TechPikošky

Výrobca elektrických automobilov NIO zabijakom Tesly

NIO Inc. spája slová dokonalosť, umelá inteligencia a najmodernejšie technológie, z ktorých vytvára dokonalé elektronické automobily. Spoločnosť NIO sídli v Číne a stala sa najväčším konkurentom svetových výrobcov elektronických áut. Čo by ste o tejto spoločnosti mali vedieť?

Spoločnosť NIO Inc. navrhuje, vyvíja, vyrába a následne predáva inteligentné elektrické vozidlá. V ponuke sú pre zákazníkov päť, šesť a sedem miestne elektrické SUV alebo inteligentné elektrické sedany. 

Reprezentujúci názov spoločnosti

Spoločnosť NIO bola založená v roku 2014 pod názvom Next Car. Jej názov sa zmenil na NIO v júli 2017. V čínskej podobe názov spoločnosti znamená “Blue Sky Coming” čo môžeme preložiť ako “modrá obloha prichádza”. Práve tento preklad symbolizuje hlavnú víziu firmy, ktorou je nádherná obloha bez znečistenia, ktoré spôsobujú spaľovacie motory.  

Zabijak Tesly 

NIO sa dostáva do popredia Číny v ovládnutí odvetvia elektrických vozidiel. V Číne sa nachádza približne 500 výrobcov elektromobilov, pričom ovládajú takmer 10 % trhu predaných automobilov. Konkurencia medzi čínskymi výrobcami je naozaj veľká a nepomohol tomu ani fakt, že sa automobily Tesly začali vyrábať pre čínsky trh v Číne. Elonovi Muskovi sa podarilo uzavrieť zmluvu so Šanghajskou vládou, od ktorej získal významnú podporu. Aktuálne sú elektronické automobily spoločnosti NIO najväčším konkurentom pre Teslu. Ich veľkou konkurenčnou výhodou je zavedenie vymeniteľnej batérie, ktorá prekonáva obavy zákazníkov z častého dobíjania. 

NIO Pilot 

Spoločnosť NIO predstavila poloautonómny systém spoločnosti SAE druhej úrovne, ktorá ponúka funkcie ADAS. Tie pomáhajú vodičovi s riadením a parkovaním vozidla. V roku 2018 a 2019 sa tieto funkcie zdokonali a pribudlo napríklad udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat, automatické núdzové brzdenie alebo varovanie pred opustením jazdného pruhu, pilot v dopravnej zápche, automatická zmena jazdného pruhu, diaľničný pilot a mnohé ďalšie. Všetky tieto funkcie umožňujú senzory Pilot, ktoré sa skladajú z piatich radarov, 12 ultrazvukových senzorov, trifokálnej prednej kamery a kamery monitora vodiča. Využívaný je tiež optický čip Eyeye od spoločnosti Mobileye. 

NIO v roku 2019 oznámilo partnerstvo so spoločnosťou Mobileye s cieľom vývoja spotrebiteľského auta vybaveného úplným samo riadiacim systémom, ktoré by malo byť pre zákazníkov dostupné v roku 2022. 

Guinnessov svetový rekord 

O vytvorenie slávneho Guinessového rekordu sa postaral Chen Haiyi z Číny, ktorý v elektronickom automobile NIO ES8 vystúpil na ľadovec. Ide o ľadovec Purog Kangri v Tibete s výškou 5 715 metrov, čím vytvoril rekord v najvyššej dosiahnutej výške elektro automobilom. Dokázal tak, že elektrické autá môžu byť nielen šetrné k prírode, ale aj zdatné v extrémnych podmienkach

NIO ES8 (zdroj obrázku: reprofoto youtube.com/ CNBC)
NIO ES8 (zdroj obrázku: reprofoto youtube.com/ CNBC)

Zamestnávajú ľudí po celom svete 

Aj napriek tomu, že NIO pôsobí v Číne svojich zamestnancov má po celom svete. Napríklad v San Jose v Kalifornii je severoamerické sídlo spoločnosti, v ktorom je zamestnaných viac ako 500 zamestnancov. Primárne sa zameriavajú najmä na vývoj softvéru. Naopak v Londýne sa kancelária spoločnosti venuje komerčnému manažmentu Formuly E a strategickému manažmentu a vývoju superáut. V Mníchove je zamestnaných približne 200 talentovaných ľudí, ktorí sa sústreďujú na dizajn. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button