Cestovanie

V Japonsku sú miesta, na ktorých žijú jelene v mieri spolu s ľuďmi. Navštíviť ich môžete aj vy

Nádherné majestátne tvory, ktoré žijú aj u nás sú v Japonsku považované za posvätné. Práve z tohto dôvodu sa k jeleňom správajú s úctou. Rozvoj turizmu priniesol aj objavenie netradičných miest, ktoré v súčasnosti turisti radi navštevujú. V tomto článku vám prinášame päť najpopulárnejších miest, na ktorých jelene žijú a sú priateľské k ľuďom.

NARA Park 

Táto oblasť je snáď najpopulárnejším miestom návštevníkov vyhľadávajúcich jelene. Súčasťou tejto oblasti je park Todai-ji, Kofuku-ji, Národné múzeum Nara a Kasuga Taisha. V celom parku žije približne 1 300 jeleňov, ktorí sú k ľuďom veľmi priateľskí. V parku je dovolené jeleňov kŕmiť špeciálnymi sušienkami, ktoré sú vyrobené z múky a ryžových otrúb. Tie sa predávajú po celom parku. Nič iné jelene konzumovať od ľudí nesmú. 

NARA park je skutočne nádherným miestom (zdroj obrázku: canva.com)
NARA park je skutočne nádherným miestom (zdroj obrázku: canva.com)

Park NARA je známy svojim tradičným októbrovým podujatím počas ktorého sa reže veľké parožie jeleňa v období párenia. Parožie sa jeleňom reže z dôvodu predchádzania problémov medzi jeleňmi navzájom a tiež návštevníkmi. Ide o veľmi fascinujúci obrad, ktorého sa zúčastňujú tisícky ľudí. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

KINKASAN

V prefektúre Miajgi sa nachádza malý posvätný ostrov Kinkasan. Na ňom je umiestnených niekoľko svätýň, ktoré však spolu s ostrovom utrpeli rozsiahle škody po zemetrasení a cunami v marci roku 2011. V celej oblasti sa pohybuje približne 450 jeleňov, ktoré radi vítajú ľudí. Aj na tomto ostrove sa každoročne koná v októbri obrad rezania parožia. 

Takýchto krásnych stvorení sa v Kinkasane nachádza okolo 450 (zdroj obrázku: canva.com)
Takýchto krásnych stvorení sa v Kinkasane nachádza okolo 450 (zdroj obrázku: canva.com)

MIJADŽIMA

Ostrov Mijadžima je obľúbeným cieľom turistov, ktorý si jeho návštevu spoja spolu Hirošimou. Voľne sa tu potuluje viac ako 500 jeleňov, ktorých história na tomto ostrove je dlhá približne 6000 rokov. Veľmi dlho žili v horách, ale s rozvíjajúcim sa turizmom začali najskôr schádzať k plážam a dnes sú stálou súčasťou mesta. Sú mimoriadne krotkými, vďaka čomu si získali veľkú pozornosť turistov. Od roku 2008 platí na ostrove zákaz ich kŕmenia a uvažuje sa tiež o vybudovaní projektu, ktorý by navrátil divé jelene späť do hôr. 

Brána Tori na ostrove Mijadžima (zdroj obrázku: canva.com)
Brána Tori na ostrove Mijadžima (zdroj obrázku: canva.com)

KASHIMA-JINGU

Svätyňa Kashima má bohatú históriu, ktorá siaha až do 8. storočia. Podľa japonskej mytológie bohyňa Kami poslala posla v podobe jeleňa do miesta Takemikazuchi, aby tam odovzdal správu. Odvtedy sa táto svätyňa pomenovaná po bohyni Kashima a jeleň je v Japonsku považovaný za posvätného. Jelene sú tiež známe ako poslovia bohov. V tomto chrámovom komplexe sa ich nachádza približne 20 a návštevníci ich môžu kŕmiť mrkvou. 

Vstupná brána do KASHIMA-JINGU (zdroj obrázku: canva.com)
Vstupná brána do KASHIMA-JINGU (zdroj obrázku: canva.com)

MISHIMA TAISHA

Snáď najmenej navštevovanou z menovaných miest je táto šintoistická svätyňa spojená s Minamoto no Yoritomo. Tá chráni poloostrov Izu, ktorý je známy svojim posvätným olivovým stromom, ktorý je starý vyše 1 200 rokov. Úplne prvého jeleňa doviezli na ostrov v roku 1919 a dnes ich tu žije niekoľko desiatok. Nepohybujú sa však medzi ľuďmi, ale umiestnené sú v špeciálnych ohradách. 

Čo by ste mali vedieť o jeleňoch pred návštevou? 

Vo väčšine spomínaných miest je kŕmenie jeleňov prísne zakázané. Ľudské jedlo spôsobuje jeleňom tráviace problémy a vytvárajú v nich závislosť na ľuďoch. Okrem toho sú pre nich nebezpečné aj smetné nádoby, v ktorých sa vedia tak isto hrabať. Zvyšky jedla často skonzumujú spolu s plastami, čím svojmu telu narobia veľa problémov. Je teda dobré premyslieť si, čo do odpadkov vyhadzujete a vyhľadať radšej koše, ktoré sú pred zvieratami chránené. 

Aj napriek tomu, že sú jeleni na týchto miestach zvyknutí na ľudí a sú s nimi v dennodennom kontakte, samci môžu byť počas párenia mierne agresívni. Ruju majú v priebehu septembra až novembra a vtedy je lepšie sa dominantným jeleňom vyhýbať. Naopak ženskému pohlaviu je lepšie vyhnúť sa v období mája až júla, kedy sa rodia mláďatá a na ľudí matky nie sú moc príjemné. S jeleňmi vo všeobecnosti treba preto zaobchádzať s maximálnou úctou. Naše správanie je odrazom toho, že ľudia a zvieratá spolu dokážu žiť v harmónií. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button