Šport

Príbeh legendy čínskeho volejbalu Lang Ping

Nikto v Číne viac nepreslávil volejbal ako brilantná Lang Ping, ktorá mu zasvätila svoj život. Práve vďaka nej sa dnes volejbal v Číne teší veľkej obľube. Vzorom sa stala pre milióny ľudí v Číne a známa je predovšetkým svojom prezývkou “železné kladivo”. Aký je jej príbeh?

Hráčska kariéra 

Lang Ping sa narodila 10. decembra 1960. Volejbal začala hrať v tínedžerskom veku. Keď mala 17 rokov pripojila sa do čínskeho národného tímu, kde hrala najmä na pozícií striedačky. Významné víťazstvo prišlo v roku 1981 kedy so svojim tímom zvíťazila na majstrovstvách sveta. Nebol to významný moment len pre volejbalový tím, ale pre celú Čínu.

O rok neskôr sa im podarilo vyhrať svetový šampionát a v roku 1984 zahviezdili na olympijských hrách. V semifinále porazili Japonsko a vo finále sa im podarilo zvíťaziť nad USA. Čínske volejbalistky tak spolu s Lang Ping získali zlato, čím sa navždy zapísali do histórie a ich úspech oslavovala celá Čína.

Svoju formu tím potvrdil aj v roku 1985, kedy sa im podarilo získať titul majsteriek sveta a Lang Ping bola ocenená za najlepšiu hráčku. V roku 1986 ukončila svoju športovú kariéru ako hráčka a začala sa venovať trénerstvu. 

https://www.youtube.com/watch?v=EGh74CLex1Q

Trénerská kariéra 

V roku 1986 začala Lang Ping trénovať volejbal v Taliansku, kde dosiahla nevídané úspechy a upramila na seba pozornosť. Rozhodla sa odísť do USA kde študovala angličtinu a športový manažment. V období od 1987 – 1989 bola asistentkou trénera na univerzite v Novom Mexiku. 

Potom sa rozhodla vrátiť do rodnej Číny a viedla národný tím ženskej reprezentácie ako hlavná trénerka. Jej trénerské kvality sa potvrdili a podarilo sa jej získať striebro na olympijských hrách v Atlante v roku 1996. Na svetovom šampionáte v roku 1998 doviedla ženský tím k striebru. Po tejto sezóne kvôli zdravotným problém z postu trénerky odišla. 

O rok neskôr začala trénovať talianskú profesionálnu volejbalovú ligu, kde niekoľkokrát vyhrala ligové prvenstvo a ocenenie tréner roka. V období od roku 2005 do roku 2008 trénovala americkú ženskú reprezentáciu, ktorú doviedla až na olympiádu v Pekingu. Tam sa vďaka nej podaril americkým volejbalistkám získať ich zatiaľ najlepší výsledok v histórií, keď v semifinále porazili Kubu a vo finále prehrali s Brazíliou. Američanky si tak odniesli striebro a Lang Ping opäť potvrdila svoje trénerské kvality. 

Jej príbeh je výborne zdokumentovaný aj v nasledujúcom videu: 

2 zlaté kovy 

Po trénovaní amerického tímu si dala v športovej kariére chvíľu pauzu s vysvetlením, že sa chce viac venovať rodine. V roku 2013 sa k volejbalu opäť vrátila a začala trénovať čínsky národný volejbalový tím. V roku 2014 sa jej podarilo s tímom získať striebro na majstrovstvách sveta. Najväčší úspech prišiel v roku 2016 kedy tím priviedla k olympijskému zlatu v Riu. Je tak jedinou volejbalistkou, ktorej sa podarilo získať zlatú olympijskú medailu aj ako hráčke a trénerke zároveň. V roku 2018 získal čínsky národný tím na majstrovstvách bronz a na trénerskej pozícií nechýbala ani na olympiáde v Tokiu.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button