Tech

Stavba priehrady s vodnou elektrárňou v Číne si vyžiadala obrovskú daň

Vodná elektráreň s priehradou známa ako Tri rokliny je jednou z najväčších inžinierskych stavieb vodných elektrární poskytujúcu elektrinu. Kedy sa začala jej výstavba, aký má význam a čo všetko sa muselo zmeniť kvôli jej výstavbe?

Jedna z najväčších vodných elektrární na svete

Stavba priehrady s vodnou elektrárňou je tiež známa pod názvom Three Gorges Dam. Ide hrádzu dlhú 2 335 metrov, vysokú v maximálnom bode až 185 metrov a širokú 126 metrov. Tri rokliny vytvárajú priehradné jazero s rozlohou 1 085 km². Priehrada s elektrárňou sa nachádzajú na rieke Jang-c‘-ťiang blízko mesta Yichang v provincii Chu-pej. Funguje tak, že zachytáva dažďovú vodu v obrovskej nádrži, ktorú potom reguluje prostredníctvom stavidiel. Celý tento systém pomáha predchádzať záplavám. Okrem toho pomáha vodná elektráreň k znižovaniu emisií, ktoré sa ročne znížia približne o 50 miliónov ton. 

Rozloha Three Gorges Dam je obrovská (zdroj obrázku: canva.com)
Rozloha Three Gorges Dam je obrovská (zdroj obrázku: canva.com)

Dlhá história vzniku

S nápadom na výstavbu prišla v roku 1953 nacionalistická strana vedená čínskym vodcom Mao Ce-tungom. Ten nariadil štúdie uskutočniteľnosti mnohých miest, pričom podrobné plánovanie projektu sa začalo v roku 1955. Cieľom projektu malo byť najmä zabránenie povodní, ale výsledný projekt sa stretol s obrovskou kritikou. Obavy kritikov a odborníkov súviseli najmä s environmentálnym dopadom a zničením krásnych scenérií, miest a vysťahovaním milióna ľudí. Až o takmer 40 rokov sa v roku 1992 podarilo premiérovi Li Pengovi presvedčiť Národný ľudový kongres, aby odsúhlasili projekt výstavby. V roku 1993 sa začali práce na prístupových cestách a elektrickej energii k miestu. V roku 1997 pracovníci dokončili odklonenie rieky, čím ukončili prvú fázu výstavby. O šesť rokov neskôr sa nádrž začala plniť vodou a jeden z prvých generátov priehrady bol pripojený k sieti. Tým sa dokončila druhá fáza projektu. Výstavba hlavnej steny priehrady bola dokončená v roku 2006. Stavba priehrady bola dokončená v roku 2008 s celkovo 26 hlavnými generátormi, ktoré zahrńali 12 súprav na pravom brehu a 14 súprav na ľavom. Všetky generátory boli uvedené do prevádzky v októbri 2008. V roku 2011 bolo pridaných ďalších šesť generátorov. Spoločne generujú 225 000 MW elektrickej energie, čo z Troch roklín robí jednu z najproduktívnejších vodných elektrární na svete. Za jednu sekundu dokáže zvládnuť až 98,8 milióna litrov vody. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Daň za stavbu

Daňou v tomto prípade nie sú myslené žiadne poplatky, ale veci, ktoré museli byť obetované pre uskutočnenie tohto gigantického projektu. Viac ako 1,3 milióna ľudí z oblasti pri rieke Jang-c‘-ťiang bolo vysťahovaných. Odborníci dokonca odhadujú, že tento počet je upravený a že reálne ide o viac ako 1,9 milióna ľudí. Všetci títo ľudia sa museli vysťahovať z často zatopených oblastí alebo svoje bydliská opustili kvôli častým zosuvom pôdy. Viac ako 110 miest a 1 680 dedín bolo zatopených. Ľudia tak prišli o domovy svojich predkov a rozbité boli celé komunity. Vysídlení obyvatelia sa po vysťahovaní sťažovali na neprimerané odškodnenie a nedostatok poľnohospodárskej pôdy. Problém tiež mali s nájdením si nových pracovných miest. 

Ukážka Three Gorges Dam (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka Three Gorges Dam (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem vysídlenia nespočetného množstva ľudí mala táto stavba veľký dopad aj na geológiu. Kvôli veľkej záťaži priehrady a obrovskému tlaku vody dochádza často k zosuvom pôdy. Taktiež je odborníkmi obvinená z prudkého nárastu zemetrasení v regióne. Jej veľká váha a prenikanie vody do hornín sú hlavnou príčinou zemetrasení. 

Boj proti záplavám

Aj napriek tomu, že sa nájdu ľudia, ktorí sú na túto stavbu pyšní, stále má veľa kritikov. Veľkou skúškou si najskôr prešla pri povodniach v roku 2009 a situácia sa vyhrotila v roku 2020. Práve v auguste zasiahli Čínu obrovské povodne, ktoré zaznamenali najväčší prítok vody v histórií. Voda v riekach sa zdvihla natoľko, že legendárna socha Giant Budhu v Leshane sa dotýkala špičkami nôh vody. Mnohí odborníci očakávali preliate priehrady alebo jej poškodenie, ku ktorému našťastie nedošlo. Aj napriek tomu, že si záplavy vyžiadali niekoľko obetí a fianančné straty krajiny sú veľké, priehrade sa podarilo splniť svoj účel.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button