BiznisPikoškyTech

Z práce v Googli čínskym miliardárom

Čínsky miliardár Colin Huang je jedným z najbohatších mužov Číny. Aká bola jeho cesta k úspechu, ktoré spoločnosti vlastní a aká je súčasná hodnota jeho majetku? Prečítajte si článok plný zaujímavostí.

Colin Zheng Huang 

Originálne meno Zheng Huang si tento podnikateľ vylepšil o anglické meno Colin. Uľahčovalo mu tak komunikáciu v angličitine. Pochádza z Číny, narodil sa v provincii Zhejiang na okraji mesta Chang-čou. Zaujímal sa o počítačové vedy a pre svoje štúdium si zvolil Univerzitu vo Wisconsine, ktorú absolvoval s magisterským titulom v roku 2004. Táto Univerzita patrí medzi najlepšie hodnotené a jej absolventi po celom svete dosiahli viaceré úspechy. Počas štúdia bol na stáži v Microsofte. Keď ukončil štúdium v roku 2004 nastúpil do spoločnosti Google. Tam pracoval ako inžinier až do roku 2007. 

Zakladanie prvých spoločností  

Po odchode z Googlu založil svoju prvú spoločnosť Ouku.com. Ide o platformu elektronického obchodu online. Tá mu dala podnikateľské skúsenosti, ktoré využil pri zakladaní jeho najziskovejšie spoločnosti Pinduoduo. V roku 2010 predal Ouku.com za 2,2 milióna dolárov. 

Colin Huang pri jednom z rozhovorov (reprofoto youtube.com/ Anivestor)
Colin Huang pri jednom z rozhovorov (reprofoto youtube.com/ Anivestor)

Okrem spoločnosti Ouku.com založil aj Xinyoudi. Ide o spoločnosť zaoberajúcu sa výrobou online hier. Čína je domovom populácie milujúcej počítačové hry a tak sa tam mnohým firmám darí. Výnimkou nie je ani spoločnosť Xinyoudi, ktorej počítačové hry majú fanúšikov po celej Číne. 

Pinduoduo Inc. 

Po počiatočných skúsenostiach so zakladaním spoločností sa Huang v roku 2015 podieľal aj na založení spoločnosti Pinduoduo Inc. Ide o najväčšiu technologickú platformu zameranú na ecommerce pre obyvateľstvo z odľahlejších a chudobnejších oblastí Číny. Prostredníctvom interaktívneho nakupovania sú spájaní poľnohospodári priamo s distribútormi a spotrebiteľmi. V roku 2019 prostredníctvom Pinduoduo predávalo viac ako 600 000 obchodníkov. Tí spolupracovali s viac ako dvanástimi miliónmi farmármi, ktorí dodávali svoju zeleninu a ovocie obchodníkom. V roku 2020 sa spoločnosť Pinduoduo zaviazala do roku 2025 predať poľnohospodárske produkty v hodnote 145 miliárd dolárov ročne. Spoločnosť je priekopníkom niekoľkých nových trendov, medzi ktoré patrí sociálny obchod a C2M. Tento model predstavuje vzťah spotrebiteľ – výrobca. Viacerí označujú spoločnosť Pinduoduo za budúcnosť elektronického obchodu. Práve vďaka nej je Colinova hodnota majetku podľa časopisu Forbes 41,7 miliardy dolárov.

Čo o sebe prezradil? 

Je dôležité spomenúť, že Huang nepochádza z bohatej rodiny. Jeho začiatky boli veľmi skromné a tak si vážil všetko čo sa mu podarilo dosiahnuť. Na svojich snoch a najmä vzdelaní tvrdo pracoval. Vďaka tomu sa mu podarilo dotiahnuť svoju kariéru veľmi ďaleko. Sám seba prezentuje ako fénixa, ktorému sa podarilo vyletieť z kurína. Vyjadril sa tiež, že niekedy ľutuje, že vo svojej mladosti neskúsil viac bláznovstiev. Bol veľmi cieľavedomý, čoho výsledkom bolo málo zábavy a nezbednosti. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button