Šport

Na ktorých olympijských športovcov môže byť Čína najviac hrdá?

Pri príležitosti konania olympijských hier v Pekingu tento rok sme si pripravili článok s najúspešnejšími čínskymi olympijskými športovcami. V ktorých disciplínach sa čínskym športovcom darilo a koľko medailí sa im podarilo pre Čínu vybojovať?

Olympiáda je športovým sviatkom všetkých športovcov a právo reprezentovať svoju krajinu a zúčastniť sa jej dostane len malá hŕstka z nich. Obrovským úspechom je už len samotná účasť a v prípade, že športovec uspeje hrdým sa stáva celý národ. Na ktorých športovcov môžu byť v Číne najviac pyšní? 

Wang Meng – rýchlokorčuľovanie

Rýchlokorčuliarka svoj talent predviedla hneď na dvoch olympiádach v roku 2006 a 2010. Podarilo sa jej získať 4 zlaté medaile, jednu striebornú a jednu bronzovú. Prvé zlato získala na zimných olympijských hrách v roku 2006 v šprinte na 500 metrov, striebro v šprinte na 1 000 metrov a bronz sa jej ušiel za 1 500 metrov. O štyri roky neskôr vo Vancouveri potvrdila svoje kvality a odniesla si hneď tri zlaté medaily, jednu za šprint na 500 m, druhú za 1 000 m, a tretiu za štafetu na 3 000 m. Počas svojej aktívnej športovej kariéry získala neskutočne veľké množstvo ocenení ku ktorým patrí aj 18 zlatých medailí z majstrovstiev sveta. Patrí k najväčším klenotom rýchlokorčuľovania na svete. Po ukončení športovej kariéry začala pôsobiť ako trénerka. 

Guo Jinging – skoky do vody 

Veľmi úspešnou športovkyňou je Guo Jinging, ktorá svoju športovú kariéru zamerala na skoky do vody. Venovala sa najmä skokom z 3 metrovej odrazovej dosky a synchronizovaným skokom. Obe disciplíny sú mimoriadne náročné a ona v nich doslova zažiarila. Na olympijských hrách v Aténach v roku 2004 získala za obe disciplíny zlatú medailu. O štyri roky svoj výkon v Pekingu zopakovala a opäť získala dve zlaté medaily. Celkovo sa jej podarilo získať najviac zlatých medailí v tomto športe a dominantnou bola aj na iných svetových podujatiach. Právom ju označujú za princeznú. Aktuálne vedie úplne normálny život spolu so svojim manželom, s ktorým vychováva tri deti. 

Zou Kai – gymnastika 

Na svete sa nikomu nepodarilo vyhrať toľko olympijských medailí v gymnastike ako jemu. Počas svojej kariéry sa sústreďoval najmä na cvičenie na podlahe a horizontálny bar. Svoje prvé tri zlaté olympijské medaily získal v roku 2008 v Pekingu. Po tomto výkone si vyslúžil nomináciu na cenu Laureus World Sports Award v kategórií prielom roka 2009. V roku 2012 sa opäť zúčastnil olympijských hier a opäť potvrdil svoju úžasnú formu. Podarilo sa mu získať dve zlaté medaily a okrem toho sa stal päťnásobným majstrom sveta, čím sa stal kráľom tohto športu. Po ukončení športovej kariéry sa začal venovať tréningu gymnastiky detí. 

Sun Yang – plávanie 

Úžasné športové výsledky počas svojej kariéry dosiahol aj plavec Sun Yang. Tomu sa podarilo na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 vyhrať dve zlaté medaily na 400 a 1000 metrov voľným spôsobom. Okrem toho si odniesol striebro v disciplíne na 200 metrov a bronz za 4*200 metrov. V roku 2016 zažiaril na olympiáde opäť keď vyhral zlatú medailu v kategórii na 200 metrov a striebro za 400 metrov. Práve táto olympiáda sa stala v jeho kariére veľmi kontroverznou, pretože manipuloval s testami na zakázané látky. Komisia mu navrhla osemročný dištanc, na ktorý však bolo podané odvolanie. Aktuálne sa znova prejednáva jeho návrh o odvolaní trestu a povolení účasti na olympijských hrách v Tokiu. Rozhodnuté by malo byť tento mesiac. 

Sun Yang (zdroj obrázku: flickr/JD Lasica)
Sun Yang (zdroj obrázku: flickr/JD Lasica)

Liu Xiang – beh cez prekážky

Čína môže byť právom hrdá aj na jedného zo svojich najlepších bežcov. Na olympiáde v Aténach v roku 2004 sa Liu Xiangovi podarilo získať zlatú medailu v behu cez prekážky. Bežalo sa na 110 metrov a jeho výsledný čas bol 12,95 sekúnd. Zlatú medailu získal aj v roku 2007 na majstrovstvách sveta. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button