PikoškySlovensko a Ázia

Život Vietnamcov na Slovensku

Vietnamci predstavujú komunitu, ktorej počet na Slovensku ročne zvyšuje. Každý Vietnamec, ktorý na Slovensko príde má svoj príbeh a dôvod, prečo sa rozhodol žiť práve tu. Ako sa im teda na Slovensku žije a akú komunitu sa im podarilo vytvoriť?

Vietnamská komunita na Slovensku

Vietnamské menšiny sú po celom svete. Do Československa začali Vietnamci prichádzať už v 50. rokoch 20. storočia. Pomaly tu začala vznikať komunita, ktorá má vytvorený pevný most s Vietnamom. Aktuálne na Slovensku žije viac ako 11 tisíc Vietnamcov. Aj napriek tomu, že Vietnamci žijú v niekoľkých väčších alebo menších mestách kontakt so slovenskými obyvateľmi je veľmi malý. Väčšinou k nemu dochádza len v predajniach alebo na úradoch. Vietnamci žijú väčšinou izolovane a nezapájajú sa do kultúrneho a spoločenského života, aj keď toto tvrdenie samozrejme neplatí o všetkých. Na Slovensku vznikajú spolky, ktoré sa zaoberajú životom Vietnamcov na Slovensku. Sú nimi napríklad Komunita Vietnamcov na Slovensku, Únia vietnamských žien na Slovensku, Slovensko-vietnamská obchodná komora na Slovensku alebo Združenie vietnamských podnikateľov.

Podnikanie na Slovensku

Hlavným zamestnaním Vietnamcov na Slovensku je od roku 1989 obchod. Väčšina Vietnamcov podniká na základe živnostenského oprávnenia. Venujú sa najmä prevádzkovaniu reštaurácií, stánkov, obchodov s potravinami, oblečením alebo veľkoskladom. V podnikaní si Vietnamci častokrát udržujú dobré ekonomické vzťahy. Tie môžu byť zapríčinené aj tým, že sa na Slovensko sťahujú celé rodiny alebo priatelia, s ktorými stále udržujú intenzívny kontakt. Vietnamci, ktorí na Slovensku nepodnikajú pracujú pre iných alebo si prostredníctvom agentúry našli prácu.

Vietnamci na Slovensku podnikajú často v oblasti gastronómie (zdroj obrázku: flickr/Official U.S. Navy Page)
Vietnamci na Slovensku podnikajú často v oblasti gastronómie (zdroj obrázku: flickr/Official U.S. Navy Page)

Začlenenie medzi Slovákov

Vietnamci, ktorí neovládajú slovenský jazyk to majú na Slovensku v mnohých prípadoch naozaj ťažké. Na území Slovenska nie je vietnamská ambasáda a tak v prípade problému musia kontaktovať tú vo Viedni. Častými problémami je aj komunikácia s úradmi, na ktoré si zvyčajne berú tlmočníkov. Kvôli neznalosti reči a nízkej integrácie sa väčšina vietnamcov izoluje od sociálneho a kultúrneho života. Mnohí pobyt na Slovensku považujú len za dočasný pobyt bez konkrétneho dátumu odchodu. Iný sa naopak snažia prispôsobiť najmä kvôli deťom, ktoré tu vychovávajú. Oslavujú naše sviatky, Nový rok alebo Vianoce aby sa tak prispôsobili našim zvykom a tradíciám. 

Ich začlenenie do našej spoločnosti však nezáleží len od Vietnamcov, ale aj nášho správania a podmienkach, ktoré pre nich vytvoríme. Zatiaľ žiadne vládne inštitúcie neposkytujú migrantom finančné príspevky na jazykové alebo integračné kurzy. Taktiež chýba informačný kanál prostredníctvom ktorého by sa ľahko dostali k potrebným informáciám na jednom mieste. 

Vietnamská komunita pomáha

Vietnamci žijúci na Slovensku sa rozhodli pomôcť. Viaceré média informujú o ich dobrých skutkoch. Pri výbuchu bytovky v Prešove sa zomkli a vyzbierali 25 000 eur pre obete tejto nešťastnej tragédie. Ich dobro slováci pocítili aj pri začínajúcej pandémií koronavírusu. Členovia vietnamskej komunity sa začali venovať šitiu rúšok, ktoré rozdávali vo svojich obchodoch alebo bratislavských ubytovniach. Cieľom pomoci je ukázať ľuďom žijúcim na Slovensku, že Vietnamcom nie je vzniknutá situácia ľahostajná a chcú pomôcť.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button