CestovanieKultúra

Objavte krásne miesta Zlatého trojuholníka Indie

Obľúbeným turistickým okruhom v Indii je zlatý trojuholník. Spája mestá Agru a Jaipur s hlavným mestom Dillí. Výlet sa dá naplánovať na niekoľko dní a vy tak budete mať možnosť poznať všetky krásy každého z miest. 

V prípade, že máte v pláne navštíviť Indiu a neviete kam skôr, vyberte si Zlatý trojuholník. Ten v Indii dostal svoj názov po trojuholníku, ktorý vytvárajú polohy miest na mape. Je obľúbený turistami, pretože ponúka možnosť jednoduchou cestou spoznať veľmi peknú časť Indie. Absolvovanie výletu vám okrem krásnych miest dopraje aj kultúru a etnickú rozmanitosť Indie, prehliadku pamiatok a rôzne gastronomické delikatesy, ktoré budete mať možnosť ochutnať. 

Na návštevu Zlatého trojuholníku sa môžete vydať sami alebo využiť ponuky rôznych cestovných kancelárií. V prípade, že sa rozhodnete spoliehať sami na seba vhodné je na presuny medzi mestami využiť službu prenajatia auta alebo cestovať vlakom. Pri výbere cestovnej kancelárie je dôležitý počet dní, ktoré sa rozhodnete spoznávaním týchto miest stráviť. Dostupné sú rôzne varianty výletov, pričom obľúbenými sú najmä 6 dňové. V rámci zájazdu bude pre vás naplánovaný itinerár s miestami, ktoré uvidíte v daný deň a pravdepodobne sa od sprievodcu dozviete viac zaujímavých informácií. Je len na vás akú variantu výletu si zvolíte a čo vám bude viac vyhovovať. 

Ktoré miesta sú najviac obľúbenými? Prinášame vám prehľad tých najnavštevovanejších. 

Dillí 

Väčšina ľudí volí Dillí ako začiatok svojej cesty, pretože je tu veľmi frekventované letisko. Dá sa tu navštíviť veľmi veľa pamiatok a zaujímavých miest. Nebudeme menovať všetky, ale spomenieme vám aspoň tie najzaujímavejšie. 

India Gate (zdroj obrázku: canva.com)
India Gate (zdroj obrázku: canva.com)

Pri návšteve Dillí by ste sa mali zastaviť pred bránou India Gate, ktorá je spomienkou na padlých indických vojakov, ktorí zomreli za záchranu slobody a integritu krajiny. Dillí je veľmi rušné miesto, ale pokoj nájdete v Hazrat Nizamuddin Dargah. Nachádza sa tu hrob súfijského svätca Nizamuddina Auliya. Pri návšteve tejto hrobky budete cítiť zvláštnu energiu, ktorá tu panuje. Obľúbenou pamiatkou je aj návšteva Červenej pevnosti známej ako Lál kilá. Postavená je z červeného pieskovca, po ktorom nesie svoj názov a je významnou stavbou mughalskej architektúry. V minulosti tu žil sultán, ale dnes sa tu nachádza múzeum. Do svetového dedičstva UNESCO bola zapísaná v roku 2007. 

Fatehpur Sikri (zdroj obrázku: canva.com)
Fatehpur Sikri (zdroj obrázku: canva.com)

V blízkosti sa nachádza aj mesto Fatehpur Sikri, ktoré určite stojí za návštevu. Je vyhlásenou pamiatkou UNESCO a návštevníkom ponúka ukážku mughalskej architektúry. Postavil ho Akbar Veľký a slúžiť malo ako hlavné mesto. Najznámejšou pamiatkou mesta je mešita Jama Masjid. 

Jaipur 

Ikonická stavba Hawa Mahal (zdroj obrázku: canva.com)
Ikonická stavba Hawa Mahal (zdroj obrázku: canva.com)

Mesto Jaipur je tiež označované ako ružové mesto a určite vás zaujme na prvý pohľad. Je hlavným mestom Rádžasthánu, ktoré je preslávené svojimi farebnými drahokamami. Najznámejšou pamiatkou je obrovský Hawa Mahal, ktorý je známy ako palác vetrov. Ide o päť poschodovú budovu postavenú z ružového pieskovca, z ktorej je krásny výhľad na okolie. Na zozname svetového dedičstva UNESCO sa nachádza aj jedno z najväčších astronomických observatórií Jantar Mantar a Oranžový palác Amber. Ten bol vystavaný ako útočisko proti nepriateľom. Známou pamiatkov je aj Albert Hall Museum alebo záhrady Sisodia Rani a Vidyadhara. Obľúbenou turistickou atrakciou je let balónom, ktorých je v Jaipure naozaj veľa. 

Observatórium Jantar Mantar (zdroj obrázku: canva.com)
Observatórium Jantar Mantar (zdroj obrázku: canva.com)

Agra 

Medzi najnavštevovanejšie pamiatky Agry patrí svetoznámy Tádž Mahal, ktorý sa stal symbolom Indie. Ročne ho navštívia milióny turistov, ktorí obdivujú jeho krásu. Na severovýchode od Tádž Mahalu sa nachádza Mehtab Bagh, ktorý predstavuje dokonalý záhradný komplex. 

Tádž Mahal je klenotom Agry (zdroj obrázku: canva.com)
Tádž Mahal je klenotom Agry (zdroj obrázku: canva.com)

Agra ponúka mnoho ďalších zaujímavých miest. V prípade, že vám nerobia problém pešie prechádzky a chcete spoznať život miestnych obyvateľov navštívte dedinku Kachhpura. Nachádza sa blízko brehu Yamuna v Agre. Počas návštevy sa od dedinčanov máte možnosť dozvedieť o bohatom historickom význame tohto miesta. Zaujímavým je aj tradičné miestne umenie Sanji. V prípade, že vás prepadne hlad určite vyskúšajte niektoré z úžasných indických jedál. Obľúbenými sú napríklad placky parathas a na olovrant môžete vyskúšať slaný chaat alebo pethou, ktoré sa vyrába z tekvicového sirupu. 

Ukážka placiek parathas, ktoré sa tešia veľkej obľube (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka placiek parathas, ktoré sa tešia veľkej obľube (zdroj obrázku: canva.com)

Ak sa zaujímate o zvieratá, zaujímavou zástavkou pre vás bude návšteva rezervácie Soor Sarovar Bird Sanctuary. Tá sa venuje najmä záchrane vtákov, ale nájdu sa tu aj zachránené leňochody. Navštíviť tu môžete svätyňu alebo obdivovať krásnu prírodu. Neďaleko sa nachádza aj záchranná stanica pre slony. 

V prípade, že sa rozhodnete navštíviť Zlatý trojuholník, naplánujte si starostlivo cestu. India okrem neho ponúka veľa ďalších krás a tak toho pri dobrom plánovaní môžete stihnúť navštíviť omnoho viac. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button