CestovanieKultúra

Historické mestá Ázie, ktoré vám vyrazia dych

Pripravili sme si pre vás ďalšie pokračovanie článku najkrajších historických miest Ázie. Náš dnešný zoznam zahŕňa najmä historické populárne stavby, ktoré určite poznáte z kníh alebo internetu. Objavte zaujímavú históriu Ázie prostredníctvom jedinečných miest, ktoré nikde inde na zemi nenájdete.

Agra, India 

Mauzoleum z bieleho mramoru, ktoré dal postaviť cisár Šáhdžahán ako hrobku pre svoju zosnulú manželku Mumtaz Mahal dnes navštevujú milióny ľudí z celého sveta. Jeden zo siedmich divov sveta sa začal stavať už v roku 1631 a dokončený bol v roku 1648. 

Tádž Mahal (zdroj obrázku: canva.com)
Tádž Mahal (zdroj obrázku: canva.com)

V súčasnosti je Tádž Mahal jednou z najkrajších a najvzácnejších pamiatok sveta, ktorá je od roku 1983 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. 

Čitajte tiež: Aké miesta tvoria zlatý trojuholník Indie? 

Borobudur, Indonézia 

V Indonézii sa nachádza najväčšia budhistická stavba na svete, ktorej história siaha až do roku 800 n. l. a je jednou z najnavštevovanejších pamiatok Indonézie. Celá stavba Borobudur sa skladá zo šiestich postupne stúpajúcich štvorcových terás, ktoré sú zakončené tromi kruhovými terasami.

Pri pohľade zhora pripomína Borobudur trojrozmernú mandalu, ktorá symbolicky spája nebo a Zem. Po celej stavbe je rozmiestnených 504 sôch Budhu a obložená je 2 672 reliéfnymi panelmi. Borobudur nájdete aj na zozname svetového dedičstva UNESCO, zapísaný bol v roku 1991. 

Borobudur (zdroj obrázku: canva.com)
Borobudur (zdroj obrázku: canva.com)

Ayutthaya, Thajsko 

V minulosti bola Ayutthaya jedným z najbohatších miest Thajska, ktoré ťažilo najmä zo svojej výhodnej polohy medzi Čínou a Indiou, vďaka čomu sa stalo významným obchodným uzlom a tešilo sa obrovskej prosperite. Sláva mesta sa však stala tŕňom v oku viacerým nepriateľom a zničiť sa ho podarilo barmskej armáde, ktorá mesto napadla a podpálila niekoľko budov. Požiar sa rozšíril ďalej do centra a z bájneho mesta zostali len ruiny. V súčasnosti sa tu nachádza historický park, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tipy na pamiatky, ktoré by ste mali v meste Ayutthaya vidieť, sme pre vás zhrnuli v samostatnom článku

Ayutthaya (zdroj obrázkzu: canva.com)
Ayutthaya (zdroj obrázkzu: canva.com)

Angkor Wat, Kambodža 

V 12. storočí bol pre kráľa Surjavarmana II. vystavaný chrámový komplex Angkor Wat, ktorý taktiež plnil úlohu hlavného mesta. Jedinečným sa stal pre impozantnú khmérsku architektúru, ktorej stavby sa zachovali dodnes. Po celej ploche chrámového komplexu Angkor Wat nájdete viac ako tisíc pamiatok, kvôli čomu si na návštevu určite vyhraďte viac času.

Angkor Wat (zdroj obrázku: canva.com)
Angkor Wat (zdroj obrázku: canva.com)

Angkor Wat je najvýznamnejšou historickou pamiatkou Kambodže a nájsť ju môžete aj na jej národnej vlajke. Taktiež je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ročne toto miesto navštívia milióny ľudí.  

Chiang Mai, Thajsko 

Približne 700 km od Bangkoku leží druhé najväčšie mesto Thajska Chiang Mai, ktoré je zároveń hlavným mestom provincie s rovnomenným názvom Chiang Mai. Mesto je vyhľadávanou destináciou turistov, na prvý pohľad vás zaujme najmä jedinečná architektúra budov, nachádza sa tu viac ako 300 budhistických chrámov.

Chrám Wat Phra Singh v Chiang Mai (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Wat Phra Singh v Chiang Mai (zdroj obrázku: canva.com)

Mesto je obľúbené aj kvôli svojej krásnej prírode, nočnému životu, nákupným možnostiam, či rezerváciam so slonmi, takže nuda tu počas dovolenky určite nehrozí. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button