PikoškyCestovanieKultúra

10 Zaujímavostí, ktorými vás Nepál prekvapí

Nepálska federatívna demokratická republika získala svoju nezávislosť ešte v roku 1923. Nachádza sa v Južnej Ázii, na juhu hraničí s Indiou a na severe má spoločnú hranicu s Čínou. Nepál je mimoriadne zaujímavým turistickým cieľom a značný príjem krajiny pochádza práve z cestovného ruchu. Ešte predtým, ako sa vydáte na dovolenku do tejto jedinečnej krajiny pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o Nepále určite nevedeli.

1. Nepál má špeciálnu vlajku 

Iba jediná krajina na svete má iný tvar vlajky, ako obdĺžnik. Ako správne tušíte, touto krajinou je Nepál, ktorého vlajka má špeciálny trojuholníkový tvar. Celkovo pozostáva vlajka až z dvoch červených trojuholníkov, ktoré majú modrý okraj. V hornom trojuholníku je zakomponovaný mesiac a v nižšom naopak slnko. Vlajka má pre celý národ svoj význam, ľudia v Nepále totiž veria, že kým slnko a hviezdy zostanú na oblohe, ich národ pretrvá. 

Nepál má vlajku špeciálneho tvaru (zdroj obrázku: canva.com)
Nepál má vlajku špeciálneho tvaru (zdroj obrázku: canva.com)

2. Nepál a Himaláje 

Veľkú časť krajiny tvorí pohorie Himalájí, ktoré je najväčšie na svete. Celkovo sa v Nepále nachádza až 8 vrchov, ktoré dosahujú nadmorskú výšku viac ako 8 000 metrov (na celom svete ich je len 14). V Nepále leží aj najvyšší vrch sveta Mount Everest, ktorý výrazne podporuje záujem o horolezectvo a trekking v celej krajine. Okrem Nepálu prechádzajú Himaláje aj Indiou, Pakistanom, Bhutánom a Čínou

Na Himaláje je z leteckej perspektívy nádherný pohľad (zdroj obrázku: canva.com)
Na Himaláje je z leteckej perspektívy nádherný pohľad (zdroj obrázku: canva.com)

3. Gautam Buddha sa narodil v Nepále 

Muž menom Gautam Buddha je považovaný za zakladateľa Budhizmu. Historické pramene uvádzajú, že sa narodil v Lumbini, Kapilvastu ako princ z dynastie Shakya – Siddhartha Gautam. V súčasnosti je Lumbini najposvätnejším pútnickým miestom v Nepále a každoročne ho navštívia tisíce budhistov z celého sveta. 

4. Nepál má obrovské zásoby vody 

Vedeli ste, že hlavné mesto Nepálu – Káthmandu bolo v minulosti obrovským jazerom? Zásoby vody v Nepále sú naozaj obrovské. Podľa štatistík sa Nepál celosvetovo radí na druhé miesto v množstve zásob vody. 

5. Nepálske rekordy 

Nepál sa môže pochváliť niekoľkými rekordmi. Okrem najvyššieho vrchu sveta sa tu totiž nachádza aj najvyššie položené jazero Tilicho Lake, ktoré leží vo výške 4 800 metrov. V Nepále nájdete aj najhlbšie jazero sveta Shey Phoksundo Lake, ktorého hĺbka dosahuje až 145 metrov. Prejsť sa môžete aj najhlbšou roklinou sveta zvanou Kali Gandaki alebo najvyššie položeným údolím Arun. 

Mount Everest - sneh na jeho vrchole sa vraj nikdy neroztopí (zdroj obrázku: canva.com)
Mount Everest je najvyšším vrchom sveta (zdroj obrázku: canva.com)

6. Neuveriteľná príroda 

Fauna a flóra je v Nepále naozaj obdivuhodná. Nachádza sa tu viac ako 5 980 druhov kvitnúcich rastlín a viac ako 250 druhov flóry a fauny. Na svoje si tu prídu najmä milovníci vtákov a motýľov, v krajine žije 870 druhov vtákov a viac ako 650 druhov motýľov, medzi ktoré patria obrovské mory alebo včely medonosné. V národnom parku Chitwan žije viacero vzácnych a ohrozených zvierat vrátane bengálskeho tigra alebo ázijského jednorohého nosorožca. 

7. V Nepále sa nebozkávajte 

Mnohé ázijské krajiny sa riadia bizarnými zákonmi. Dôvod, prečo by vás mohli v Nepále zatknúť vás však skutočne prekvapí. V Nepále je totiž zakázané bozkávanie na verejnosti, a tak sa verejným nežnostiam radšej vyhnite. 

Krava je v Nepále posvätná (zdroj obrázku: canva.com)
Krava je v Nepále posvätná (zdroj obrázku: canva.com)

8. Krava je národné zviera 

Podobne ako v iných krajinách Ázie, aj v Nepále je krava považovaná za posvätnú. Jej zabitie je v krajine považované za nelegálne. 

9. Slonie pólo 

Aj napriek tomu, že na Slovensku nie je pólo príliš známym športom v zahraničí sa teší veľkej obľube. V Nepále však tento šport ozvláštnili a miesto koní jazdia hráči na slonoch. Slonie pólo je v Nepále natoľko populárne, že sa tu každoročne organizujú aj majstrovstvá sveta. 

Volejbal je národný šport (zdroj obrázku: canva.com)
Volejbal je národný šport (zdroj obrázku: canva.com)

10. Národný šport 

Nepálčania milujú volejbal, ktorý je v krajine považovaný za národný šport. Nanešťastie, zatiaľ sa im v tomto športe nikdy nepodarilo uspieť na olympijských hrách

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button