CestovanieKultúra

Milujete históriu? Objavte najkrajšie historické mestá Ázie

Na začiatok by sme radi spomenuli, že nie je možné spomenúť všetky mestá v jednom článku a preto sme sa rozhodli rozdeliť článok na dve časti. Samozrejme aj tak sa môže stať, že mesto o ktorom ste presvedčení, že by v našom rebríčku malo byť vôbec v našom článku nenájdete. Budete preto radi, ak sa o vaše ďalšie tipy na jedinečné historické mestá Ázie podelíte s nami v komentároch.

Luang Prabang – Laos 

V blízkosti rieky Mekong leží mesto Luang Prabang, v ktorom sa nachádza niekoľko kláštorov, jaskýň, exotické trhovisko, ale aj množstvo prírodných krás. V meste nenájdete žiadne moderné budovy, ktoré by narúšali jeho vzhľad a vychutnať si tu môžete dokonalý oddych a pohodu. Ak sa rozhodnete navštíviť Laos, okrem Luang Prabang určite navštívte aj hlavné mesto Vientiane, svätú horu Phu Kao alebo národnú chránenú oblasť Phou Hin Boun.

Luang Prabang, L(zdroj obrázku: canva.com)
Luang Prabang, L(zdroj obrázku: canva.com)

Hoi An – Vietnam 

Jedinečná prehliadka architektúry sa vám naskytne počas prechádzok v uličkách mesta Hoi An. Mesto nie je príliš veľké, ale aj tak svojich návštevníkov dokáže úplne pohltiť prehliadkami historických budov, ktorých je tu neúrekom. 

Hoi An , Vietnam (zdroj obrázku: canva.com)
Hoi An , Vietnam (zdroj obrázku: canva.com)

Oblasť mesta je stará viac ako 2 000 rokov a zapísaná je aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. Najkrajšie je mesto v noci, keď sa v historických uličkách rozsvietia lampióny a preto vám odporúčame zostať tu cez noc. 

Prečítaje si aj: 10 Zaujímavostí o Vietname, ktoré by ste mali vedieť 

Lijiang – Čína 

Mesto staré viac ako 800 rokov mieša architektúru z rôznych období, kedy sa tu vystriedali dynastie Tang, Ming a Qing. V minulosti bolo mesto významným uzlom a často sa tu zastavovali obchodníci, aby si oddýchli alebo predali svoj tovar. Obchodovalo sa najmä s hodvábom, meďou, ale aj čajom, ktorý dodnes zakúpite v niektorých historických budovách. Mesto je od roku 1997 zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. 

 

Varanasi – India 

Indické mesto ležiace v štáte Uttarpradéš je historickým a kultúrnym centrom severnej Indie. Zároveň je považované za jedno z najstarších miest Indie a známe je tiež pod názvom Benáres. Domáci obyvatelia ho tiež v hindčine nazývajú aj “sväté mesto Indie”, “mesto svetla”, “mesto učenia” alebo “mesto chrámov”.  Hinduisti veria, že je Varanasi šťastným miestom pre smrť, pretože sa tu dá dosiahnuť mókší, teda oslobodenie kolobehu života. V celom meste panuje neopísateľná atmosféra, ktorá spolu s historickými budovami a tajuplnými uličkami dodáva tomuto miestu nezvyčajné čaro. 

Varanasi, India (zdroj obrázku: canva.com)
Varanasi, India (zdroj obrázku: canva.com)

Polonnaruwa – Srí Lanka 

Mesto je súčasťou kultúrneho trojuholníka Srí Lanky, ktorý tvoria aj mestá Anuradhapura a Kandy. Všetky tri mestá prosperovali najmä v 11. až 13. storočí, najväčší rozkvet zažila Polonnaruwa v 12. storočí, kedy tu vznikli obrovské záhrady, stavali sa paláce a pribúdali sochy Budhov, z ktorých pozostatky sa zachovali dodnes.

Polonnaruwa, Srí Lanka (zdroj obrázku: canva.com)
Polonnaruwa, Srí Lanka (zdroj obrázku: canva.com)

V roku 1982 bol archeologický park Polonnaruwa zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a stal sa miestom, ktoré so zvedavosťou navštevujú ľudia z celého sveta.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button