Cestovanie

Symbol večnej lásky Tádž Mahál je klenotom Agry

Jedna z najznámejších pamiatok sveta Tádž Mahál sa nachádza v indickom meste Agra. To svojim návštevníkom ponúka viacero zaujímavých pamiatok. Ako sa stal Tádž Mahál symbolom lásky a aké ďalšie zaujímavé miesta môžete v Agre navštíviť sa dočítate v článku.

Súčasť zlatého trojuholníka 

Mesto Agra má dlhú históriu, ktorú poznamenali najmä striedajúci sa panovníci a rôzne obdobia. Každá ríša tu zanechala svoj odkaz, ktorý sa stal súčasťou histórie celého mesta. Či už ide o legendárny Tádž Mahál, červenú pevnosť alebo perlovú mešitu. 

Agra sa nachádza v štáte Uttarpradéš v Indii. Žije tu približne 1,6 milióna ľudí, ktorí sú v značnej miere závislí najmä na cestovnom ruchu. Ten je v tomto mieste veľmi rozšírený najmä kvôli mnohým pamiatkam a tiež zlatému trojuholníku. Ten vytvárajú Jaipur a Dillí spoločne s Agrou. Zlatý trojuholník spája tieto mestá a ponúka tak návštevníkom prehliadku tých najzaujímavejších miest Indie. 

Tádž Mahál (zdroj obrázku: canva.com)
Tádž Mahál (zdroj obrázku: canva.com)

Novodobý div sveta 

Tádž Mahál dal vybudovať mogul Šáhdžahán ako znak lásky pre svoju zosnulú ženu Muntaz. Tá zomrela pri pôrode ich 14. dieťaťa v roku 1631. Šáhdžahán vraj preplakal 8 nocí, keď sa rozhodol, že svojej zosnulej manželke dá vystavať to najkrajšie mauzoleum na svete. S výstavbou sa začalo v roku 1632 a trvala dlhých 22 rokov. Na celej stavbe sa podieľalo viac ako 22 tisíc robotníkov. Pri nosení ťažkého mramoru a iného stavebného materiálu sa využívali tisíce slonov. Celá stavba je postavená z bieleho mramoru, ktorá spája turecké, perzské, islamské a indské architektonické štýly. Povrch zdobia drahokamy, polodrahokamy a súčasťou je aj kaligrafická výzdoba. V súčasnosti je Tádž Mahál považovaný za skutočný skvost moslimského umenia a zapísaný je aj v zozname UNESCO od roku 1983. Od roku 2007 patrí medzi sedem novodobých divov sveta spolu s čínskym múrom a ďalšími svetovými pamiatkami. 

Červená pevnosť 

Červená pevnosť (zdroj obrázku: canva.com)
Červená pevnosť (zdroj obrázku: canva.com)

Táto obria stavba nazývaná aj ako Ágrá ká kilá bola vybudovaná na príkaz cisára Akbara v roku 1565 a ďalej rozvíjaná jeho vnukom a ďalšími panovníkmi. Má polkruhový tvar a obklopená je múrmi vysokými 21,4 metra. Svoj názov získala podľa červeného pieskovca. Slúžila predovšetkým ako vojenská stavba a niektoré jej časti boli vyhradené pre indickú armádu. Vnuk cisára Akbara menom Shan Jahan ho následnej premenil na palác.

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Do celej pevnosti viedol len jediný vstupný vchod a ním je brána Amar Singh. V celej pevnosti sa nachádza bludisko budov vrátane rozsiahlych podzemných častí. Pri návšteve budete mať možnosť prehliadnuť si ich. 

Významné hrobky 

Akbarova hrobka (zdroj obrázku: canva.com)
Akbarova hrobka (zdroj obrázku: canva.com)

Úplne najznámejšou hrobokou je Akbarova, ktorá sa nachádza na západnej periférii mesta Agra. Označovaná je ako Sikandar. Je z červeného pieskovca a mramoru, pričom jej vnútro je pokryté vynikajúcou kaligrafiou, ktorá odráža princípy Din-e-Ilahi. Ide o náboženské hnutie spojené hinduizmom a islamu, ktoré založil cisár Akbar. O niekoľko kilometrov ďalej sa nachádza hrobka na pamiatku manželky cisára Akbara Mariam Zamani. Hrob je známy svojimi rezbárskymi črtami a jeho prízemie tvorí asi štyridsať komôr. Okrem týchto dvoch turisti radi navštevujú aj Itmad-Ud-Daula. Tento hrob je majstrovským, dizajnérskym a konštrukčným dielom a celý je postavený z bieleho mramoru. Vystavaný bol pod vedením cisárovnej Noora Jahana na pamiatku jej otca Mirzy Ghias Bega. Táto hrobka je zároveň považovaná za predchodcu Tádž Mahalu. 

Itmad-Ud-Daula (zdroj obrázku: canva.com)
Itmad-Ud-Daula (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem mnohých krásnych pamiatok určite ochutnajte aj tradičnú kuchyňu, navštívte miestne trhy alebo sa vydajte na nákupy. Využite na návštevu Agry viac dní, ubytujte sa v jednom z hotelov a spoznajte jej krásy a blízke okolie. Spojte jej návštevu s Dillí a Jaipurom a vaša dovolenka bude dokonalá. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button