Šport

Čo všetko musíte vedieť o zimných olympijských hrách v Pekingu?

Ani nie rok po letných olympijských hrách v Tokiu opäť navštívia športovci Áziu. Tentokrát však bude miestom konania čínsky Peking, v ktorom sú organizované zimné olympijské hry. Tie sú naplánované od 4. do 20. februára 2022. Ako vyzerá aktuálny maskot, miesto konania olympiády a aké motto je odkazom blížiacich sa olympijských hier?

Miesto konania 

Peking bude historicky prvým mestom, ktoré organizovalo letné a zároveň aj zimné olympijské hry. Vďaka tomuto faktu budú opätovne využité viaceré športoviská a štadióny, ktoré boli postavené už kvôli letnej olympiáde v roku 2008. Zároveň je ich opätovné využitie súčasťou plánu udržateľnosti. 

Dejisko zimných olympijských hier bude rozdelené do troch zón na Peking, Yanqing a Zhangjiakou. V každej z týchto zón sa nachádza niekoľko významných centier, športovísk, dedín a ďalších stredísk. Mnohé z nich sú hotovými architektonickými skvostami, ktoré zaujmú na prvý pohľad. 

Oficiálny maskot

Meno oficiálneho maskota zimnej olympiády v Pekingu pre rok 2022 je Bing Dwen Dwen. Toto meno môžeme preložiť nasledovne: slovo “Bing” je možné preložiť ako ľad, je tiež symbolom pre čistotu a silu. Slovo “Dwen Dwen” predstavuje deti a možné je ho preložiť ako živý, či robustný. 

Maskot má stelesňovať silu a vôľu športovcov, ktorého cieľom je podporenie olympijského ducha. Jeho výzor pripomína pandu obalenú v ľadovej škrupine. Tá má pripomínať oblek astronauta, ktorý zároveň vyjadruje poctu novým technológiám s nekonečnými možnosťami. Ďalšou funkciou škrupiny je umožnenie pande lyžovať, korčuľovať alebo snowboardovať po boku olympijských športovcov. Srdce na ľavej dlani pandy symbolizuje čínsku pohostinnosť.

Vizuál maskota bol vybraný z viac ako 5 800 návrhov z Číny a ďalších 35 krajín z celého sveta, ktoré sa zúčastnili súťaže vytvorenej organizačným výborom olympiády v Pekingu 2022. Autorom víťazného návrhu je Cao Xue. 

Slogan olympiády 

Oficiálnym sloganom pre zimnú olympiádu v Pekingu 2022 je: “Spoločne za spoločnú budúcnosť”, respektíve: “Together for a Shared Future.” Motto má odrážať potrebu svetovej spolupráce a odkazovať na lepšie zajtrajšky. Našim cieľom by malo byť prekonávanie globálnych výziev a snažiť sa o spoluprácu, ako jednotná komunita pre lepšiu budúcnosť ľudstva.   

Skryté ciele olympiády 

Okrem toho, že sú olympijské hry obrovských športovým sviatkom, Peking, respektíve Čína má s ich organizáciou ďalšie plány. Vďaka masovému mediálnemu záujmu o olympiádu sa očakáva, že propagácia zimných športov vzbudí záujem o ne aj u domácich obyvateľov. Očakáva sa preto, že desiatky vybudovaných športových zariadení po celej krajine budú aj po skončení olympiády slúžiť čínskym športovým nadšencom. 

Zimná olympiáda v Pekingu tak má za úlohu naštartovať úplne nové odvetvie a prebudiť u Číňanov lásku k zimným športom. Investovaných bolo vraj viac ako 140 miliárd dolárov, ktoré by mali v tomto pláne výrazne pomôcť.      

Ďalším z cieľov je prekonať úspech olympiády v Tokiu a taktiež sa odlíšiť od predchádzajúcej letnej olympiády v Pekingu v roku 2008. S tou už by mal aktuálnu zimnú olympiádu spájať len názov Peking a organizátori sľubujú úplnú odlišnosť. Čína má tak opäť po 14 rokoch možnosť prezentovať sa pred celým svetom a ukázať, akých zmien dokázala krajina docieliť v tak krátkom čase. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button