ŠportCestovanieSlovensko a Ázia

Letná olympiáda v Tokiu sa blíži

Olympiáda v Tokiu, ktorá sa mala konať v roku 2020 bola presunutá na rok 2021 kvôli pretrvávajúcej pandémii Covid-19. Tisícky športovcov sa tešia na túto udalosť, ktorej organizácia bude výrazne zmenená rôznymi opatreniami.

Letná olympiáda v Tokiu

Medzinárodný olympijský výbor na svojom 125. kongrese, ktorý sa uskutočnil v Buenos Aires 7. septembra 2013 rozhodol, že Tokio bude v roku 2020 organizovať ďalšie olympijské hry. Vo výbere boli taktiež Baku (Azerbajdžan), Istanbul (Turecko), Madrid (Španielsko) a Dauha (Katar). Tokio bude organizovať hry po druhýkrát, prvý raz to bolo v roku 1964. Konanie hier bolo naplánované na 24. júla až 9. augusta 2020. Aktuálne je celý program hier naplánovaný na 23. júla až 8. augusta 2021.

Do výroby medailí sa zapojili tisícky obyvateľov

Olympiáda v Tokiu je úplne prvou, ktorá prestaví medaile pre víťazov z recyklovaných kovov. Organizačný výbor prišiel so zaujímavou myšlienkou, prostredníctvom ktorej bolo do výroby medailý zapojený aj obyvatelia Japonska. Celý projekt sa nazval Medailový projekt Tokio 2020 a ľudia v celom Japonsku mali možnosť odovzdať svoje staré mobilné telefóny. Vďaka tomuto projektu bolo vyrobených viac ako 5 000 medailí, ktoré budú odovzdané olympijským a paralympijským víťazom. Široká verejnosť mala taktiež možnosť predstaviť dizajnové nápady medailí. Aj napriek tomu, že sa olympiáda uskutoční s novým dátumom v inom roku, medaile zostávajú s pôvodným označením.

Medaile pre víťazov (reprofoto youtube/IndianExpressOnline)
Medaile pre víťazov (reprofoto youtube/IndianExpressOnline)

Buďme lepší spoločne – Za planétu a ľudí

Slogan, ktorý sa stal symbolom letných olympijských hier v anglickom originály “Be better, together – For the planet and the people” je priamym odkazom na udržateľnosť. Cieľom olympiády v Tokiu je poukázanie na to, že šport môže pomôcť vybudovať lepší udržateľný svet. Vytvorilo sa niekoľko návrhov na poukázanie udržateľnosti medzi, ktoré patrí napríklad spomínaná výroba recyklovaných medailí. Viac ako 400 tisíc plastových fliaš bolo zrecyklovaných a následne z nich boli vytvorené pódiové miesta.

Použitých bolo viac ako 400 000 plastových fliaš (zdroj obrázku: canva.com)
Použitých bolo viac ako 400 000 plastových fliaš (zdroj obrázku: canva.com)

Námestie Olympic Village Plaza bolo vystavené z dreva okolitých samospráv a po skončení hier bude späť vrátené komunitám. Na olympiáde budú prezentované technológie s nulovým obsahom uhlíka, pričom sa organizátori budú snažiť znížiť vlastné emisie uhlíka. Viaceré vystavané športové areály budú po ukončení olympiády opäť rozložené. Využívanými športoviskami budú aj pôvodné budovy, ktoré boli vystavané pre olympiádu v roku 1964.

Bezpečnostné opatrenia

Aktuálne ešte organizačný výbor letnej olympiády v Tokiu nezverejnil všetky oficiálne náležitosti športovci už teraz vedia na čo sa približne majú pripraviť. Športovci, tréneri, fyzioterapeuti alebo ďalší členovia výpravy budú musieť poctivo sledovať svoj zdravotný stav dva týždne pred odchodom na olympiádu. Do Tokia musia všetci účastníci prísť 14 dní vopred a ešte pred odletom musia odovzdať plán ako tieto dni strávia. Je možné, že tento počet dní sa zmení. Celá olympiáda sa nesie v hesle “Silnejší spolu” (Stronger Together), ktorého cieľom je najmä bezpečie a ochrana všetkých účastníkov. Dbať sa bude najmä pravidelné testovanie, dodržiavanie odstupov, monitorovanie telesnej teploty, nosenie rúšok a dôslednú hygienu. Rovnaké pravidlá by mali platiť bez rozdielu aj pre zaočkovaných. 

Telesná teplota sa bude monitorovať pri vstupoch do areálov (zdroj obrázku: canva.com)
Telesná teplota sa bude monitorovať pri vstupoch do areálov (zdroj obrázku: canva.com)

Už teraz je rozhodnuté, že na olympiáde nebude povolená prítomnosť zahraničných fanúšikov. Zakázané bude taktiež povzbudzovanie krikom alebo spevom, diváci budú môcť len tlieskať. Športovci by sa mali vyhnúť objatiam, oslavám a gratuláciám. Ľudia s podozrením na koronavírus budú umiestnený v špeciálnom hotely. Po ukončení hier musia všetci účastníci do 48 hodín opustiť areál olympijských hier. 

Napriek zverejneniu niektorých pravidiel zostáva stále veľa otázok, ktoré doteraz neboli zodpovedané. Zatiaľ má Slovensko na olympiáde istých 20 miesteniek, pričom mnohí dúfajú, že sa počet zvýšiť aspoň na 45. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button