Cestovanie

Navštívte symbol Kambodže Angkor Wat

Svetová pamiatka UNESCO Angkor Wat vás zaujme na prvý pohľad. Khmérska architektúra vytvára úžasný chrámový komplex, ktorý ročne navštívia milióny ľudí. Nejde len o komplex, ale o kompletné funkčné mesto, ktoré v minulosti obývali tisíce ľudí. Prečo by ste mali mesto navštíviť a čo by ste mali vedieť pred jeho návštevou?

Základné informácie

Chrámový komplex Angkor Wat bol vystavaný pre kráľa Surjavarmana II. v 12. storočí, ktorý pre neho spĺňať nielen účel chrámu, ale aj ako hlavného mesta. Ide o najväčší a najlepšie zachovaný chrámový komplex, ktorý si ako jediný zachoval úlohu náboženského centra. Chrám je známy svojimi veľkolepými stavbami postavenými v khmérskom štýle. Angkor Wat sa stal symbolom Kambodže a vyobrazený je aj na národnej vlajke. Je hlavnou turistickou atrakciou a jeho krásu obdivujú ľudia po celom svete. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Pri návšteve je možné vybrať si z niekoľkých druhov vstupeniek, od jednodňových až po týždenné. Návšteva sa odporúča na viac dní, tak aby ste si stihli celý komplex poriadne pozrieť. Keď prejdete vstupom o niekoľko minút vás čaká gigantická vodná priekopa, ktorá celý Angkor Wat obklopuje. Nasleduje obvodový múr a presvitajúce veže hlavného chrámu. Po moste prejdete hlavnou bránou, potom cez niekoľko nádvorí až sa ocitnete pred hlavným chrámom. Ten však zďaleka nebude to jediné čo vám vyrazí dych. Nachádza sa tu obrovské množstvo pamiatok, krásnych chrámov a zaujímavých budov. Je lepšie vopred si pripraviť plán, ktoré pamiatky chcete vidieť a prehliadku Angkor Wat si naplánovať. 

Zaujímavé chrámy a miesta

Dominantou celého mesta Angkor Wat je obrovský chrám, ktorý tvorí päť veží. Tie sú zdobené krásnymi tématickými maľbami a jemnými detailmi. Najväčšia z nich je vysoká viac ako 70 metrov. Celý chrám slúžil pôvodne ako hrobka pamätníkov, ale dnes ide najmä o najväčšiu stavbu v oblasti náboženstva. 

Ta Prohm (zdroj obrázku: canva.com)
Ta Prohm (zdroj obrázku: canva.com)

Vyhľadávaným chrámom v komplexe je aj Ta Prohm, ktorý je známy z filmov Tomb Raider. Neprešiel rekonštrukciou tak ako väčšina chrámov, ale naopak bol ponechaný napospas džungli. Niektoré jeho časti sa zrútili, iné obrástli trávou a z niektorých dokonca vyrastajú stromy. Celé miesto pôsobí veľmi exoticky a je ako vystrihnuté z filmu. Ak sa aspoň na chvíľku budete chcieť cítiť ako Angelina Jolie alebo Indiana Jones, toto miesto je pre vás ako stvorené. 

Niekto časti chrámového komplexu sú ako vystrihnuté z filmu (zdroj obrázku: canva.com)
Niekto časti chrámového komplexu sú ako vystrihnuté z filmu (zdroj obrázku: canva.com)

Vrchol kreativity určite predstavuje Chrám Bayon, ktorý je úžasnou prehliadkou stavebného umenia. Tento chrám ma viac ako 50 veží na vrchole každej z nich je vyobrazený jeden Boh. Ďalšími známymi sú napríklad Preah Khan, Terrace of Elephants, Chrám Baphuon alebo Chrám Ta Som. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Doprava a ubytovanie 

Kambodža je preslávená takzvanými tuk tukmi. Ide o špeciálne vozidlo, ktoré by ste u nás hľadali márne. Tuk Tuk tvorí motorka s prívesom, ktorej šofér vás rád odvezie kamkoľvek. Okem využitia Tuk Tuku si môžete prenajať aj bicykel, čo však v najväčších teplách nie je vždy tá najlepšia voľba. Okrem bicykla sa môžete rozhodnúť prenajať si aj skúter alebo auto, ktoré sú o niečom drahším, ale pohodlnejším riešením. 

Tuk Tuk (zdroj obrázku: canva.com)
Tuk Tuk (zdroj obrázku: canva.com)

Pri výbere ubytovania je odporúčaným riešením mesto Siem Reapu, ktoré žije najmä z turistického ruchu, takže turisti sú tu vítaní. Nachádza sa tu široká ponuka hotelov, reštaurácií a ďalších atrakcií, kde môžete stráviť svoj voľný čas. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button