TechBiznis

Čomu sa venuje gigantická spoločnosť Tencent?

Celým názvom Tencent Inc. je jednou z najúspešnejších čínskych firiem na trhu. Jeden z jej zakladateľov známy ako Pony Ma je druhým najbohatším človekom v Číne. Aký podnik sa mu podarilo s ďalšími zakladateľmi vybudovať a čomu sa venuje?

Ma Huateng, známy tiež známy ako Pony Ma, Zhang Zhidong, Zeng Liqing, Xu Chenye a Chen Yidan spoločne založili spoločnosť Tencent Inc. Založená bola v roku 1998 so sídlom v Šen-čene. Postupom času sa spoločnosť Tencent stala jedným z troch čínskych internetových gigantov spoločne s Baidu a Alibaba Group.

Sociálne siete

Spoločnosť Tencent stojí za tými najúspešnejšími sociálnymi aplikáciami v Číne. Všetko začalo aplikáciou QQ, ktorá je obdobou známeho ICQ. Má viac ako 818 miliónov aktívnych používateľov a je štandardným spôsobom komunikácie ľudí v Číne. Ďalšou populárnou aplikáciou je Weibo. Tá je považovaná za čínsky Twitter a taktiež má svojich fanúšikov. Aplikácia, ktorá však spoločnosti Tencent priniesla najväčší zisk a stala sa najúspešnejšou je známa pod názvom WeChat. Okrem posielania bezplatných správ umožňuje používateľom rôzne ďalšie vymoženosti. Normálne je online nakupovanie alebo platby v reštauráciách. 

Jednou z prvých sociálnych sietí spoločnosti bola QQ (reprofoto youtube.com/TecMundo)
Jednou z prvých sociálnych sietí spoločnosti bola QQ (reprofoto youtube.com/TecMundo)

Všetky sociálne siete umožňujú spoločnosti Tencent nasmerovať ich užívateľov na veľké množstvo ďalších služieb spoločnosti. Tá sa totiž nezaoberá len vývojom sociálnych sietí, ale podniká aj v iných oblastiach.

Najpopulárnejšou sa stala aplikácia WeChat (zdroj obrázku: canva.com)
Najpopulárnejšou sa stala aplikácia WeChat (zdroj obrázku: canva.com)

Videohry a streamovacie služby

Tencent sa vo veľkej miere zaoberá aj výrobou videohier a online hier. Vlastní podiely v niekoľkých významných spoločnostiach. Napríklad v roku 2012 odkúpila spoločnosť Tencent 40% podiel v Epic Games. V roku 2013 5% podiel v štúdiu Blizzard, ktoré vyvíja hry ako Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch alebo Diablo. V roku 2015 sa Tencent stal vlastníkom Riot Games, ktoré vyvíja hru League of Legends. Ďalšie roky kúpilo podieli v spoločnostiach ako Paradox Interactive, Bluehole, Ubisoft alebo Supercell. 

(reprofoto youtube.com/TecMundo)
(reprofoto youtube.com/TecMundo)

Okrem videohier vlastní spoločnosť aj Tencent Video. Ide o streamovaciu službu, ktorá je veľmi obľúbená. Len v roku 2019 mala viac ako sto miliónov platiacich predplatiteľov. Spadajú pod ňu Douy, KuaiShou, Huya Live, Bilibili a Weishi.

Hudba

Obľúbené aplikácie QQ Music, KUGO music, WeSing alebo Kuwo Music patria k najpopulárnejším hudobným aplikáciám v Číne, ktoré vlastní spoločnosť Tencent. Ide o jednu z vedúcich online streamovacích hudobných služieb v Číne s názvom Tencent Music Entertainment Group. Tieto aplikácie využívajú milióny ľudí mesačne.

Vízia spoločnosti Tencent

 

Užívateľská hodnota je hlavným princípom, prostredníctvom ktorého sa snaží spoločnosť Tencent začleniť spoločenskú zodpovednosť do svojich produktov a služieb. Podpora technologických inovácií a kultúrna vitalita, pomoc priemyselným odvetviam a spolupráca na trvalo udržateľnom rozvoji spoločnosti sú pre Tencent kľúčom k úspechu. 

(reprofoto youtube.com/TecMundo)
(reprofoto youtube.com/TecMundo)

Okrem spomínaných služieb sa spoločnosť Tencent zameriava na veľa ďalších služieb. Má svoje podiely v Universal Musics a taktiež existuje nahrávacia spoločnosť Tencent Pictures. Tencent tiež vlastní 5% spoločnosti Tesla a tiež podiely v spoločnostiach TikTok, Snapchat, Discord, Reddit a iných ďalších.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button