Cestovanie

Malajzia ponúka svojim návštevníkov veľa zaujímavých pamiatok. Ktoré sú zapísané v UNESCO?

Malajzia je malou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá sa môže pochváliť rýchlo rastúcou ekonomikou. Tvoria ju dve hlavné pevniny, ktorými sú malajský polostrov a Borneo. Malajzia sa skladá zo 14 štátov a troch federálnych dištriktov. Svojim návštevníkom ponúka veľa zaujímavých miest, pamiatok a prírodných krás, z ktorých 4 sú zapísané v svetovom zozname UNESCO. Ktoré to sú?

George Town (zdroj obrázku: canva.com)
George Town (zdroj obrázku: canva.com)

Historické mestá malackého prielivu 

George Town a Melaka sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO, pretože zahŕňajú historické centrá dvoch miest úžin Malacca. Obe mestá odrážajú 500 rokov kultúry a obchodných výmen medzi východom a západom, ktoré tieto mestá formovali. Zaznamenaný je tu vývoj námorných mestských sídiel v priebehu rokov a prínos rôznych etnických a kultúrnych skupín k rozvoju týchto miest. Práve multikultúrne dedičstvo a tradície Ázie sa v týchto mestách stretávajú a sú dôkazom spojenia kultúrnych prvkov malajského súostrovia, Číny a Indie spolu s tými európskymi. Vytvárajú tak jedinečnú architektúru, kultúru a mestskú krajinu, ktorá určite stojí za návštevu. 

Melaka (zdroj obrázku: canva.com)
Melaka (zdroj obrázku: canva.com)

Archeologické nálezisko v údolí Lenggong 

Údolie Lenggong ukrývalo dlhú dobu archeologické poklady, ktoré svedčia o viac ako 2 miliónoch rokoch evolučnej histórie. Objavy sa nachádzajú v jaskyniach a tiež pod holým nebom v štáte Perak v Malajzii. Objavené artefakty sú z obdobia paleolitu, neolitu a doby železnej. Celkovo boli objavené štyri archeologické náleziská, ktoré sú dôkazom okupácie pravekými hominidmi. Nájdené pozostatky z údolia Lenggong sú najdlhším záznamom pravekého ľudského obydlia mimo afrického kontinentu. 

Národný park Kinabalu 

V štáte Sabah sa nachádza národný park, ktorého dominantou je vrchol Mount Kinabalu. Jeho výška je 4101 metrov a vidieť je ho až z Juhočínskeho mora. Zahŕňa niekoľko biodiverzít vrátane rôznych druhov rastlín, húb a živočíchov. Výstup na Mount Kinabalu je veľmi namáhavý a odporúča sa len skúseným turistom. Nakoľko sa hora nachádza vo veľkej nadmorskej výške existuje tu riziko výškovej choroby, ktorá môže výstup poriadne skomplikovať. Výstup je preto povolený len s licencovaným sprievodcom a na výber sú dve trasy, z ktorých si môžu záujemcovia vybrať. Park je súčasťou svetového dedičstva UNESCO od roku 2000. 

Mount Kinabalu (zdroj obrázku: canva.com)
Mount Kinabalu (zdroj obrázku: canva.com)

Národný park Gunung Mulu 

V malajskom štáte Sarawak na ostrove Borneo sa nachádza jedinečný národný park Gunung Mulu. Jeho dominantou je vysoký pieskovcový vrchol s rovnomenným názvom Gunung Mulu s výškou 2 376 metrov. V parku sa nachádzajú rozľahlé jaskyne, ktoré odhaľujú geologickú históriu spred 1,5 milióna rokov. Celá oblasť patrí medzi najštudovanejšie na svete a známa je pre mnoho druhov živočíchov a tisíce rastlín, ktoré sa tu nachádzajú. Súčasťou svetového dedičstva UNESCO je národný park od roku 2000. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button