TechPikošky

Značka Makita je známa aj na Slovensku. Čo ste o nej nevedeli?

Spoločnosť Makita Corporation je jedným z najväčších výrobcov elektronáradia. Ide o japonskú spoločnosť, ktorá má svoje továrne v Japonsku, Číne, Mexiku, USA, Kanade, Brazílii, Nemecku, Rumunsku a Anglicku. Zaoberá sa najmä výrobou elektrického náradia, najmä pneumatickými a demolačnými kladivami, a tiež akumulátorovým náradím.

Pripravili sme si pre vás 5 zaujímavosti, ktoré ste o spoločnosti Makita Corporation nevedeli: 

1. Makita oslavuje 107 rokov!

Makita Corporation bola založená v roku 1915. Tento rok teda oslávi už 107 rokov. Svoje sídlo má v japonskom meste Andžó.  

Viac zaujímavostí o histórií spoločnosti nájdete v nasledujúcom videu: 

2. Názov spoločnosti

Spoločnosť Makita má svoje meno po zakladateľovi, ktorým je Mosaburo Makita. 

3. Začiatky 

Spoločnosť Makita začínala ako opravovňa svetelných zariadení, motorov a transformátorov. Prvý veľký zárobok dosiahla spoločnosť z exportovania motorov a elektrických generátorov do Sovietskeho zväzu. 

4. Prvé elektronické náradie

V roku 1959 začala spoločnosť výrobu prvých elektronických náradí. Vo výrobe majú niekoľko prvenstiev, medzi ktoré patrí aj výroba elektrických hoblíkov. Makita bola prvou spoločnosťou v Japonsku, ktorá ich ponúkala. Medzi ďalšie prvenstvá patrí napríklad výroba vŕtačky s niklovovápenatou batériou. Vďaka nej je možné vŕtačku nabíjať. Išlo o model 6010D, ktorá bola vydaná v roku 1978. Prvenstvo patrí Makite aj vo vytvorení penumatickej klincovačky (AN5000) a vzduchovom kompresore (AC6001). 

Aktuálne pozná náradie Makita celý svet a patrí medzi popredných výrobcov (zdroj obrázku: flickr/Mark Hunter)
Aktuálne pozná náradie Makita celý svet a patrí medzi popredných výrobcov (zdroj obrázku: flickr/Mark Hunter)

5. Kúpa Dolmaru

Postavenie na trhu sa podarilo spoločnosti Makita upevniť aj kúpou firmy Dolmar v roku 1991. Tým sa dostali do popredia vo výrobe vonkajšieho elektrického náradia. V súčasnosti spoločnosť Makita neustále zlepšuje svoje produkty a do inovácií vynakladá nemalé prostriedky. 

Bonus na záver – náradie pre ženy: 

Spoločnosť Makita pochopila, že inovácie sa netýkajú len zlepšovania technických parametrov, ale aj iných aspektov. Príležitosti sa spoločnosť chopila na úplne inom druhu trhu, keď svoje náradie zamerala na nežné pohlavie. Nová rada produktov je teda primárne určená ženám, ktoré vraj aj doma môžu byť trendy.

Ručný vysávač z edície Matylda (reprofoto youtube.com/Technic Tools)
Ručný vysávač z edície Matylda (reprofoto youtube.com/Technic Tools)

Väčšina výrobkov je kombinovaná s ružovou farbou, ktorá je typicky ženská. Celá rada výrobkov je pomenovaná Matylda, Super girl a zahŕňa množstvo produktov. Ide o náradie do domu a záhrady. Spomenúť môžeme napríklad AKU vŕtačku, vyžínač alebo vysávač. Matylda je reprezentovaná ako japonská žena, ktorá má dom aj záhradu pod kontrolou. Čo si o tomto náradí myslíte vy? 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button