PikoškyAktuálne

Najstaršie dvojičky na svete majú 107 rokov

Nedávno dostali japonské sestry Umeno a Koume certifikát o svetovom rekorde, ktorý informuje, že sú najstaršími dvojičkami na svete. Certifikát im bol odovzdaný 1. septembra 2021, keď mali obe 107 rokov a 300 dní. Aký bol ich život a ako sa im darí teraz?

Za svoj život zažili obe svetové vojny 

Dvojičky Umeno a Koume sa narodili 5. novembra 1913 na ostrove Shodo v prefektúre Kagawa v Japonsku. Celkovo išlo o veľkú rodinu, ktorú tvorilo 13 členov. 

V detstve ich v škole vraj často šikanovali a neskôr boli naučené žiť oddelene. Keď dokončili základnú školu Koume odišla z ostrova, aby pomáhala svojmu strýkovi a neskôr sa mimo rodného ostrova aj vidala. 

Umeno po odchode sestry zostala žiť na rodnom ostrove Shodo, kde si našla aj svojho manžela. Obe prežili dve svetové vojny, pričom práve druhá svetová vojna vyhnala Umeno z rodného ostrova. V hore za ich príbytkom mali vojaci postavený protiletecký kryt a tak kvôli bezpečnosti ostrov opustila. 

Desiatky rokov delilo sestry približne 300 kilometrov a tak sa stretávali len pri významných udalostiach akými boli svadby alebo pohreby. Až keď mali 70 začali spolu tráviť viac času a zúčastňovať sa budhistických pútí

Svojim vekom prekonali starý rekord 

Počas starnutia sestry Umeno a Koume často žartovali o svojom veku a rozmýšľali, či sa im podarí prekonať rekord ich krajaniek. 

Svetový rekord ešte donedávna patril sestrám známym ako Kinsan Ginsan. Kin Narita sa dožila 107 rokov a jej sestra Gin Kanie 108 rokov. Obe sestry sú v Japonsku veľmi dobre známe a ich mená pozná takmer každý. 

Možno práve preto nikto pri oslave 99. narodenín dvojičiek Umeno a Koume neočakával, že by ich vysoký rekord mohol byť prekonaný. To sa však zmenilo a dnes sa Umeno a Koume tešia zo svojich certifikátov. 

Sestry na jednej zo svojich osláv narodenín (reprofoto youtube.com/Daily News)
Sestry na jednej zo svojich osláv narodenín (reprofoto youtube.com/Daily News)

Život dvojičiek v súčasnosti 

Obe dámy žijú v súčasnosti v oddelených opatrovateľských domoch, kde sú pod dohľadom a starostlivosťou personálu. 

Zdravotný stav Umeno je lepší a z certifikátu o dosiahnutí rekordu mala veľkú radosť, dokonca sa od šťastia rozplakala.

Druhá zo sestier (Koume) má problémy s pamäťou a už si príliš neuvedomuje význam certifikátu. Jej rodina sa však vyjadrila, že v posledných rokoch Koume často rekord spomínala, a že z nej majú radosť. 

Japonsko drží ďalší rekord týkajúci sa dlhovekosti 

Celkovo je Japonsko známe dlhovekosťou svojou obyvateľov. Toto tvrdenie potvrdzujú nielen súčasné držiteľky rekordu, ale aj najstaršia žijúca žena

V Japonsku žije 118 ročná Tanaka Kane, ktorá dĺžkou svojho veku, prekonal svojho najstaršieho predchodcu. Ten bol tak isto z Japonska a dožil sa 116 rokov a 54 dní. Volal sa Jiroemon Kimura a svet opustil 12. júna 2013. 

Je teda otázne o koľko dní alebo rokov bude v konečnom dôsledku svetový rekord opäť prekonaný. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button