TechPikoškySlovensko a Ázia

Čínska automobilka BYD šliape Tesle na päty

Čínsky výrobca elektromobilov BYD šliape na päty nielen americkej Tesle, ale aj európskym výrobcom automobilov. BYD ponúka zákazníkom elektromobily, plug-in hybridy, ale aj nákladné vozidlá alebo elektrické dodávky. Len pred pár dňami zverejnila spoločnosť BYD výsledky 4. kvartálu roku 2023 a výsledkami predaja doslova šokovala svet. 

Predaj elektromobilov BYD koncom roka 2023 dosiahol rekordné čísla 

 

BYD, teda „Build Your Dreams,“ je čínska spoločnosť pôsobiaca v oblasti výroby elektrických vozidiel a batérií, a tiež v oblasti informačných technológií a zelených energetických riešení. Spoločnosť BYD bola založená v roku 1995 Wangom Chuanfu v meste Shenzhen a aktuálne patrí medzi najväčších výrobcov elektrických automobilov na svete

Dôkazom úspešnosti spoločnosti sú aj čísla predaja. V poslednom štvrťroku 2023 predala čínska automobilka BYD rekordných 526 409 elektromobilov, čím prekonala aj americkú Teslu. Tá za uplynulý kvartál (4. štvrťrok 2023) predala “len” 484 507 vozidiel. 

 

Model BYT ATTO 3 okamžite zaujme svojím dizajnom (reprofoto youtube.com/BYD Europe)
Model BYT ATTO 3 okamžite zaujme svojím dizajnom (reprofoto youtube.com/BYD Europe).

 

Čínska automobilka BYD hlási úspešný rok 

 

V minulom roku automobilka BYD zvýšila celkový predaj hybridných vozidiel a elektromobilov až o 62 percent na zhruba tri milióny vozidiel. Celkovo predala spoločnosť BYD za rok 2023 3 023 679 automobilov, pričom až 1 574 804 boli práve elektromobily a zvyšok tvorili plug-in hybridy. Tento impozantný rast potvrdzuje BYD ako významného hráča v globálnom automobilovom priemysle a zároveň zdôrazňuje jeho výrazný prínos k elektrifikácii vozidlového parku.

 

Čítajte tiež: Výrobca elektrických automobilov NIO zabijakom Tesly

 

Prvý európsky závod vybuduje čínska automobilka BYD v Maďarsku 

 

Koncom roka 2023 čínsky výrobca elektromobilov BYD oficiálne oznámil svoje plány na výstavbu nového výrobného závodu v maďarskom meste Segedín. Táto nová závodná jednotka bude prvým závodom na výrobu elektrických vozidiel značky BYD v Európe.

Podľa informácií od Bloombergu sa v plánovanom závode bude špecializovať na výrobu elektromobilov a plug-in hybridov, ktoré budú určené pre európsky trh. Týmto krokom Čínska automobilka rozširuje svoju výrobnú prítomnosť v Maďarsku, kde už v meste Komárom vyrába elektrické autobusy.

 

Očakáva sa, že nové elektromobily BYD sa budú o niekoľko rokov predávať aj na Slovensku. Zatiaľ sú v ponuke len elektrické nákladné vozidlá (zdroj obrázku: canva.com).
Očakáva sa, že nové elektromobily BYD sa budú o niekoľko rokov predávať aj na Slovensku. Zatiaľ sú v ponuke len elektrické nákladné vozidlá (zdroj obrázku: canva.com).

 

Nákladné autá BYD zakúpite aj na Slovensku 

 

Elektrické dodávky a nákladné vozidlá BYD sú dostupné už aj na Slovensku. Predávané sú v obchodnom zastúpení Delta-Truck a na výber sú tri modely – BYD ETM6, ETP3 a ETH8. Oficiálny cenník zatiaľ nie je zverejnený, ale zákazníci majú možnosť vyžiadať si cenovú ponuku. Očakáva sa, že expanziou nákladných vozidiel všetko len začína a v najbližších rokoch sa Slováci dočkajú aj ponuky osobných elektromobilov BYD. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button