ŠportPikošky

Ázia má svoju verziu olympiády – Ázijské hry

Aj napriek tomu, že olympijské hry sa tešia obrovskému úspechu, Ázia sa rozhodla usporiadať si vlastné obrie podujatie. Sú ním Ázijské hry, ktorých sa pravidelne zúčastňujú ázijský športovci, aby tak potvrdili svoje kvality. Okrem toho, že sa ázijskí športovci účastnia olympiády, majú teda možnosť súperiť aj s najlepšími športovcami Ázie. Kedy vznikli Ázijské hry, ako často sú organizované a ktorá krajina sa najviac podieľala na ich založení?

Základné informácie 

Ázijské hry sú multidisciplinárnym športovým podujatím, ktoré je organizované každé štyri roky. Vítaní sú všetci športovci ázijských krajín aby predviedli svoju formu v rôznych športových disciplínach. Ázijské hry sú uznávané Medzinárodným olympijským výborom. Ide o druhé najväčšie multišportové podujatie na svete hneď po olympiáde

Dejiny vzniku 

Predchodcom Ázijských hier boli majstrovstvá Ďalekého východu. Po skončení druhej svetovej vojny veľa ázijských krajín získalo nezávislosť. Indického člena medzinárodného olympijského výboru menom Guru Dutt Sondhi napadla myšlienka vytvorenia Ázijských hier ako športovej udalosti. Symbolom pre Ázijské hry sa stalo vychádzajúce slnko. 

Prvé Ázijské hry sa konali v Nai Dillí v roku 1951. Až do roku 1978 boli regulované Federáciou Ázijských hier. Po tomto roku začala hry regulovať Olympijská rada Ázie. 

Maskoti Ázijských hier z roku 2014 (zdroj obrázku: wikimedia/Korea.net)
Maskoti Ázijských hier z roku 2014 (zdroj obrázku: wikimedia/Korea.net)

Zaujímavosti 

Ázijské hry boli prvýkrát zorganizované v Indii, ktorá je tiež považovaná zakladajúceho člena. Vtedy sa Ázijských hier zúčastnilo 11 národov. Ázijské hry boli zatiaľ usporiadané deviatimi národmi a celkovo sa hier zúčastnilo 46 krajín. Celkovo je do hier zaradených 44 športov. 

India je jednou zo siedmich krajín, ktoré sa zúčastnili všetkých vydaní Ázijských hier. India je spolu s Japonskom jedinými krajinami, ktoré získali minimálne jednu zlatú medailu na každom z podujatí. V zbierke medailí je najúspešnejšou krajinou Japonsko, ktoré doposiaľ získalo 2 658 cenných kovov. Za ním je v tesnom závese Čína, ktorá ich má na konte “len” 2 631. Zaujímavosťou tiež je, že Izrael sa Ázijských hier nezúčastňuje od roku 1974.

Ukážka otváracieho ceremoniálu z roku 2018:

Ázijské hry 2022

Posledné Ázijské hry boli organizované v roku 2018. Ďalšie hry sú naplánované na rok 2022 v Číne v meste Chang-čou. Najväčšou novinkou pre tieto hry je schválenie nového druhu športu, ktorým je e-šport. Pre elektronický šport ide o veľký krok, ktorý ho viac priblíži k olympiáde. Olympijský výbor tiež premýšľa o zaradení tohto športu medzi ostatné.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button