Cestovanie

Ayutthaya, archeologický zázrak Thajska

Mesto Ayutthaya by ste pri návšteve Thajska rozhodne nemali vynechať. Bývalé hlavné mesto kráľov s bohatou históriou ponúka svojim návštevníkom mnohé krásne miesta. Čo by ste mali o Ayutthaya vedieť a aké miesta by ste pri návšteve mali navštíviť sa dozviete v článku.

Mesto Ayutthaya 

Toto mesto bolo kedysi dôležitým centrom globálnej diplomacie a obchodu. V súčasnosti je archeologickou zrúcaninou, ktorú charakterizujú veže a budhistické kláštory rôznych rozmerov. Tie poskytujú predstavu o minulej veľkosti mesta a jeho nádhernej architektúre. Jeho história siaha až do roku 1350 kedy bolo druhým hlavným mesto siamského kráľovstva. Rozkvitalo najmä počas 14 až 18. storočia. Mesto bolo v roku 1767 napadnuté barmskou armádou, ktorá ho vypálila. Obyvatelia museli mesto opustiť a presunúť sa inam. Oblasť mesta teraz slúži ako archeologické nálezisko a jeho pozostatky chodia obdivovať ľudia z celého sveta. 

Chrám Wat Chaiwatthanaram, ktorý sa nachádza v historickom parku Ayutthaya (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Wat Chaiwatthanaram, ktorý sa nachádza v historickom parku Ayutthaya (zdroj obrázku: canva.com)

Historický park Ayutthaya

Najznámejšou časťou mesta je historický par Ayutthaya. Tento park je v súčasnosti jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Thajsku a je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu veľké množstvo nádherných stavieb a viac ako 400 budhistických kláštorov. Veľká časť bola zničená v roku 1767, ale na ich obnove sa stále pracuje. Centrom parku je Starý palác, ktorý založil kráľ U-Thong. Úplne najznámejším je Wat Phra Si Sanphet, v ktorom je uložená pozlátená socha Budhu s výškou 16 metrov. 

Wat Phra Si Sanphet (zdroj obrázku: canva.com)
Wat Phra Si Sanphet (zdroj obrázku: canva.com)

Ktoré pamiatky navštíviť? 

Wat Phu Khao Thong je nádherný budhistický chrám, ktorý vás svojou zaujímavou stavbou zaujme na prvý pohľad. Celý je bielej farby, postavený bol kráľom Naresuanom, ktorý vládol v rokoch 1590 až 1605. V areáli sa dokonca nachádza jeho socha ako ide na koni. Tento chrám ponúka krásne výhľady na mesto, rieku a jazerá.

Wat Phu Khao Thong (zdroj obrázku: canva.com)
Wat Phu Khao Thong (zdroj obrázku: canva.com)

Ďalším krásnym chrámom je Wat Phra Ram, ktorého fotky sú obľúbené najmä na instagrame. Dokonalá príroda okolo vytvára úžasnú scenériu a tak sa tohto miesta nebudete vedieť nabažiť. Budhistický chrám zo 14. storočia v minulosti slúžil najmä kráľom a úradníkom, dnes tvoria dlhé galérie, ktoré každý rok privítajú tisícky návštevníkov. Chrám Wat Ratchaburana pripomína miniatúrny Angkor Wat. Kedysi bol tento chrám jeden z najpôsobivejších v Thajsku. Dnes sa tu nachádza niekoľko vzácnych relikvií, ktoré sa znovu podarilo získať od lupičov, ktorí chrám prepadli v roku 1957. Samozrejme, ako sme spomínali vyššie, nachádza sa tu množstvo ďalších chrámov. Známe sú napríklad aj Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Si Sanphet alebo Wat Yai Chaimongkol.

Wat Ratchaburana (zdroj obrázku: canva.com)
Wat Ratchaburana (zdroj obrázku: canva.com)

V prípade, že milujete nakupovanie navštívte vo večerných hodinách trh Ayutthaya. Svojim obsahom je zameraný najmä na turistov, ktorým ponúka bohatý výber suvenírov a pouličného jedla. Okrem nočných nákupov môžete vyskúšať navštíviť aj netypický plávajúci trh na vode. Po zaplatení malého vstupného budete pozvaný na palubu člnu a prehliadku jazera so zastávkami na nákup suvenírov alebo chutného jedla. Predavači tu predávajú priamo z kanoe a typickým sú pre nich slamené klobúky. Ak aj náhodou nič nenakúpite, tešiť sa bude aspoň váš fotoaparát. Fotky z tohto miesta sú veľmi populárne. 

Netypická dovolenka spojená so starostlivosťou o slony 

V prípade, že túžite po úplne inom type dovolenky môžete si ubytovanie rezervovať v Elephant Stay. Ubytovanie si musíte rezervovať aspoň na tri noci a počas svojho pobytu sa budete pod dohľadom personálu starať o slony. Vašou úlohou bude kúpať ich a kŕmiť. Túto možnosť sprostredkúva nezisková organizácia, ktorá sa stará o ochranu a podporu slonov na dôchodku. V prípade, že milujete zvieratá, tento typ dovolenky je pre vás ako stvorený.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button