PikoškyTech

TOP 10: Zaujímavostí o automobilke Mitsubishi

Japonská automobilová spoločnosť Mitsubishi je jednou z najznámejšie na svete. Patrí jej niekoľko prvenstiev a vozidlá Mitsubishi sa medzi spotrebiteľmi tešia veľkej obľube. Aké informácie vás o Mitsubishi prekvapia a čo všetko ste o tomto japonskom gigantovi nevedeli?

1. Začiatky spoločnosti 

Spoločnosť Mitsubishi bola založená v roku 1870 podnikateľom menom Yataro Iwasaki. Názov spoločnosti je možné preložiť ako tri diamanty. Zo začiatku sa spoločnosť venovala ťažbe uhlia a zisk bol investovaný do zakladania ďalších dcérskych spoločností a divízií. Značka Mitsubishi dnes okrem automobilov zastrešuje aj výrobu lodí, papieru, skla, oleja, či sektor poisťovníctva alebo bankovníctva. 

Model A (reprofoto youtube.com/#Learn #English)
Model A (reprofoto youtube.com/#Learn #English)

2. Prvé vozidlo 

Úplne prvé vozidlo Mitsubishi známe ako Model A bolo navrhnuté v roku 1917. Išlo o prvé japonské sériovo vyrábané vozidlo. Model A bol veľmi luxusný a určený bol pre významných predstaviteľov. Mnohí jeho vzhľad prirovnávali k talianskemu Fiatu Tipo 3. 

(reprofoto youtube.com/#Learn #English)
(reprofoto youtube.com/#Learn #English)

3. Jedinečné logo 

Tri diamanty boli inšpiráciou aj pre vytvorenie loga, ktoré dnes poznajú ľudia po celom svete. Pôvodne mala návrh využívať námorná spoločnosť Mitsubishi, ale nakoniec sa rozhodli aplikovať ho na automobily. 

Jednoduchý nákres motoru  Silent Shaft. Eclipse & Galant,1993-2001 (reprofoto youtube.com/ Automobile Timing diagram)
Jednoduchý nákres motoru Silent Shaft. Eclipse & Galant,1993-2001 (reprofoto youtube.com/ Automobile Timing diagram)

4. Motor Silent Shaft 

Obrovskú inováciu predstavila spoločnosť Mitsubishi v roku 1976. Išlo o špeciálny motor Silent Shaft, ktorý dokázal znížiť vibrácie v 4-valcových zostavách. Túto technológiu od Mitsubishi odkúpilo aj viacero konkurentov, známymi sú napríklad Porsche alebo Saab.  

5. Kontrola trakcie 

Mitsubishi si drží prvenstvo aj v návrhu systému kontroly trakcie, ktorý je dnes bežným bezpečnostným prvkom automobilov. V minulosti tomu tak nebolo, a preto rok 1990 priniesol pre automobilový svet veľkú zmenu. 

6. Vstrekovanie benzínu 

Spoločnosť Mitsubishi ako prvá na svete vytvorila motor, ktorý dokázal benzín priamo vstrekovať do motoru (GDI). Výsledkom bolo efektívnejšie spaľovanie, ktoré je šetrnejšie k životnému prostrediu. Tento vynález sa stal za veľmi krátku dobu priemyselným štandardom a dnes ho využíva väčšina automobiliek. 

7. Úspechy značky 

Vozidlá Mitsubishi sú súčasťou rôznych pretekov, s ktorými má spoločnosť viac ako 50 rokov skúseností. Medzi najväčšie úspechy patria jednoznačne prvenstvá na slávnej Rallye Dakar, kde sa Mitsubishi podarilo získať 7 prvenstiev za sebou. Tento rekord sa ešte nikomu nepodarilo prekonať. Celkovo sa môže Mitsubishi pochváliť 12 titulmi, ktoré sú dôkazom kvality a sily jej vozidiel.   

Mitsubishi iMiEV (zdroj obrázku: flickr/David Villarreal Fernández)
Mitsubishi iMiEV (zdroj obrázku: flickr/David Villarreal Fernández)

8. Elektromobil

Spoločnosť Mitsubishi je známa tým, že sa veľmi dlho zaujíma o výrobu elektromobilov. V tomto smere má firma viacero prvenstiev. Najznámejším modelom sa stal elektromobil i-MiEV, ktorý vyhral aj prestížnu japonskú cenu “Najpokročilejšia technológia.” Na trh bol uvedený v roku 2010 a predalo sa ho viac ako 10 000 kusov, čo je vzhľadom k tomu, že ide o elektromobil obrovský úspech. 

9. Jackie Chan a Mitsubishi 

Známy čínsky herec Jackie Chan má uzavretú dlhodobú zmluvu o spolupráci s japonským výrobcom automobilov Mitsubishi. Vo väčšine filmov tak Jackie Chan využíva práve tieto vozidlá. Automobilka mu dokonca venovala aj špeciálnu edíciu, a vozidlá Evo si mohli fanúšikovia kúpiť so špeciálnymi nálepkami a doplnkami venovaných Jackiemu.  

10. Vozidlá sa predávajú po celom svete 

Od vyrobenia prvého vozidla Mitsubishi ubehlo viac ako 100 rokov. Značka sa dodnes teší z veľkého úspechu a dôvery, ktorú do nej zákazníci vkladajú. Automobily Mitsubishi sú dnes predávané vo viac ako 160 krajinách sveta a ich predajnosť stále neklesá. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button