Cestovanie

Plánujete dovolenku na Bali? Venujte jeden deň návšteve mesta Ubud

Indonézsky ostrov Bali je obľúbenou dovolenkovou destináciou najmä vďaka priezračnému moru, krásnym hotelovým rezortom a početným atrakciám, ktoré sa tu dajú navštíviť. Dovolenka v tejto destinácií nemusí zahŕňať len kúpanie, opaľovanie a párty, ale deň môžete stráviť aj prehliadkou chrámov alebo návštevou miest. Medzi dovolenkármi je obľúbené najmä mesto Ubud, ktoré je považované za kultúrne centrum Bali. Čo svojim návštevníkom ponúka?

V meste sa nachádza množstvo plantáží (zdroj obrázku: canva.com)
V meste sa nachádza množstvo plantáží (zdroj obrázku: canva.com)

Základné informácie o meste 

Mesto Ubud sa nachádza v rovnomennom okrese na indonézskom ostrove Bali. Ubud obklopujú ryžové polia, strmé rokliny, agrolesnícke plantáže a malé farmy. Nielen v jeho centre, ale aj okolí sa nachádza veľa možností ubytovania pre turistov. Aj napriek tomu, že je Ubud považovaný za malé mesto, žije tu približne 74 800 obyvateľov a ročne ho navštívia milióny turistov. Záznamy z roku 2018 informujú, že práve v tomto roku navštívilo Ubud viac turistov ako hlavné mesto Denpasar na juhu Bali. 

Chrám Pura Taman Saraswati (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Pura Taman Saraswati (zdroj obrázku: canva.com)

Ubud – mesto zážitkov 

Čas v meste si môžete spríjemniť aj absolvovaním rôznych kurzov. Tradičnými sú napríklad hodiny jógy, ale venovať sa môžete aj príprave jedál alebo umeniu. Zážitky tak môžete mať nielen z pekných miest, ktoré ste videli, ale aj z vecí, ktoré ste sa naučili. V kurzoch varenia si môžete osvojiť niektorý z tradičných receptov a skúsiť si jedlo pripraviť aj po návrate z dovolenky. Obľúbenými sú v Ubude aj masáže, ktoré ponúkajú viaceré kúpele spolu s ďalšími procedúrami. Stačí si len správne vybrať, zatvoriť oči a nechať sa masírovať. 

Trh Gianyar je skvelým miestom pre objavenie nových chutných jedál (zdroj obrázku: canva.com)
Trh Gianyar je skvelým miestom pre objavenie nových chutných jedál (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem toho, že sa môžete na kurzoch naučiť pripravovať tradičné jedlá, môžete si tiež vybrať zo širokej ponuky reštaurácií a jedlá miesto varenia rovno ochutnávať. Gastronómia v Ubude ponúka naozaj širokú paletu možností a tak sa toho pokúste ochutnať čo najviac. Tradičné lahôdky môžete ochutnať na nočnom trhu Gianyar alebo si vybrať niektorú z reštaurácií. Medzi často odporúčané patrí napríklad Bebek Bengil, Swept Away alebo Locavore. 

Nakoľko je Ubud považovaný najmä za kultúrne centrum nachádza sa tu množstvo galérií a múzeí, ktoré prezentujú umenie nielen z Bali. Známym je napríklad múzeum Puri Lukisan, múzeum Rudana, múzeum umenia Agung Rai alebo Peruse Neka. 

Monkey Forest (zdroj obrázku: canva.com)
Monkey Forest (zdroj obrázku: canva.com)

Čo robiť v okolí mesta? 

V prípade, že vás ruch mesta prestane baviť a budete si chcieť chvíľu oddýchnuť, v okolí mesta sa nachádza veľa zaujímavých miest. Jedným z často vyhľadávaných je Monkey Forest, ktorý sa nachádza v chrámovom komplexe. Úžasná príroda pripomínajúca dobrodružstvá z filmu Indiana Jones vám na chvíľu pomôže zabudnúť na všetky vaše starosti. Okrem toho tu žije približne 500 opíc, ku ktorým je však lepšie sa nepribližovať. Veľmi radi totiž kradnú a tak je lepšie si svoje cennosti strážiť. 

Chrám Tirta Empul (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Tirta Empul (zdroj obrázku: canva.com)

Medzi pekné miesta patrí rozhodne aj Tegenunganský vodopád, v ktorom je povolené kúpanie a celkovo vytvára peknú scenériu, z ktorej fotiek sa poteší aj váš instagram. Obľúbeným je aj návšteva vodného chrámu Tirta Empul. Vo svätých vodách sa tu kúpu najmä hinduisti. V jeho blízkosti sa nachádza aj Pura Gunung Kawi. Ide o veľmi zaujímavý chrám z 11. storočia, ktorý má svätyne vytesané do skaly na dne údolia rieky. Medzi ďalšie odporúčané chrámy patrí Pura Taman Saraswati, ktorý je zasvätený bohyni múdrosti a umenia. Nachádzajú sa tu nádherné rezby bohyne a fontány, ktoré vytriskujú z prednej časti chrámu priamo do rybníka. Práve podľa rybníka tento chrám veľmi rýchlo spoznáte a najčastejšie jeho hladinu pokrývajú krásne lotosové kvety. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button