom boha smrti a ak budú so štvornohými miláčikmi udržiavať dobré vzťahy, budú mať vďaka tomu dlhý život.

Psy počas oslavy hinduistického festivalu Kukur Tihar (zdroj obrázku: canva.com)
Psy počas oslavy hinduistického festivalu Kukur Tihar (zdroj obrázku: canva.com)

Ani v Číne na psov nezabúdajú a druhý deň na oslavách čínskeho nového roka sa považuje za narodeniny psov – deň, kedy by ste mali byť k svojmu spoločníkovi láskavejší ako zvyčajne.

Opica

Opice sú považované za formu Boha Hanumana alebo Bajrang Bali, boha moci a sily. Na počesť týchto zvierat bolo postavených mnoho indických chrámov ako napríklad Durga v  meste Varanasi a alebo slávny Opičí chrám v meste Jaipur.

Chrám Durga (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Durga (zdroj obrázku: canva.com)

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button