Chute Ázie

Ázijské jedlá, ktoré vám zdvihnú žalúdok

Ázijská kuchyňa ponúka pestrú paletu jedinečných chutí a štýlov, avšak nie všetky jedlá vyzerajú alebo chutia lákavo. V našom článku sme pre vás zozbierali ukážku ázijských pokrmov, ktoré má odvahu ochutnať len veľmi malé percento ľudí.

Durian (zdroj obrázku: canva.com)
Durian (zdroj obrázku: canva.com)

Durian 

Klenot juhovýchodnej Ázie vás prekvapí nielen svojim vzhľadom, ale aj zvláštnou chuťou a neuveriteľným zápachom. Durian môže dorásť až do veľkosti 30 cm a pri páde zo stromu dokáže zabiť človeka. Konzumácia durianu je zdraviu prospešná, obsahuje vitamín C, pomáha pri problémoch s trávením a znižuje horúčku. Okrem jeho vzhľadu a západu vás šokuje aj jeho cena, jedno kilo durianu stojí približne 15 eur. 

Čierne vajcia (zdroj obrázku: canva.com)
Čierne vajcia (zdroj obrázku: canva.com)

Tisícročné vajcia 

Netradičná ázijská delikatesa známa tiež ako čierne, miléniové, či storočné vajcia sa často konzumuje k pivu alebo je súčasťou šalátov, polievok alebo ryžovej kaše. K príprave sa používajú kačacie, kuracie alebo prepeličie vajcia. Čierne vajcia svoje zaujímavé sfarbenie získavajú zo zmesi popolu, haseného vápna a čaju, v ktorom sú 3 až 4 mesiace uložené. Po vybratí sú pripravené na konzumáciu a väčšina ľudí v Ázii si ich vychutnáva v surovom stave bez ďalších tepelných úprav. 

Víno z myší 

Je obľúbenou pochúťkou v Kórei aj Číne, ktorá sa vyrába z čerstvo vyliahnutých myší, kým sú bez srsti. Myši sa naložia do alkoholu a potom sa nechajú rok lúhovať, až kým je víno pripravené ku konzumácii. Domáci ho využívajú aj ako liek proti prechladnutiu. 

Čítajte tiež: Škorpión, tarantula, či kobylky? Pre niektorých fuj v Ázii delikatesa

Polievka z vtáčieho hniezda 

V Ázii môžete ochutnať aj netradičnú polievku z vtáčich hniezd, ktorá vás prekvapí nielen svojim vzhľadom, ale aj cenou. Polievka pripomína pokazené želé a jej cena za porciu sa pohybuje na úrovni 50 až 100 eur. Základ polievky tvoria lepkavé vtáčie sliny, z ktorých si vtáci stavajú hniezda. K vareniu sa využívajú len vtáčie hniezda Salangany, ktoré sú však veľmi drahou komoditou a ťažko sa zháňajú, pretože si vtáci stavajú hniezda v jaskyniach vo výške. Aktuálna cena jedného kilogramu vtáčích hniezd je približne 2 000 dolárov. O polievku je v Ázii veľký záujem, pretože Číňania veria, že pôsobí blahodarne na organizmus, dokáže liečiť astmu a zlepšuje mužské libido. 

Polievka z vtáčieho hniezda (zdroj obrázku: canva.com)
Polievka z vtáčieho hniezda (zdroj obrázku: canva.com)

Osie sušienky 

Ak sa rozhodnete navštíviť Japonsko môžete tu ochutnať naozaj netradičnú špecialitu. V obchodoch totiž predávajú sladké sušienky, do ktorých sa pridávajú osy. Výroba takýchto sušienok je jednoduchá, do rozvalkaného cesta sa pridávajú uvarené osy, ktoré sa následne nechajú upiecť. Balíček takýchto sušienok stojí približne 2 eurá. 

Baluty (zdroj obrázku: canva.com)
Baluty (zdroj obrázku: canva.com)

Baluty 

Na Filipínach si miestni ľudia radi vychutnávajú baluty – vyvíjajúce sa kačacie embryá, ktoré sú uvarené v škrupine. Táto pochúťka je často dostupná v pouličných stánkoch a vraj výborne chutí s pivom. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button