Chute ÁzieCestovanie

Durian – 10 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli

Najsmradľavejšie ovocie na svete sme vám už predstavili v predchádzajúcom článku. O duriane však existuje veľa faktov, ktoré by vás mohli zaujímať.

1. Ako vznikol názov durian

Názov durian je pre niektorých ľudí ťažko vysloviteľný. Častokrát ide o neznáme slovo, ktorého význam je pre mnohých záhadou. Názov durian pochádza z malajského slova duri a prípony an. Duri v preklade znamená tŕň a prípona an sa v ich jazyku využíva k dotvoreniu slov. Názov tohto ovocia sa u nás neprekladá do slovenčiny.

2. Durian má oči

Durian je ovocie rastúce na stromoch, ktoré častokrát dosahujú výšku viac ako 50 metrov.
Rodiť začnú po štyroch až piatich rokov od zasadenia. Plody rastú na konároch a po dozretí sa čaká čo zo stromov dopadnú na zem. Inak by bol ich zber náročný. Durian následne chodia na plantáže zbierať pestovatelia. O durianoch sa vraví, že majú oči, pretože zo stromov padajú najmä v noci. Miestny túto skutočnosť prirovnávajú k tomu, že má toto ovocie oči a nechce na nikoho spadnúť. Preto vraj padá v noci, aby nikoho nezranilo. Plody durianu dozrievajú dvakrát ročne. Zbierajú sa v období od novembra do februára a následne od júna do októbra. Predávajú sa počas celého roka. 

Duriany dozrievajú až dvakrát ročne (Zdroj - Freepik)
Duriany dozrievajú až dvakrát ročne (Zdroj – Freepik)

3. Vysoká cena

Je jedno, či si durian kúpite v Ázií alebo v Európe  jeho cena bude na miestne pomery aj tak vysoká. Kým si v Ázií za cenu durianu zoženiete 3 ananásy v Európe dáte za kilo približne 15 eur a viac. Ceny sa nemenia ani v dobe sezóny. 

4. Vraždí sa kvôli nemu

Kvôli pomerne vysokej cene sú pestovatelia durianu označovaný ako bohatý. Čím viac má pestovateľ durianov, tým má automaticky väčšie bohatstvo. Kvôli týmto rozdielom medzi pestovateľmi dochádza často ku konfliktom, krádežiam a známe sú aj prípady vrážd. 

5. 30 druhov, ale koľko je jedlých?

Na svete existuje 30 druhov durianu no nie všetky sú preskúmané. Z 30 druhov je zatiaľ za jedlé označených 9 z nich. Je však možné, že je tento počet vyšší, no zatiaľ sa ich nepodarilo vyskúšať. Medzi jedlé patria napríklad durio dulcis, durio graveolens, durio macrantha alebo durio testudinarum.

Duriany sa predávajú aj narezané a balené (Zdroj - Flickr / Andrew Currie)
Duriany sa predávajú aj narezané a balené (Zdroj – Flickr / Andrew Currie)

6. Alkohol je zakázaný 

Pred konzumáciou durianu  alebo 24 hodín po jeho zjedení nie je odporúčané konzumovať alkohol. Táto kombinácia je pre telo veľmi nebezpečná a môže viesť k smrti. To isté platí pre kombináciu durianu a kávy. Neodporúča sa konzumovať ani ľuďom, ktorí majú problémy s vysokým tlakom, či tehotným ženám. 

7. Ako sa zbaviť zápachu z rúk? 

Pri príprave durianu Vám napáchnu ruky “vôňou” tohto exotického zázraku a vy zistíte, že klasické mydlo vám ho nepomôže odstrániť. Účinnou radou ako si ruky ošetriť je umyť si ich vo vode spolu so šupkami z durianu. 

8. Odstránenie zápachu z úst

Je logické, že po konzumácií najsmradľavejšieho ovocia na svete nebudú vaše ústa voňať. Na odstránenie zápachu sa namiesto ústnej vody odporúča niečo úplne iné. Pri príprave durianu je veľmi dobré odložiť si jeho šupku. Tá okrem toho, že zbavuje ruky zápachu pomáha aj pri smradľavom dychu. Ako? Samozrejme, že netreba zjesť celú šupku. Úplne stačí ak z nej vypijete osolenú vodu. 

9. Hit na YouTube

Durian je svojou chuťou natoľko jedinečný, že sa pravidelne objavuje v tisícoch videí na YouTube. Miliónové zhliadnutia majú najmä videá s reakciami ľudí na jeho vôňu a chuť. Ochutnávajú ho známe celebrity, deti, či obyčajní ľudia. Každá reakcia je úplne odlišná a je naozaj zábavné sledovať koľko ľudí môže mať na toto ovocie rozdielny názor. Existujú len dva tábory ľudí. Tí čo ho milujú a tí čo ho nemôžu vystáť. 

V Singapure stojí budova v tvare durianu (Zdroj - Wikimedia Commons / Mailer Diablo)
V Singapure stojí budova v tvare durianu (Zdroj – Wikimedia Commons / Mailer Diablo)

10. Singapore Espalanade

Ide o budovu, ktorá svojim vzhľadom pripomína durian. Aj keď to nebol dizajnérov zámer v Singapure je presne podľa tohto ovocia označovaná. Ide o veľkú koncertnú sieň, ktorá ma strechu pokrytú hrotmi. Tie sa počas roka umývajú ručne vyškolenými ľanovými technikmi a ich čistenie zaberie 2 mesiace. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button