TechPikošky

Boj s extrémnym suchom vyriešila Čína umelým dažďom

Tento rok sa niesol v znamení extrémne horúceho počasia. Rok 2022 bol suchý najmä pre severnú časť našej pologule. Sucho potrápilo aj Čínu, ktorá sa rozhodla využiť veľmi drahú, ale overenú techniku privolania dažďa, vďaka čomu pomohla najmä poľnohospodárom.

Rok 2022 otriasol čínskou ekonomikou a exportom

V Číne počas roka vyschli niektoré rieky, mestá zostali bez elektriny a farmárom zomieral dobytok. Problémy Pekingu sa z ekonomického aj ekologického hľadiska týkajú celého sveta a preto sa čínska vláda rozhodla hľadať riešenia.

Kvôli nedostatku zrážok prišla Čína o časť elektrickej energie, ktorú vyrába vodnými elektrárňami. To viedlo k výpadkom, ktoré sa dotkli aj veľkých priemyselných oblastí. Extrémne suchá taktiež poškodilo aj obilniny, čo malo dopad na potravinový priemysel, od ktorého je Čína kvôli vysokej úrovni potravinovej sebestačnosti závislá.

Čína preto v dôsledku klimatických zmien musela ešte intenzívnejšie zápasiť o medzinárodný export, čoho následkom sú ešte vyššie ceny potravín.

Extrémne suchá mali veľký dopad na čínsku ekonomiku (zdroj obrázku: canva.com)
Extrémne suchá mali veľký dopad na čínsku ekonomiku (zdroj obrázku: canva.com)

Zmena počasia pomocou overenej technológie

Metóda umelého dažďa sa dá implementovať zo zeme pomocou rakiet, ale Čína pristúpila k flexibilnejšiemu riešeniu. Pomocou veľkých dronov Wing Loong-2H odpaľovala strely jodidu strieborného do vzduchu, ktorý svojou štruktúrou podobnej ľadu vyvolal mrznutie pri vzniku oblakov s cieľom vyvolania umelého dažďa.

Čchung-čching je mesto na juhozápade Číny a zároveň jednou z oblastí, ktoré boli najviac postihnuté extrémnym teplom a suchom, ktoré pretrvávali viac ako dva mesiace. Podľa meteorológov v modernej histórii krajiny nemajú takéto suchá obdobu. V tejto oblasti boli vypustené hneď dve špeciálne lietadlá, ktoré obsahovali niekoľko nábojov jodidu sodného, aby priniesli zrážky na územie s rozlohou 600 km2. Celý nápad bol úspešný a lokálne bolo z umelého dažďa nameraných až 65 mm zrážok.

Je vyvolávanie umelého riešením do budúcnosti?

Používanie jodidu strieborného je celkom známa metóda, ale jej vplyv na prírodu a cicavce ostáva pomerne neprebádaný. Bohužiaľ nejde o trvalé riešenie nedostatku dažďovej vody, pretože táto technológia je finančne veľmi nákladná. Okrem vysokej náročnosti na obsluhu, súvisiaceho zdravotného rizika a potenciálneho ohrozenia životného prostredia ide o pomerne nedostatočné riešenie vzhľadom k tomu, že sucho nás trápi každým rokom viac a viac.

Extrémne sucho je preto nutné riešiť tam, odkiaľ pochádza a potlačiť klimatické zmeny čo najviac do úzadia. Masovému úhynu živočíšnych a rastlinných druhov, vrátane ľudí, sa v opačnom prípade nevyhneme. Na tieto problémy sa už dlhú dobu vo veľkom a intenzívne upozorňuje po celom svete.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button