PikoškyAktuálneTech

Čína opäť šokovala svet: Neviditeľný plášť skutočne existuje!

Koncom roka 2023 sa stalo virálnym video, v ktorom sa muž schoval za štít, vďaka ktorému sa stal neviditeľným. Pod videom sa okamžite strhla búrlivá diskusia a mnohí stále pochybujú o pravdivosti toho, čo skutočne na videu videli. Aká je pravda a či naozaj existuje niečo ako neviditeľný plášť sme zisťovali aj my. 

Je neviditeľný plášť podvrh alebo sa čínskym vedcom naozaj podarilo nemožné? 

 

Každý kto pozná Harryho Pottera si pravdepodobne aspoň raz predstavil, na čo by využil jeho neviditeľný plášť. Tento magický predmet pobláznil hlavy ľuďom po celom svete, avšak jeho zhmotnenie si vedel predstaviť len málokto. 

O to viac sú obrovským prekvapením videá, ktoré sa objavili na internete a okamžite sa stali virálnymi. Posledné zachytáva muža v obleku, ktorý spolu s asistentmi prezentuje akúsi “plachtu”. Akonáhle ju asistenti otočia, časť tela muža za plachtou zmizne, podobne ako tomu bolo vo filmoch s Harry Potterom a jeho plášťom. 

V súčasnosti už je verejnosti známe meno vedca prezentujúceho novú špeciálnu technológiu na videách. Ide o 78-ročného muža menom Chu Junhao, ktorý je prezidentom vysokej školy vied na Donghua University. Tento vynález odprezentoval na virtuálnom podujatí s názvom Super Night of Science v Šanghaji, vďaka čomu boli informácie o tom, že ide o podvrh vyvrátené. 

 

Video z konferencie si môžete pozrieť tu: 

 

 

Ako funguje neviditeľný plášť? 

 

Podľa videa môžu diváci vidieť, že stačilo “plachtu” otočiť a časť tela Junhaa, ktorá sa za ňou skrývala zmizla. Celá ilúzia neviditeľnosti pritom spočíva v tom, že materiál, ktorý môžete vidieť na videu manipuluje s odrazmi svetla, vďaka čomu dokáže skryť, čo je za ním. 

Táto technológia znamená nový míľnik a ponúka neuveriteľné množstvo možností, ako s ňou ďalej pracovať. Sám Junhao uvádza, že tento vynález bude prelomový a v budúcnosti dokáže uľahčiť životy mnohým ľuďom.

 

Čítajte tiež: Vynález roka 2022? Obrazovka, ktorá vám umožní ochutnať rôzne jedlá

 

Vedcom sa vďaka tomuto pokroku otvárajú úplne nové dvere možností, ako s touto technológiou naložiť. Využitá totiž nemusí byť len pre vytvorenie neviditeľného plášťa, ale možností je oveľa viac. Podľa Junhaa by bolo možné vytvoriť napríklad neviditeľné miestnosti, ktoré môžu ľuďom poskytnúť viac súkromia.

Vedecký svet však potrebuje najmä čas. Aby bolo tieto nápady možné realizovať musí ešte celá technológia prejsť vývojom. Už teraz je však jasné, že sci-fi filmy sa vďaka ľudskej šikovnosti dokážu stať realitou. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button