BiznisTech

5 Zaujímavých faktov o spoločnosti Huawei, ktoré by ste mali vedieť

Huawei patrí medzi najúspešnejšie svetové značky v oblasti telekomunikácií a technológií. Za dobu svojho fungovania zaznamenala obrovský rast, ktorému vďačí najmä za výborné výsledky výskumu a vývoja. Čo by ste o tejto spoločnosti mali vedieť?

1. Založenie spoločnosti

Spoločnosť založil Ren Zhengfei vo veku 42 rokov v roku 1989. Je teda žijúcim príkladom, že vybudovať prosperujúci podnik sa dá v každom veku. Aktuálne má 76 rokov a patrí medzi 600 najbohatších ľudí v Číne.

Zakladateľ spoločnosti Huawei Ren Zhengfei (reprofoto youtube/Huawei)
Zakladateľ spoločnosti Huawei Ren Zhengfei (reprofoto youtube/Huawei)

2. Názov spoločnosti

Názov spoločnosti tvoria dva znaky 华 a 为. V preklade sa dajú preložiť ako “Čínsky úspech” alebo “Čínska akcia”. Jej názov teda poukazuje na celosvetový úspech, ktorý sa jej podarilo dosiahnuť. Názov spoločnosti vymyslel zakladateľ Ren Zhengfei, ktorý sa inšpiroval nápisom na stene, ktorý hovoril “Čína má sľub”.

3. Hlavné obchodné segmenty

Huawei svoju činnosť sústreďuje v troch hlavných obchodných segmentoch. Prvou je obchodná skupina Enterprise, ktorá sa zaoberá dátovými centrami a dátovými úložiskami. Druhou je obchodná skupina Carrier Network, ktorá poskytuje bezdrôtové siete, pevné siete, softvér carrier, core siete, globálne služby a sieťové energetické riešenia. Poslednou je spotrebiteľská obchodná skupina označovaná ako 1 + 8 + N. Číslo 1 charakterizuje mobilné telefóny. Číslo 8 predstavuje tablety, počítače, zariadenia virtuálnej reality, príslušenstvo, smart obrazovky, smart audio, smart reproduktory a head units, ktoré predstavuje príslušenstvo nosiace na hlave. Písmeno N reprezentuje všadeprítomný internet. 

Svoje predajne má spoločnosť Huawei nielen v Číne, ale aj v USA a Európe. Je tretím najväčším dodávateľom smartfónov po spoločnosti Apple a Samsung. Úspešnou je tiež vo svete telekomunikácií.

4. Centrum výskumu a vývoja

V Shenzene sa nachádza centrum výskumu a vývoja spoločnosti Huawei. Označované je ako Biely dom pre svoju bielu fasádu. Pracuje v ňom 76 000 zamestnancov, ktorí sa stravujú v ôsmich jedálňach.

Medzi najnovšie novinky patrí predstavenie nového operačného systému Harmony, ktorý sa vyvíjal dva roky. Predtým bol uvádzaný pod kódovým menom HongMeng OS. Po mnohých obvineniach týkajúcich sa ochrany súkromia zo strany Ameriky sa jeho vývoj ešte urýchlil. Aktuálne je dostupný vo všetkých telefónoch, tabletoch a počítačoch značky Huawei.  

Výskum a vývoj dokáže naozajstné zázraky. Presvedčil sa o tom aj chirurg Ling Zhipei, ktorý prostredníctvom počítača a 5G siete vykonal prvú operáciu mozgu na diaľku. Išlo o pacienta s parkinsonovou chorobou, ktorý bol od lekárskeho centra vzdialený 3 000 kilometrov. Odstránené boli všetky technologické problémy, ktorými bolo najmä pomalé prenášanie videa a oneskorenie diaľkového ovládania pri využití 4G siete. Operácia dopadla úspešne.

Hlavné sídlo spoločnosti v Shenzhene (reprofoto youtube/Bilal Mustafa)
Hlavné sídlo spoločnosti v Shenzhene (reprofoto youtube/Bilal Mustafa)

5. Významné spolupráce

Spoločnosť Huawei uzavrela niekoľko významných spoluprác so značkami ako Motorola, T-Mobile alebo Vodafone. Vo viacerých spoločnostiach je významným partnerom.

Taktiež často sponzoruje rôzne podujatia alebo športové tímy. Známe sú napríklad FC Arsenal, Paríž Saint-Germain alebo Futbalový zväz Ghany. V Českej republike sponzoruje Huawei hokejový klub Rytíři Kladno, kde je hviezdou najmä Jaromír Jágr.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button