Šport

Boh bedmintonu Lin Dan

V prípade, že začnete googliť informácie o najlepších bedmintonových hráčoch sveta, začne vám Google ponúkať rôzne otázky. Nech už kliknete na to, kto je najlepším hráčom, svetovou jednotkou alebo bohom bedmintonu, odpoveď bude vždy len jedna – Lin Dan. Čím je tento športovec taký výnimočný a čo sa mu podarilo počas jeho športovej kariéry dosiahnuť?

Ako sme spomínali v predchádzajúcom článku, bedminton je v Číne mimoriadne populárny. Jeho obľubu u ľudí v Číne pomohol vybudovať najmä Lin Dan, ktorý je doteraz považovaný za bedmintonovú legendu. Jeho športová kariéra je dokonalou prehliadkou obety a napredovania svojich snov. Vrcholy a pády, ktoré ho sprevádzali ho robili silnejšími a dnes si v pokoji vychutnáva svoj športový dôchodok. 

Aké boli jeho začiatky?  

Lin sa narodil v Hakka, okrese Shanghang. Jeho rodičia chceli mať zo syna klaviristu a tak ho naň učili hrať. Linovi sa však viac páčila raketa a tak sa miesto klavíra rozhodol pre šport. V bedmintone bol prirodzený talent čo potvrdil keď mal 12 rokov na Národných juniorských majstrovstvách sveta, ktoré vyhral. Za čínsky národný tím začal hrať v roku 2001 keď mu bolo 18. 

Úspechy a pády 

O športovej kariére tohto významného bedmintonistu by sa dala napísať kniha. A keďže už ju niekto napísal, zameriame sa len na tie najvýznamnejšie okamihy Linovej kariéry. Významný bol rok 2004 kedy vyhral svoj prvý Swiss Open a All England Cup. Čínskemu tímu tiež pomohol kvalifikovať sa na Thomas Cup a jeho sezóna bola výborne rozbehnutá. Tvrdú facku dostal na olympiáde v Aténach, kedy ho hneď v úvode vyradil singapurský Ronald Susilo. 

V roku 2005 bol svetovou jednotkou a zúčastňoval sa jedného turnaja za druhým. Tiež by sme mohli napísať, že svojich súperov porážal bez problémov, ale to sa nedá. Kým jeden turnaj vyhral na plnej čiare, z iných vypadol vo štvrťfinále alebo odstúpil kvôli zraneniam. Veľké prekvapenie pripravil celému svetu keď sa mu na olympiáde v Pekingu v roku 2008 ako prvému nasadenému podarilo získať olympijské zlato. Vo finále úplne zdemoloval svojho odvekého rivala Lee Chong Wei a stal sa hrdinom pre celý národ, ktorí ho začal prezývať “Super Dan”. Je jediným hráčom bedmintonu, ktorému sa podarilo obhájiť zlato aj na ďalšej olympiáde. Tá sa konala v Londýne a vo finále opäť nastúpil proti Lee Chong Wei. Tento duel sa zapísal do histórie a Lin Dan si siahol až na dno svojich síl. V prvom zápase prehral, ale počas druhého sa spamätal a podarilo sa mu opäť zvíťaziť. 

Lin Dan na olympiáde v Londýne (zdroj obrázku: flickr/Antony Stanley)
Lin Dan na olympiáde v Londýne (zdroj obrázku: flickr/Antony Stanley)

Počas svojej športovej kariéry sa mu ako jedinému podarilo získať titul Super Grand Slam. Ten patrí hráčom, ktorí vyhrajú deväť hlavných turnajov v bedmintone spolu s olympijskými hrami. Ide o Majstrovstvá sveta, Svetový pohár, Ázijské majstrovstvá, Ázijské hry, finále Super Series Masters, All England Open, Thomas Cup a Sudirman Cup. Aj napriek tomu, že je päťnásobným majstrom sveta, superhviezdou sa stal najmä vďaka zisku olympijskeho zlata

Jeho najlepšie športové momenty si môžete pozrieť v nasledujúcom videu: 

Koniec kariéry 

Lin Dan sa venoval bedmintonu až do roku 2020, kedy 4. júla oznámil svoj odchod do dôchodku. Dôvodom bol vysoký vek (37 rokov) a početné zranenia, ktoré ho trápili čím ďalej tým viac. Je vzorom pre tisíce hráčov po celom svete a právom je označovaný za boha bedmintonu. Aktuálne sa venuje svojej rodine a užíva si zaslúžený dôchodok. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button