CestovanieKultúra

Leshan Giant Budha – majestátnosť tejto sochy vám vyrazí dych

Pri návšteve Číny by ste určite nemali vynechať návštevu mesta Leshan. Kúsok od neho sa totiž nachádza najväčšia a najvyššia socha Budhu na svete. Toto miesto vo vás zanechá dobrý dojem a z reálnej veľkosti sochy budete naozaj prekvapený. Čo by ste mali vedieť pred jeho návštevou?

Základné informácie

Obrovská socha Budhu vysoká 71 metrov patrí do svetového dedičstva Unesco od roku 1996. Je najväčšou a najvyššou sochou Budhu na svete. Nachádza sa v blízkosti mesta Leshan, provincii Sichuan v Číne. Je vytvorená z kriedových pieskovcov názvom Red Bed. Socha smeruje na horu Emei a rieky Min, Qingyi a Dadu jej tečú pod nohami.

Leshan Giant Budha (zdroj obrázku: canva.com)
Leshan Giant Budha (zdroj obrázku: canva.com)

Vznik Leshan Giant Budha

Prvé zmienky sa datujú roku 723, kedy začala jej výstavba pod vedením čínskeho mnícha menom Hai Tong. Dôvodom stavby bola viera v Budhu, že pomôže upokojiť rozbúrené vody, ktoré sužovali námorné plavidlá. Ľudia si v okolí sútoku riek zarábali na živobitie a kvôli rozbúrenej vode často dochádzalo k haváriám. Budha mal mať vplyv na vodného ducha, ktorý by rieku upokojil. Po smrti Hai Tonga výstavba prestala kvôli nedostatočným financiám. V tom čase bola socha dokončená iba do pliec. O niekoľko rokov neskôr pokračovali učni Hai Tonga v práci a zabezpečili finančnú podporu miestneho úradníka menom Zhangchou Jianxiong. Dielo sa podarilo dokončiť len po kolená, keď bol úradník odvolaný z funkcie a tak opäť nastal problém s financovaním. Celý projekt sa na 70 rokov zastavil, keď sa ho rozhodol financovať Jiedushi Wei Gao a výstavba sa konečne dokončila. Vtedy sa písal rok 803. Počas niekoľkých dynastií bola socha viac krát poškodená a následne opravená. Najväčšou opravou prešla v roku 1963 kedy bola výrazne poškodená vetrom a dažďom. Na jej opravení sa podieľala čínska vláda. V decembri 1996 bola zapísana do zoznamu svetového dedičstva Unesca. Zaujímavosťou je, že socha naozaj dokázala upokojiť rozbúrené vody rieky pod ňou. Skaly, ktoré sa počas výstavby nahádzali do rieky dokázali ovplyvniť jej tok.

Uši sochy sú ako jediné vyrobené z dreva (zdroj obrázku: canva.com)
Uši sochy sú ako jediné vyrobené z dreva (zdroj obrázku: canva.com)

Návšteva a turizmus

Pri návšteve tohto miesta si môžete rezervovať ubytovanie v meste Leshan. K soche sa dostanete viacerými spôsobmi, medzi najpoužívanejšie patrí autobus. Oblasť je dostupná aj viacerými lodnými trajektami alebo vlakmi. Táto turistická atrakcia je naozaj veľkým lákadlom a najväčší počet návštevníkov je tu práve cez víkendy. Ročne toto miesto navštívi niekoľko miliónov ľudí. Okrem sochy sa tu nachádza aj Mahao Cliff Tomb a chrám Wulong Temple. Návštevníci sem taktiež chodia uctievať sochu Maitreya, ktorá predstavuje budúceho Budhu tohto sveta. V okolí su stovky rôznych ciest, po ktorých sa môžete vydať pešo a preskúmať okolie.

Pekný výhľad je aj z paluby lode (zdroj obrázku: canva.com)
Pekný výhľad je aj z paluby lode (zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavosť

Celá socha je postavená z kameňa, ale uši boli vyrobené z dreva. Na povrchu sú prikryté bahnom a k celej hlave sú umelo pripevnené. V soche je tiež zabudovaný premyslený drenážny systém, ktorý funguje dodnes. Jeho úlohou je prostredníctvom potrubia vyrezaného na mnohých miestach tela sochy odvádzať vodu po dažďoch.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button