BiznisPikošky

Spoločnosť Xiaomi zožala obrovský úspech na západe

Mnohí túto spoločnosť označujú ako čínsky Apple. Jednoduchý, elegantný dizajn si obľúbili ľudia po celom svete a tak si Xiaomi rýchlo našlo svojich fanúšikov. Existuje však veľa informácií, ktoré ste o tejto spoločnosti nevedeli.

Spoločnosť Xiaomi bola založená v roku 2010 a veľmi rýchlo sa jej podarilo vyšvihnúť na vrchol čínskeho technologického trhu. Aktuálne sa radí medzi najcennejšie technologické značky na svete. Xiaomi sa špecializuje predovšetkým na výrobu smartfónov a spotrebnú elektroniku. Je významným konkurentom veľkých spoločností ako sú Samsung, Apple, alebo Huawei. Napriek veľkej konkurencii v odvetví zaznamenáva stabilný rast výnosov a ziskov. 

Názov Xiaomi 

Už len názov Xiaomi pre nás skrýva veľa otáznikov a ani internetové zdroje sa nemôžu dohodnúť, ako tento názov vlastne vznikol. Konkrétne koncovku “mi” viacerí spájajú s legendárnym filmom Mission Impossible. Zástancovia tejto teórie vykladajú toto spojenie s počiatočným neúspechom firmy, ktorá dúfa, že sa jej nakoniec podarí uspieť. Iný súhlasia s prepojením na koncept Mission Impossible, ale nijako ho nespájajú s filmom. Ide vraj o odkaz na obrovské prekážky, ktoré sa spoločnosti podarilo prekonať. Ku ktorej teórií sa prikloníte je na vás. Celkový názov Xiaomi znamená ryža alebo proso. Ide o budhistický koncept, ktorý poukazuje na to, že predtým ako dosiahneme vrchol, musíme začať od maličkostí. 

Obrovský úspech na západe 

Pravdepodobne ani spoločnosť Xiaomi neočakávala, že jej smartfóny zažijú v tak krátkom čase od založenia spoločnosti taký úspech. V predaji sa jej darí nielen v Číne, ale aj na zahraničných trhoch. Na západe sú obľúbené najmä kvôli svojmu dizajnu a dostupnej cene. Tá je spolu s výkonným fotoaparátom a ďalšími funkciami hlavným dôvodom nákupu. V Európe sa Xiaomi najviac darí v Španielsku. Aj napriek tomu, že telefóny značky Xiaomi patria medzi najpredávanejšie, v Číne ich stále predbieha Huawei, Oppo a Honor. 

Je zaujímavé aký obrovský úspech sa podarilo spoločnosti Xiaomi dosiahnuť bez umiestňovania svojich produktov do televízie. Veď skúste sa na chvíľu zamyslieť, kedy ste videli, že by hlavný hrdina používal telefón Xiaomi.  

Do Guinessovej knihy rekordov sa spoločnosť Xiaomi zapísala po tom, čo predala 2,11 milióna smartfónov na festivale Mi Fan v roku 2015. Najabsurdnejšie na celom rekorde je, že tento vysoký počet smartfónov sa predal za jediný deň. 

Fórum MIUI, starostlivosť o zákazníkov a ďalšie produkty 

Rozmýšľate nad kúpou telefónu Xiaomi? Alebo ho vlastníte a máte s niečím problém? Na fóre MIUI sa dozviete všetko čo potrebujete a opýtať sa môžete na naozaj čokoľvek. Odpovedať vám budú skúsený a oddaný fanúšikovia spolu s oficiálnymi členmi tímu MIUI. Starostlivosť o zákazníkov je v Xiaomi prvoradá a tak je komunikácia s nimi nevyhnutnosťou. 

Aj napriek tomu, že spoločnosť Xiaomi sa vo veľkej miere venuje najmä výrobe a predaju smartfónov, aj jej ďalšie produkty majú vo svete veľký úspech. Hitom sa stala napríklad baterka Mi, čistička vzduchu alebo dron, ktoré sú po naskladnení veľmi rýchlo vypredané. 

Vysávač Xiaomi Cleanfly (zdroj obrázku: flickr/Aaron Yoo)
Vysávač Xiaomi Cleanfly (zdroj obrázku: flickr/Aaron Yoo)

Technológia fotoaparátu 

Fotoaparáty vo smartfónoch začali nahrádzať bežné digitálne fotoaparáty a tak sa pri výbere telefónu zákazníci rozhodujú často podľa jeho parametrov. Práve parametre prednej a zadnej kamery smartfónov Xiaomi spĺňajú mnoho podmienok náročných zákazníkov a tak sa vďaka kvalitnému spracovaniu fotografií dostali do popredia. Je známe, že Xiaomi má svoje vlastné oddelenie zamerané na vývoj fotoaparátov, v ktorom je zamestnaných približne tisíc ľudí. Tí pracujú v deviatich centrách po celom svete. Známymi sú napríklad centrá v San Diegu, Tokiu, Paríži alebo Pekingu. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Zvieratá v Xiaomi 

Poslednou zaujímavosťou sú zvierací spoločníci. Možno to niektorých prekvapí, ale spoločnosť Xiaomi má vo svojom sídle niekoľko zvierat. Úplne prvým bol túlavý psík, ktorý sa potuloval po stavbe a neodišiel ani po jej dokončení. Spoločnosť sa ho ujala, dala mu meno Wang Cai a stará sa o jeho potreby. Xiaomi okrem neho zachránila aj ďalšie zvieratá, ktoré mali ťažký osud. Známa je adopcia vtáčika korela alebo mačky

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button