ŠportPikošky

Aký je príbeh jedného z najlepších športovcov Číny menom Liu Xiang

Liu Xiang je bývalý čínsky bežec cez prekážky, ktorý dobyl svet, keď pre Čínu získal olympijské zlato a dokázal tak, že aj Čína môže mať skvelých športovcov. Stal sa národným hrdinom a obrovskou celebritou. Mal však smolu na zranenia, ktoré ho sprevádzali celou jeho športovou kariérou. Ako sa vyvíjala jeho športová kariéra a čo robí dnes?

Športové začiatky 

Liu Xiang sa narodil 13. júla 1983 v Šanghaji. Od malička sa venoval športu a najmä atletike. Spočiatku sa sústredil najmä na skoky do výšky, ale neskôr ako 16-ročný začal trénovať beh cez prekážky. Jeho trénerom bol SUN Haiping, ktorý ho doviedol k prvým víťazstvám. Jeho prvým veľkým úspechom bol zisk zlata na východoázijských hrách v Japonsku roku 2001. V roku 2003 získal bronz na halových majstrovstvách sveta IAAF a tiež atletických majstrovstvách sveta. 

Olympiáda v Aténach 2004

Celý svet upriamil svoju pozornosť na mladého Liu Xianga, keď dokázal získať historické zlato pre Čínu v atletike na Olympiáde v Aténach. Vo veku 21 rokov vyrovnal svetový rekord a do cieľa dobehol s časom 12,91 sekundy. Vďaka svojmu výkonu získal niekoľko významných zmlúv a stal sa v Číne celebritou. 

Ďalšie úspechy 

Po zisku zlata na olympiáde zahviezdil na super Grand Prix IAAF vo švajčiarskom Lausanne, kde prekonal 13-ročný svetový rekord angličana Colina Jacksona. Písal sa rok 2006 a Liu Xiang zmenil históriu svojim úplne najlepším časom 12,88 sekundy. 

Na atletických majstrovstvách sveta v Osake v auguste 2007 získal zlatú medailu. Potvrdil tak svoju skvelú formu a ako jediný športovec v histórií získal trojnásobnú korunu. Tú získal za beh cez prekážky na 110 metrov za držanie svetové rekordu, olympijské víťazstvo a titul majstra sveta. 

Najlepšie okamihy jeho športovej kariéry:

Zranenia mu zničili kariéru 

Po všetkých dosiahnutých úspechoch na neho celá Čína upierala zrak v očakávaní ďalšieho olympijského zlata na domácej olympiáde v Pekingu. Tvár Liu Xianga bola snáď na každom bilborde a o jeho výkone či forme nebolo pochýb. Keď sa však vo finále postavil na štart niečo nebolo v poriadku. Najskôr bol štart opakovaný, kvôli chybe jedného z pretekárov, ale Xiang už sa naň nevrátil. Strhol si štartové číslo, začal krívať a celý štadión stíchol.

Čínska nádej na zlato sa rozplynula a nikto nechápal čo sa stalo. Už pri rozcvičke bolo vidieť, že sa trápi a potvrdilo sa to aj na štarte, kedy sa mu ozvali staré zranenia achilovky. Neskôr na tlačovej konferencii priznal zdravotné problémy, ktoré sa začali prejavovať na začiatku olympiády. Tím lekárov naozaj dúfal, že mu dá nohu do poriadku, ale jeho bolesť bola neznesiteľná. 

Po odstúpení z olympiády sa na neho zniesla spŕška kritiky a mnohí mu jeho počínanie vyčítali. V Číne osud ich najväčšieho klenotu vôbec neniesli dobre a veľa ľudí ho zahrnulo nepeknými pomenovaniami. Liu Xiang sa viac krát verejne ospravedlnil a celú situáciu znášal len veľmi ťažko. Absolvoval operáciu pravej nohy, ale stále pociťoval silné bolesti.

V roku 2010 sa zúčastnil viacerých podujatí a jeho najlepším časom v sezóne bol výsledok 13,09 sekundy, čo bolo výrazne ďaleko za jeho najlepším časom. Sezóna v roku 2011 bola pre neho priaznivejšia, ale aj tak sa mu nepodarilo priblížiť k jeho pôvodným časom. 

Záznam diváka z olympiády v Londýne 2012:

Veľké sklamanie zažil opäť na olympiáde v Londýne v roku 2012. Vo veľkom finále sa postavil na štartovú čiaru, ale pri preskoku prvej prekážky sa opäť ozvalo staré zranenie. Liu Xiang spadol na zem a vedel, že jeho olympijský sen práve úplne skončil. Po niekoľkých minútach sa s hrdosťou postavil a popri trati preskákal na jednej nohe až k cieľu, aby ním posledný krát prešiel. Ešte predtým pobozkal poslednú prekážku vo svojej dráhe a dal tak zbohom olympiáde. Tým čo urobil preukázal aký veľký je športovec a celá hala na neho upriamila zrak. Nikto mu nemohol nič vyčítať a všetci sledovali ako jedna z najväčších legiend tohto športu zranená odchádza. 

Ukončenie kariéry a normálny život 

Aj napriek tomu, že sa ešte Liu Xiang v ďalších sezónach vrátil na štart, svoje predošlé výsledky už nedokázal zopakovať. Bolesť a zranenia ho nakoniec prinútili ukončiť športovú kariéru, ktorej koniec oznámil 7. apríla 2015. V srdciach Číňanov jeho športové úspechy žijú dodnes a navždy pre nich zostane “lietajúcim mužom”. 

Po ukončení športovej kariéry mu na účte zostalo niekoľko miliónov z uzavretých spoluprác a tak sa nemusel strachovať o to, z čoho bude žiť. Svoj život začal venovať rodine a priateľom, na ktorých podľa jeho slov počas kariéry nemal čas. Liu Xiang sa pomaly stráca z očí verejnosti a zdá sa, že žije normálny život po akom vždy sníval. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button