PikoškyCestovanie

TOP 10: Zaujímavostí o Taiwane, ktoré ste netušili

Malý ostrov Taiwan je nielen obľúbenou turistickou destináciou, ale prekvapí vás aj viacerými zaujímavosťami. Koľko hodín vám bude trvať prechádzka okolo ostrova, aké jedlá tu boli vynájdené, a ktorá atrakcia je na Taiwane najznámejšia?

1. Názov Taiwanu 

V minulosti, predtým, ako Portugalci v roku 1590 objavili Taiwan, dali ostrovu názov “Ilha Formosa”, čo v preklade znamená “Krásny ostrov”. Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika. Tento malý ostrov je však známy pod názvom Taiwan, ktorého názov je možné preložiť ako “terasovitý záliv.” 

Taiwanom otrasie viac ako tisíc zemetrasení ročne (zdroj obrázku: canva.com)
Taiwanom otrasie viac ako tisíc zemetrasení ročne (zdroj obrázku: canva.com)

2. Tisíce zemetrasení 

Taiwan je jednou z mála krajín, v ktorej je najväčšia pravdepodobnosť zemetrasenia na svete. Tento fakt je zapríčinený polohou ostrova v takzvanom Ohnivom kruhu. Ročne zasiahne Taiwan približne 1 000 postrehnuteľných zemetrasení a viac ako 17 000 pre ľudí nepostrehnuteľných. 

Slovo "nie" Taiwanci nepoužívajú (zdroj obrázku: canva.com)
Slovo „nie“ Taiwanci nepoužívajú (zdroj obrázku: canva.com)

3. Nie, nie je odpoveď 

Taiwanci pri komunikácií nepoužívajú “nie”. Odpovedať niekomu “nie” považujú za veľmi neslušné. Miesto tradičného “nie” využívajú radšej odpoveď: “Eh, možno.”

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

4. Číslo 4 nosí smolu 

Vo väčšine ázijských krajín veria, že číslo štyri je nešťastné a prináša smolu. Tejto povere veria aj v Taiwane. Ak raz navštívite Taiwan môžete si túto skutočnosť všimnúť vo výškových budovách alebo v nemocniciach, kde nemajú 4. poschodie. 

Maják Eluanbi (zdroj obrázku: canva.com)
Maják Eluanbi (zdroj obrázku: canva.com)

5. Najnavštevovanejšia atrakcia 

Taiwan ponúka množstvo nádherných miest. Jedným z najnavštevovanejších je maják Eluanbi, ktorý bol dokončený už v roku 1882. Mnohými je prezývaný ako “Svetlo východnej Ázie” a je najznámejšou turistickou atrakciou v Taiwane.

Kvet slivky (zdroj obrázku: canva.com)
Kvet slivky (zdroj obrázku: canva.com)

6. Národný kvet 

Za národný kvet je v Taiwane uznávaný Prunus mei, tzv. kvet slivky. Kvitne iba v zime a je symbolom taiwanskej vytrvalosti a odvahy. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

7. Význam bielej farby 

Tak ako v niektorých ázijských krajinách, ani v Taiwane nie je čierna symbolom smrti. Na pohreboch nosia ľudia miesto čiernej bielu farbu. Pre zaujímavosť, nevesty pri výbere svadobných šiat uprednostňujú červenú farbu. 

8. Netradičné výrobky 

V meste Taipei sa nachádza trhovisko “Snake Alley”. Známe je pre svoju netradičnú ponuku pochutín. Kúpiť tu môžete napríklad hadiu krv, víno z jeleních penisov, korytnačiu krv alebo mäso. 

Bubble tea (zdroj obrázku: canva.com)
Bubble tea (zdroj obrázku: canva.com)

9. Instantné rezance a bubble tea 

Viete čo spája instantné rezance a bubble tea? Obe boli vynájdené v Taiwane. Za vynálezom instantných rezancov stojí Momofuku Ando, ktorý ich vynašiel v roku 1910. Nápoj Bubble tea vznikol v 80. rokoch 20. storočia, ale autor nie je známy. O vynález sa hádajú dve taiwanské kaviarne, ktoré si chcú vznik Bubble tea privlastniť. 

Omeleta z ustrice (zdroj obrázku: canva.com)
Omeleta z ustrice (zdroj obrázku: canva.com)

10. Tradičné jedlá 

Kým na Slovensku hostíme ľudí chlebom a soľou a najznámejším jedlom sú bryndzové halušky, v Taiwane je tradičným občerstvením omeleta z ustrice a sušené semená melónu.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button