Cestovanie

Hanoj je srdce Vietnamu

Hlavné mesto Vietnamu Hanoj je zaujímavým mestom na pozorovanie. Šialená doprava, miestne špeciality, pekné chrámy a jazero Hoan Kiem sú dôvodom prečo toto mesto musíte navštíviť. 

Základné informácie o meste 

Mesto Hanoj je druhým najväčším mestom Vietnamu a zároveň jeho hlavným mestom. Nachádza sa na brehu Červenej rieky a žije tu viac ako 8 miliónov ľudí. Založené bolo v roku 1010 vietnamským kráľom Ly Thai To. V minulosti bolo veľmi dôležitým politickým centrom v krajine. V súčasnej dobe je toto mesto prívetivé k turistom a patrí medzi atraktívne miesta juhovýchodnej Ázie. Mnohí ho považujú za zosobnenie historickej duše Vietnamu. Nachádza sa tu množstvo chrámov, pamätníkov a pamiatok starých kultúr. 

Doprava v meste 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Pri návšteve mesta je najlepšie sa v preplnených štvrtiach pohybovať pešo. Na presun z jedného miesta na druhé sú často využívané motorky alebo bicykle, ktoré patria k najlacnejšej variante dopravy. Celkovo je hanojská doprava veľmi chaotická, účastníci premávky nevyužívajú svetelné signalizácie, nedávajú prednosť a celkovo jazdia takpovediac bez strachu o svoj život. Ak teda nemáte dostatok odvahy byť priamym účastníkom tohto cestného šialenstva, najlepšie urobíte ak na presuny medzi miestami zvolíte taxík. 

Vyrazte za zábavou 

Hanoj svojim návštevníkom ponúka rôzne druhy zábavy. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých podnikov v rôznych štýloch medzi ktoré patria napríklad westernové bary, elegantné salóniky, pivárne a dokonca tu nájdete aj gay bar. Pri návšteve určite vyskúšajte populárne vietnamské pivo Bai Hoi. 

Temple of Literature (zdroj obrázku: canva.com)
Temple of Literature (zdroj obrázku: canva.com)

Milovníci hudby si tu tak isto prídu na svoje. Koncerty tradičnej hudby je možné denne zažiť v Temple of Literature. Opery, balet alebo koncerty vážnej hudby sú súčasťou operného domu Trang Tien, ktorý sa určite oplatí pri jednom z vystúpení navštíviť. Medzi tradičné vietnamské zábavy patria aj predstavenie vodných bábok. Sú súčasťou ich kultúry a tak by ste si na jedno z predstavení určite mali nájsť čas. 

Mnohí ľudia považujú nakupovanie za zábavu a tak vám musíme spomenúť aj to. Hodváb, glazúrované suveníry, striebro alebo módne doplnky nájdete na viacerých hanojských trhoviskách. Špeciálnymi sú výšivky, sošky vyrezané z kameňa alebo dreva a krajčíri, ktorí sú schopní ušiť oblek do 24 hodín. Známymi miestami s trhoviskami alebo obchodíkmi sú Hang Gai, To Tich, Cau Go, Dong Xuan a Hang Khai. 

Legendárne jazero Hoan Kiem 

Hoan Kiem (zdroj obrázku: canva.com)
Hoan Kiem (zdroj obrázku: canva.com)

Jazero Hoan Kiem je jedno z najlegendárnejších miest Vietnamu. Jedna z legiend vraví, že z neho vyletel drak na počesť víťazstva nad Číňami v 10 storočí. Iní veria, že sa v jazere nachádza obria korytnačka, ktorá stráži čarovný meč pre prípad, že by sa čínsky vojaci rozhodli vrátiť. Tento meč vraj venovala korytnačia bohyňa cisárovi, ktorý ním vyhnal čínske vojská a odvtedy sa opäť stratil v hlbinách vody. Obyvatelia mesta veria, že ak by čínsky vojaci zaútočili znovu, meč sa z vody vynorí. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Jazero sa nachádza v mŕtvom ramene Červenej rieky a jeho súčasťou sú dva ostrovy. Väčší ostrov sa nachádza v severnej časti a spojený je s pevninou. Nachádza sa na ňom Chrám nefritovej hory. Na menšom ostrove sa od roku 1886 nachádza korytnačia veža. Jazero je často vyhľadávané turistami, ale aj domácimi obyvateľmi, ktorí tu hľadajú kľud a pokoj. 

Čo musíte pri návšteve vidieť?

V Hanoji sa nachádza veľké množstvo pamiatok alebo krásnych miest, ktoré by ste pri návšteve nemali vynechať. Prinášame vám zoznam niekoľkých z nich. V prípade, že sa zaujímate o budhizmus navštívte Ambassador´s Pagoda. Ide o hlavný stan vietnamskej asociácie budhistov a zároveň najrušnejšiu pagodu v meste. Ak vás zaujímajú chrámy, určite navštívte Chrám Ngoc Son, ku ktorému vedie nádherný most. Vo vnútri chrámu sa nachádzajú zachovalé pozostatky obrovskej dvojmetrovej korytnačky. Na prvý pohľad vás určite zaujme aj Chrám Quan Thanh, ktorého súčasťou je obrovská socha Thien Tran. Jej prsty na nohách sa lesknú po všetkých dotykoch návštevníkov. Nachádza sa tu tiež veľa známych múzeí. Často navštevovanými sú napríklad Vietnam Military History Museum, Vietnam Fine Arts Museum a ďalej múzeum nezávislosti, vietnamských žien alebo vietnamskej revolúcie.  

Military History Museum (zdroj obrázku: canva.com)
Military History Museum (zdroj obrázku: canva.com)

V prípade, že plánujete dovolenku v Ázii skúste sa nachvíľku zamyslieť aj nad návštevou Vietnamu. Celá krajina ponúka veľa zaujímavých miest a Hanoj vás určite prekvapí. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button