KultúraPikošky

Hello Kitty – fenomén viac ako 40 rokov

Takmer každý pozná známu mačku Hello Kitty. Za niekoľko desaťročí sa z nej stala gigantická značka, ktorá dobyla svet. Čo stojí za jej úspechom a čo ste o nej vôbec nevedeli?

Začiatky značky

Hello Kitty priniesla v roku 1974 na trh japonská spoločnosť Sanrio. Tá sa sústredila na predaj darčekových predmetov. Ich prvotným logom bola jahoda, ktorá ich produkty odlíšila od konkurencie a zvýšila predaje. Majitelia pochopili dôležitosť loga a tak sa teda rozhodli vybrať pre svoje produkty nové. Rozhodli sa urobiť prieskum v preferencií obľúbenosti zvierat a do užšieho výberu sa dostali pes, mačka a medveď.

Nakoniec sa spoločnosť rozhodla pre bielu mačku bobtail a poprosila niekoľkých návrhárov, aby mačku stvárnili. Vo finále si zvolili mačku Hello Kitty, ktorú vytvorila Yuko Shimizu. Práve jej návrh vyzeral tak ako dnešná Hello Kitty s typickou červenou mašľou, šiestimi fúzami, rozkošným noštekom a absenciou úst. Táto postavička sa stala symbolom popkultúry kawai. 

Sada formičiek na vykrajovanie pečiva v tvare Hello Kitty (Zdroj - Flickr / Melissa)
Sada formičiek na vykrajovanie pečiva v tvare Hello Kitty (Zdroj – Flickr / Melissa)

Predmety, reštaurácie, vlaky – to všetko Hello Kitty

Na svete sa predáva viac ako 50 tisíc druhov rôznych predmetov s vyobrazením tejto legendárnej mačky. V mnohých krajinách sveta existujú celé fankluby verné tejto značke. Prečo by teda tvorcovia zostali len pri predaji produktov? Vo svete existuje napríklad pôrodnica Hello Kitty, reštaurácie, hotely a dokonca podľa nej vytvorili aj ružový vlak.  

Postavička Hello Kitty sa tiež vyskytuje v mnohých seriáloch, filmoch, či pesničkách. Medzi tie známejšie patrí napríklad Hello Kitty od Avril Lavigne, ktorá ma na YouTube viac ako 188 miliónov pozretí. Zo slovenských interpretov sa názvom tejto značky inšpiroval Dalyb, ktorý v spolupráci s Darou Rolins naspievali pesničku rovnakého názvu. 

Štýlový Darth Vader s prilbou Hello Kitty (Zdroj - Flickr / JD Hancock)
Štýlový Darth Vader s prilbou Hello Kitty (Zdroj – Flickr / JD Hancock)

Mačka alebo živá bytosť? 

Spoločnosť Sanrio sa pri oslave 40-tych rokov značky Hello Kitty vyjadrila, že táto postavička nevyjadruje mačku, ale malé dievča so zlatým srdcom. Vytvorili dokonalý príbeh odhaľujúci zaujímavé detaily. Jej pravé meno je Kitty White a má sestričku dvojča Minn. Obe sa narodili na juhu Anglicka 1. novembra v znamení škorpióna.

Spolu so sestrou žijú na neoznačenom predmestí Londýna spolu s matkou Máriou a otcom Georgom. Tvorcovia tohto príbehu nenechali nič na náhodu a dokonca Hello Kitty vymysleli aj domáceho maznáčika a priateľa. 

Bonus na záver – Prečo nemá Hello Kitty ústa? 

Tvorcovia značky vysvetľujú absenciu úst rôzne. Jedným z najznámejších vysvetlení je, že Hello Kitty hovorí zo srdca a tak žiadne ústa nepotrebuje. Spoločnosť Sanrio tiež vysvetlila, že takto nie je viazaná žiadnym jazykom a dokáže osloviť všetkých.

Na tomto vysvetlení pravdepodobne niečo bude, pretože značka Hello Kitty sa predáva bez rozdielu po celom svete. Jej zobrazenie nájdete na viac ako 50 tisíc rôznych predmetoch.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button