CestovanieKultúra

Aké krásy skrýva Peking?

Pri návšteve Číny bude Peking pravdepodobne vašim štartovacím bodom zážitkov. Zakázané mesto, Čínsky múr a čo ďalej? Prinášame vám zoznam miest, ktoré by ste pri jeho návšteve určite mali navštíviť.

Hlavné mesto Čínskej ľudovej republiky je kultúrnym centrom krajiny. Nachádza sa tu množstvo známych pamiatok a ročne ho navštívia milióny ľudí. Ide o moderné mesto, ktoré víta návštevníkov z celého sveta a teší sa z prekvitajúceho cestovného ruchu. V roku 2008 dokonca hostilo letné olympijské a paralympijské hry. Ktoré miesta by ste si nemali nechať ujsť? 

Mesto Peking v noci (zdroj obrázku: canva.com)
Mesto Peking v noci (zdroj obrázku: canva.com)

Zakázané mesto 

Kedysi bolo Zakázané mesto sídlom cisárov a významným politickým miestom. Terajší názov je od roku 1925 Palácové múzeum, ktoré ročne navštívia milióny ľudí. Mesto, ktoré počas piatich storočí nemohol nikto okrem cisára a jeho rodiny navštíviť, je dnes prístupné pre širokú verejnosť. Celé mesto je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1987. Nachádza sa tu viac ako 800 budov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 720 000 metrov štvorcových. Mesto obklopuje vysoká hradba a vodná priekopa, ktoré dnes už neslúžia svojmu významu. Pri návšteve sa pripravte na tisícky ďalších ľudí, nádherné budovy, krásne sochy a majestátne vstupné brány. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Čínsky múr 

Jeden zo siedmich novodobých divov sveta patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky Číny. Netvorí jeden celok, rozdelený je na viac častí a tak si turisti môžu vybrať, ktoré navštívia. Niektoré sú mimoriadne preplnené a tak je dôležité zamyslieť sa, v ktoré dni ho navštívite. Pôvodne slúžil ako ochrana pred nájazdníkmi a zvyškom sveta, dnes je jeho význam presne opačný. Svojou veľkoleposťou do Číny každoročne pritiahne milióny ľudí, ktorí prídu len kvôli jeho návšteve. Od roku 1987 je zapísaný v zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Nový letný palác 

Vystavaný bol v 18. storočí, ale o sto rokov bol zničený a neskôr bol vystavaný znova. Nachádza sa na vrchu obmývanom jazerom. Patrí k nemu aj rozsiahla záhrada, ktorá spolu s palácom tvorí najväčší komplex. Ten zahŕňa nádhernú architektúru, umelo vybudované kopce a jazerá.

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Krásne sa tu prepája príroda s výtvormi človeka. Od roku 1988 je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Chrám nebies 

Chrám nebies (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám nebies (zdroj obrázku: canva.com)

Známy tiež ako Tiantan, sa nachádza v južnej časti Pekingu. Ide o najväčší chrámový komplex v meste, ktorý nechali postaviť čínsky cisári, ako obetu pre nebesia a bohov. Zo stavbou sa začalo už v roku 1420 počas dynastie Ming. V roku 1918 sa toto miesto stalo národnou pamiatkou a verejnosti prístupným miestom. Od roku 1998 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Lama 

Yonghe, známy tiež ako Chrám Lama je jedným z najatraktívnejších a najzachovalejších chrámov v Pekingu. V roku 1745 bola dokončená jeho budova, ktorá slúžila politickým účelom a zároveň slúžila ako úradné sídlo. Má veľkorysé rozmery a vybavený je mnohými umeleckými dielami. Jeho najznámejšou časťou je Sieň nebeských kráľov so sochou Budhu, ktorá je obklopená štyrmi kráľmi. Medzi ďalšie zaujímavé budovy patrí pavilón Yubi Ting, sála Falun Dian alebo Wangu Ge, ktoré je pavilónom štyroch tisíc majetkov. 

Chrám Lama (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Lama (zdroj obrázku: canva.com)

Kúsok od Chrámu Lama sa nachádza aj Konfuciov chrám. Ten je domovom mnohých svätýň venovaných Konfuciovi, jeho študentom a ďalším jeho filozofom. Nachádzajú sa tu staré hudobné nástroje a rituálne predmety, ktoré sa využívali pri oslavách.  

Chrám Lama (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Lama (zdroj obrázku: canva.com)

Múzeum hlavného mesta Pekingu a Národné centrum múzických umení

Múzeum bolo vystavané v roku 1981. Pre návštevníkov je sprístupnených veľa rôznych artefaktov a relikvií, ktoré zahŕňajú starodávne predmety z porcelánu a bronzu, umelecké diela, jemné sochy a tradičná kaligrafia. 

Národné centrum múzických umení je nezvyčajné najmä kvôli svojej budove, ktorá je tiež prezývaná ako obrie vajce. Už len pohľad na ňu určite stojí za to. Vystavaná bola v roku 2001 a odkedy sa stala hostiteľom popredných operných umelcov. 

Art Zóna 798 ponúka návštevníkom zaujímavé miesta (zdroj obrázku: canva.com)
Art Zóna 798 ponúka návštevníkom zaujímavé miesta (zdroj obrázku: canva.com)

V prípade, že sa zaujímate umenie, určite navštívte aj Art zónu 798 v umeleckej oblasti Dashanzi. Ide o jedinečnú umeleckú komunitu, ktorá patrí medzi neobvyklé miesta v Pekingu. Staré továrne a sklady boli premenené na domov galérií, ateliérov a výstavné priestory. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button