Príbeh Red Bullu – jeden z najpopulárnejších energetických nápojov vznikol v taxi v Thajsku
P redstavte si, ste obchodný zástupca a vybrali ste sa do Thajska promovať zubnú pastu. Nasadnete do taxíku a začína vás premáhať únava z časového posunu. Spánok si však nemôžete dovoliť, do Thajska ste predsa neprišli oddychovať ale pracovať. Všimnete si zaujímavý nápoj, ktorý popíja už niekoľký vodič taxislužby. Začnete skúmať, o čo ide. Veď to je presne to, čo potrebujete na vašu únavu. Zázrak!
V kalendári svietia 80-te roky a práve ste ochutnali Krating Daeng. Vaše meno je Dietrich Mateschitz a práve sa zrodila myšlienka, ktorá zmenila svet. Teda, aspoň svet pracujúcich ľudí, športovcov a všeobecne každého, kto potrebuje rýchlu energiu.
Dietrich Mateschitz, rodený rakúšan, ktorý vyštudoval marketing na univerzite v susednom veľkomeste Viedni, sa rozhodol vyhľadať zakladateľa a tvorcu tohto nápoja, ktorý mu tak pomohol. Uzavreli dohodu, ktorá pretrváva dodnes. Pôvodnú receptúru a chuť Krating Daengu prispôsobili západným chutiam. Pridali viac kofeínu, cukru a z nesýteného nápoja sa stal sýtený.
Mateschitz i Chaleo Yoovidhya investovali zhodne po 500 000 amerických dolároch, rozdelili si podiel po 49%. Zvyšné percentá išli Chaleo synovi Chalermovi, firmu však podľa dohody viedol Mateschitz. Upravenú verziu pôvodného nápoja predstavili svetu pod názvom Red Bull. Je to voľný preklad originálneho názvu. Ten vychádzal z pomenovania látky taurín, ktorú obsahujú všetky energetické nápoja.
Získava sa extrakt do Red Bullu z býkov?
Taurín je prírodná látka, ktorá sa nachádza napríklad v mäse, kostiach či rybách. Pred niekoľkým rokmi svet obletel hoax o tom, ako sa taurín získava z býčích žliaz a preto sa Red Bull volá podľa býka. Nie je to však tak, taurín bol len prvý krát objavený v tomto orgáne. Napriek tomu, že je súčasťou živočíšnych produktov, taurín v energetických nápojoch nemá s býkmi nič spoločné. Získava sa synteticky a teda, energetické nápoje môžu popíjať aj vegetariáni.
Od robotníkov k športovcom
Nový názov bol vymyslený, receptúra ochutnaná a overená, komu však Red Bull predávať? Thajská verzia bola určená pre robotnícku triedu a vidiek. Populárna bola medzi manuálne pracujúcimi ľuďmi na poliach, v továrňach, elektrárňach či medzi šoférmi a prepravcami, ktorí potrebovali pracovať dlhé hodiny.
Táto stratégia však nemusela fungovať na západných trhoch a tak sa rozhodli Red Bull ponúkať ako prémiový nápoj. Prvý krát ho predstavili v rakúskych lyžiarskych strediskách ako trendy a luxusný zdroj energie pre lyžiarov. Preto aj keď sa dnes idete lyžovať do Rakúska, často vidíte Red Bull v miestnych reštauráciách a baroch.
Nápad s lyžiarskymi strediskami nebol náhodný, firma sídli v meste Fuschl am See ležiacom neďaleko Salzburgu. Blízkosť Álp dáva zelené práve tomuto športu. Red Bull sa však neobmedzil len na lyžovanie, ale v súčasnosti sa spája hlavne s extrémnymi športami. Takisto vlastní niekoľko futbalových tímov.
Sám Mateschitz o Red Bulle povedal, že je mediálnou firmou, ktorá tiež predáva nápoje. Značku Red Bull ste mohli vidieť letieť z vesmíru pri zoskoku Felixa Baumgartnera v roku 2012.
Ak by vás zaujímalo, čo sa udialo s pôvodným nápojom, nezanikol a predáva sa ďalej. Vyrába sa v inej receptúre ako Red Bull a je určený pre ázijské trhy. Stále patrí medzi top 3 energetické nápoje predávané v Thajsku.