BiznisAktuálneTech

Morské prasa a 500 dolárov? Sľubný začiatok spoločnosti Sony

Spoločnosť Sony je známa po celom svete. Za svoj úspech vďačí kvalitným výrobkom, dlhej histórií a expanzii do celého sveta. Existuje však veľa zaujímavostí, ktoré ste o tejto spoločnosti vôbec nevedeli.

1. Začiatky spoločnosti

Spoločnosť Sony začínala ako mála dielna so základným kapitálom 500 dolárov. Pôvodný názov spoločnosti bol TTK – Tokyo Tsushin Kogyo, ktorý bol v iných krajinách ťažko vysloviteľný. Zakladatelia teda vymysleli názov Sony, ktorý má v preklade charakterizovať mladého človeka s priekopníckym duchom. Pôvodne spoločnosť fungovala ako opravovňa elektrických spotrebičov a výrobňa rôznych zariadení. Ako prvý vyvinuli veľmi populárny automatický varič ryže, ktorý im však veľký úspech nepriniesol. 

Takto vyzerali prvé televízory spoločnosti Sony (zdroj obrázku: canva.com)
Takto vyzerali prvé televízory spoločnosti Sony (zdroj obrázku: canva.com)

2. Výroba elektrických zariadení

V dobe keď začínala spoločnosť Sony podnikať vyrábali sa rádia, ktoré boli veľmi ťažké a zbytočne veľké. Tvorcovia v Sony snívali o rádiu, ktoré by ľudia mohli nosiť všade so sebou a zmestilo sa aj do vrecka košele. Vyrobili rádio s tranzistormi, ktoré v roku 1955 opustilo brány výrobného závodu. Zrodil sa tak prvý rádioprijímač Sony. Tento výrobok im priniesol veľký úspech a otvoril brány ďalšiemu podnikaniu. V roku 1968 vyvinuli prvý televízor s farebným systémom Trinitron a o tri roky neskôr farebný videorekordér. Walkmen predstavili svetu v roku 1979, digitálny fotoaparát v roku 1981 a prvý CD prehrávač o rok neskôr. Dnes produkuje spoločnosť Sony širokú škálu produktov z oblasti elektroniky. Ide najmä o televízie, výpočtovú techniku, digitálne fotoaparáty, videokamery, DVD, domáce kiná a mnohé ďalšie.

Walkman sa tešil obľube po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)
Walkman sa tešil obľube po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)

3. Najbizardnejší výtvor

Za najbizardnejší výtvor spoločnosti Sony je jednoznačne označovaný Chorocco. Ide o plastovú napodobeninu známeho karavanu VW, ktorá mala za úlohu jazdiť po vinylovej platni. Svojou jazdou následne prehrával hudbu do reproduktorov. Tento výtvor sa však nikdy nedostal do predaja.

4. Symbol spoločnosti

Aj keď je to pre mnohých neuveriteľné, symbolom spoločnosti Sony je morské prasa. To dostal jeden zo zakladateľov firmy od svojich zamestnancov. V minulosti bola spoločnosť Sony označovaná ako morské prasa, ktoré lovia ostatné spoločnosti. Bolo tomu tak kvôli ich revolučnému nápadu s tranzistormi. Soška zlatého morského prasaťa je vystavená v sídle spoločnosti.

5. PlayStation

Pôvodne spoločnosť Sony spolupracovala s Nintendom. Po tom čo skončila licencia softvéru sa medzi nimi  spolupráca prerušila. Nintendo začalo spolupracovať s konkurenčnou značkou Panasonic. Sony situáciu využilo k vytvoreniu vlastnej hernej konzoly. Tá vo svete zaznamenala obrovských úspech a v predaji úplne prevalcovala svojho konkurenta. PlayStation sa stalo najpredávanejšou hernou konzolou a Nintendo si tak zapríčinilo svoj vlastný pád. 

Herná konzola PlayStation (zdroj obrázku: canva.com)
Herná konzola PlayStation (zdroj obrázku: canva.com)

BONUS: Walkman SRF-39FP

Že je walkman prenosný prehrávač hudby vám vysvetľovať nemusíme. Tento konkrétny typ je však veľmi špeciálny. Jeho koncové označenie FP je skratkou pre federal prison teda federálne väzenie. Tento walkman bol špeciálne vyvinutý pre väzňov v celách. Slúchadlá a celé telo walkmanu boli vyrobené z priehľadného plastu aby väzňom neumožňovali čokoľvek pašovať. Ich výhodou bol vysoký výdrž batérie, takmer 40 hodín. Fungoval na klasické AA batérie a rádiový signál dokázal zachytiť aj cez široké múry väzenský ciel.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button