Pikošky

Vynález roka 2022? Obrazovka, ktorá vám umožní ochutnať rôzne jedlá

Viete si predstaviť, že by ste sa na krásne obrázky jedál nemuseli len pozerať, ale prostredníctvom obrazovky by ste mali možnosť ich aj ochutnať? Naozaj netradičný vynález bol prvýkrát predstavený v Japonsku. Aj napriek tomu, že nie je možné zatiaľ ochutnať kompletné jedlá, televízna obrazovka umožňuje ochutnať až niekoľko príchutí. Ako tento vynález funguje, pre koho je určený a aká je jeho cena?

V nádobkách sa nachádzajú rôzne príchute, ktoré sa po vybratí konkrétneho jedla nakombinujú (reprofoto youtube.com/South China Morning Post)
V nádobkách sa nachádzajú rôzne príchute, ktoré sa po vybratí konkrétneho jedla nakombinujú (reprofoto youtube.com/South China Morning Post)

Ako funguje ochutnávanie cez obrazovku? 

Celý názov zariadenia je Taste the TV, teda TTTV. Funguje na princípe kolotoču s desiatimi nádobkami s príchuťami, ktoré sa po zvolení jedla nakombinujú. Vzorku chute jedla vystreknú rozprašovače na hygienickú fóliu a cez plochú obrazovku je možné ju vyskúšať. Ako? Stačí obrazovku jednoducho oblízať.

Obsah nádobiek vystreknutý na hygienickú fóliu (reprofoto youtube.com/South China Morning Post)
Obsah nádobiek vystreknutý na hygienickú fóliu (reprofoto youtube.com/South China Morning Post)

Kto je autorom vynálezu? 

Za vznik Taste the TV môžeme poďakovať japonskému profesorovi menom Homei Miyashita z Univerzity Meiji. Aj napriek tomu, že na vynáleze pracoval sám, s podobnými projektami mu pomáha približne 30 študentov. S nimi sa snaží prísť na ďalšie možnosti lepšieho vychutnávania si jedál. Je teda možné, že celý tím príde onedlho s ďalšími zaujímavými vynálezmi. 

Profesor sa pre média vyjadril, že na výrobe prototypu TTTV pracoval posledný rok. Výroba komerčnej verzie zariadenia by podľa jeho slov mohla stáť približne 100 000 jenov, teda približne 767 eur. 

Viac o Taste the TV sa sa dovziete aj v nasledujúcom videu:

Využitie Taste the TV v praxi 

Vynález bol predstavený 22.12.2021 na Univerzite v Meiji. O jeho konkrétnom využití v praxi sa stále diskutuje. Taste the TV môže fungovať ako skvelá pomôcka pri dištančnom vzdelávaní študentov gastronómie, či pre degustačné kvízy alebo hry. Študenti by tak mali možnosť ochutnať jedlá z celého sveta z pohodlia domova. Prvotný nápad by tak mohol byť v budúcnosti spracovaný ako aplikácia, ktorá by bola verejne dostupná pre každého. 

Profesor Miyashita tiež rokuje o možnosti aplikovania konkrétnej príchute, napr. pizze alebo čokolády na krajec toastového chleba. Existuje samozrejme omnoho viac možností, ktoré prichádzajú do úvahy. Záleží tiež na ponuke investorov a ďalších faktorov, ktoré rozhodnú o úspešnosti celého projektu. Profesor dúfa, že by sa z jeho vynálezu mohla vytvoriť celá platforma podobná tej hudobnej. Používatelia by si tak mohli stiahnuť a vychutnať chute jedál z celého sveta, podobne ako je to s hudbou.   

Čo si o tomto vynáleze myslíte vy? Vnímate ho ako nezmyselný alebo ste skôr vďační, že existuje možnosť ako ochutnať jedlá, ktoré by ste možno nikdy neochutnali. Podeľte sa s nami o váš názor do komentárov. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button