PikoškyCestovanie

TOP 10: Plánujete navštíviť Laos? Nevynechajte LUANG PRABANG

Jednou z najvýznamnejších historických lokalít Laosu je Luang Prabang, kedysi hlavné mesto kráľovstva Lan Xang. Dnes má mesto ležiace na brehu rieky Mekong približne 30 000 obyvateľov a patrí k turisticky najnavštevovanejším lokalitám. Pripravili sme si pre vás zoznam miest a činností, ktoré by ste v Luang Prabant určite mali vyskúšať.

1. Nádherný vodopád Kuang Si

Laos je síce vnútrozemská krajina, ale určite má jedny z najkrajších vodopádov v regióne. Ani fotka nedokáže priblížiť nádhernú zmes azúrovej a tyrkysovej vody, ktoré vodopádmi pretekajú. Pri návšteve Luang Prabang sa môžete vydať na túru na vrchol vodopádov a dokonca sa postaviť do samotného vodopádu.

Jedinečný vodopád Kuang Si (zdroj obrázku: canva.com).
Jedinečný vodopád Kuang Si (zdroj obrázku: canva.com).

2. Výstup na horu Phou Si

Názov hory Phou Si v preklade znamená posvätný kopec, pretože to nie je skutočná hora, ale kopec, ktorý je vysoký približne 100 metrov. Na vrchol vedie viac ako 300 schodov, ale keď už tam budete, budete radi, že ste si dali tú námahu. Výhľad na okolie je nádherný a fotky z tohto miesta často zdobia sociálne siete. 

Hora Phou Si (zdroj obrázku: canva.com).
Hora Phou Si (zdroj obrázku: canva.com).

3. Nočné trhy

Jednou z vecí, ktorými je juhovýchodná Ázia najznámejšia, sú jej trhy a Luang Prabang má jeden z najlepších v celom regióne. Nachádzajú sa v centre mesta a sú veľmi živé, farebné a krásne. Veľa tovaru, ktorý je na predaj v stánkoch sa ručne vyrába. Nájsť tu môžete rôzne drevorezby, zdobené šperky a rôzne drobnosti, ktoré si z dovolenky doveziete ako suvenír.

Nočné trhy majú svoju nezameniteľnú atmosféru (zdroj obrázku: canva.com).
Nočné trhy majú svoju nezameniteľnú atmosféru (zdroj obrázku: canva.com).

4. Plavba po rieke Mekong

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať okolie Luang Prabang je plavba po rieke Mekong. Počas plavby máte možnosť vidieť nádherné hory a prírodu, ktorými je Luang Prabang povestný. Pre turistov sú pravidelne organizované rôzne zájazdy, vybrať si môžete z viacerých možností, od základných lodí až po luxusné plavidlá.

5. Sochy Budhu v jaskyniach Pak Ou

Slávne jaskyne Pak Ou sú jedným z najdôležitejších a zároveň najznámejších náboženských a modlitebných miest v regióne. Známe sú najmä kvôli veľkému počtu sôch Budhu, ktoré sa v jaskyniach nachádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktoré počas rokov zanechali v jaskyni rôzni ľudia.

Sochy Budhu v jaskyniach Pak Ou (zdroj obrázku: canva.com)
Sochy Budhu v jaskyniach Pak Ou (zdroj obrázku: canva.com)

6. Whisky vo Whisky Village musíte ochutnať

Whisky Village je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií Luang Prabang a je častou zastávkou pri návšteve jaskýň Pak Ou. Samotná whisky je úplne odlišná od whisky na západe, pretože sa vyrába z ryže pre nás veľmi netradičnou metódou. Konečným výsledkom je však stále veľmi silný alkoholický nápoj, ktorý nesie názov Lao-Lao, čo sú v skutočnosti dve rôzne slová – prvé znamená alkohol a druhé krajinu.

7. Absolvujte kurzy varenia

Mnoho návštevníkov tejto časti Laosu je prekvapených, že jednou z najlepších vecí, ktoré môžete v Luang Prabang vyskúšať je varenie. Najznámejšou je škola varenia Tamarind, ktorá sa nachádza hneď za mestom. Turisti sa môžu nechať vyzdvihnúť z reštaurácie Tamarind v meste a nechať priviezť priamo do školy. Z dovolenky si tak okrem zážitkov a suvenírov môžete doniesť aj nové recepty a kuchárske zručnosti.

8. Green Jungle Park

Predtým, ako vznikol Green Jungle Park bolo toto miesto smetiskom. V súčasnosti je park obklopený lesom a nádhernou kaskádou, kde nájdete veľa lanoviek, opičie mosty a dokonca aj lanové ihriská. 

9. Zacvičte si laoskú jogu

V Luang Prabang nájdete veľa nezávislých učiteľov jogy, s ktorými môžete cvičiť na najkrajších miestach mesta. Nájdite si počas dovolenky čas na cvičenie a naučte sa niečo nové.

Výhľad na mesto Luang Prabang (zdroj obrázku: canva.com).
Výhľad na mesto Luang Prabang (zdroj obrázku: canva.com).

10. Objavte historické čaro mesta 

Putovanie po starých, historických štvrtiach v meste je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete v Luang Prabang robiť. Nemusíte mať konkrétny plán, ani program. Stačí ak sa vydáte príjemnými francúzskymi uličkami a budete obdivovať zaujímavú architektúru. Francúzsko tu malo v minulosti významné zastúpenie, a preto má veľa architektúry a celkovej estetiky taký silný francúzsky podtón.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button