Cestovanie

Hočiminovo mesto je klenotom Vietnamu

Mesto výrazne ovplyvnené francúzskou nadvládou vás zaujme na prvý pohľad. V Hočiminovom meste sa stretáva biznis s kultúrou a turizmom. Celkový vzhľad pripomína najväčšie európske metropoly, čo sa odrazilo najmä na architektúre a gastronómií. Akou históriou si prešlo toto mesto a ktoré pamiatky by ste pri jeho návšteve určite nemali vynechať?

História mesta 

Hočimovo mesto bolo kedysi známe ako Saigon. V minulosti bolo súčasťou kambodžského kráľovstva a takmer sto rokov ho okupovali Francúzi. Vtedy bol Saigon hlavným mestom francúzskej kolónie až do roku 1945. V tomto roku Hočiminovo mesto vyhlásilo nezávislosť a bola založená Vietnamská demokratická republika. V roku 1954 bol Vietnam rozdelený podľa Ženevského dohovoru na Severný Vietnam so socialistickou vládou a Vietnamskú republiku s kapitalistickou vládou. Medzi rozdelenými časťami krajín začala vojna, ktorá je dnes známa ako vietnamská vojna, ktorá trvala 20 rokov. Južný Vietnam bol podporený aj Spojenými štátmi a rôznymi ďalšími anti-komunistickými stranami. Hlavným mestom zostal Saigon. Boje si vyžiadali veľké množstvo obetí na oboch stranách a skončili až v roku 1975 výhrou Severného Vietnamu. Bývalé hlavné mesto Saigon bolo premenované podľa lídra Ho Chi Minh a novým hlavným mestom Socialistickej republiky Vietnam sa stal Hanoi. 

Hočiminovo mesto počas noci (zdroj obrázku: canva.com)
Hočiminovo mesto počas noci (zdroj obrázku: canva.com)

Základné informácie o Hočiminovom meste 

Viacerí ľudia sa zhodujú, že pri návšteve Hočiminovho mesta úplne zabudnete na to, že ste v Ázii. Tento dojem ľudia získavajú najmä kvôli netypickej architektúre budov, ktorá sa viac podobá európskym. V skutočnosti bola silno ovplyvnená francúzskou kolonizáciou. Okrem tradičných budov však v meste nájdete aj moderné mrakodrapy, presklené obchodné strediská, reštaurácie so západnou kuchyňou, množstvo parkov a zelene. Väčšina ľudí ovláda základy angličtiny a tak s dorozumievaním nemusí byť problém. Celkovo je Hočiminovo mesto veľmi hlučné a najmä chaotické, čo mu dodáva jedinečnú atmosféru. 

Francúzsky kostol zasadený v centre Hočiminovho mesta (zdroj obrázku: canva.com)
Francúzsky kostol zasadený v centre Hočiminovho mesta (zdroj obrázku: canva.com)

Aké zaujímavé miesta môžete navštíviť? 

Väčšina významných pamiatok je v centre mesta a tak sa miesto chaotickej dopravy môžete spoľahnúť na svoje nohy. Rušné ulice sú plné ľudí a na svoje si tu prídu milovníci gastronómie. Ochutnať tu môžete naozaj zaujímavé kombinácie jedál od lacného street foodu až po návštevu luxusných reštaurácií. Na terasách kaviarní si môžete vychutnať vietnamskú ľadovú kávu s kondenzovaným mliekom alebo rôzne ovocné nápoje s exotickými príchuťami kokosu, papáje alebo marakuje. Ešte väčším zážitkom je objavovanie netradičných chutí uprostred noci, pretože nočný život je v Hočiminovom meste veľmi bohatý. Jednou z najznámejších a zároveň najrušnejších ulíc je Pham Ngu Lao, na ktorej nájdete všetko čo hľadáte. 

Zábery z ulice Pham Ngu Lao (zdroj obrázku: canva.com)
Zábery z ulice Pham Ngu Lao (zdroj obrázku: canva.com)

Pri rieke Saigon sa nachádza hlavné námestie mesta, ktoré je pokojným miestom vhodným pre prechádzku alebo oddych. Námestie je po stranách zdobené farebnými kvetmi a v noci ho spestrujú pouličné lampy. Nachádza sa tu najvyššia budova mesta Skydeck s výškou 262 metrov, z ktorej je možné prehliadnuť si panorámu mesta.

Výhľad zo Skydeck na mesto je okúzľujúci (zdroj obrázku: canva.com)
Výhľad zo Skydeck na mesto je okúzľujúci (zdroj obrázku: canva.com)

Námestie končí mestskou radnicou, ktorá má vo svojom popredí sedem metrovú sochu bývalého lídra krajiny Ho Chi Minha. Za návštevu stojí aj neďaleký Palác nezávislosti, ktorý bol počas vietnamskej vojny významným politickým strediskom. Jeho interiér je veľmi zachovalý a pri návšteve majú možnosť záujemcovia vidieť prezidentskú spálňu, osobné kino, miestnosť na hranie kariet, pracovňu a úkryt v podzemí. Snáď najobľúbenejšou pamiatkou je katedrála Notre Dame, ktorú v 19. storočí vystavali francúzski kolonialisti.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button