KultúraPikošky

Ako prebiehajú oslavy nového roka v Číne?

Najvýznamnejší čínsky tradičný sviatok známy ako Jarný festival alebo Lunárny Nový rok každoročne reprezentuje oslavu rodín. Čím sa Čínsky Nový rok líši od nášho, s čím je spájaný a ako sa oslavuje? Prečítajte si o ňom viac informácií.

Všetci obyvatelia Číny majú v týždeň osláv Čínskeho Nového roka voľno. Jeho dátum sa mení a závisí od lunárneho kalendára, čím sa výrazne líši od toho nášho. Vždy pripadá na nový mesiac po zimnom slnovrate, ktorý je 21. decembra. Tento rok pripadá Čínsky Nový rok pripadá na 1. február a bude rokom tigra. Čínsky Nový rok charakterizujú štyri hlavné veci a to červená farba, novoročné obálky, ohňostroje a čas strávený s rodinou. 

Počas osláv Čínskeho nového roka sa pri prestretom stole stretáva celá rodina (zdroj obrázku: canva.com)
Počas osláv Čínskeho nového roka sa pri prestretom stole stretáva celá rodina (zdroj obrázku: canva.com)

Symbolická červená farba

Je všeobecne známym faktom, že v Číne je červená farba považovaná za šťastnú. Počas Čínskeho Nového roka ju môžete nájsť úplne všade. Je súčasťou výzdoby, oblečenia alebo darčekov. Je ňou zdobená každá ulica, dom alebo budova. Rok 2022 je rokom tigra, takže dekorácie budú obohatené aj o obraz tohto zvieraťa.  

Ukážka novoročných obálok (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka novoročných obálok (zdroj obrázku: canva.com)

Novoročné obálky

Obálky sú tak isto typickej červenej farby a patria k čínskym zvykom, ktoré sa tradujú už tisícročia. Vzniklo o nich niekoľko legiend a je len na vás, ktorej sa rozhodnete veriť. Jedna z nich hovorí o čiernom diablovi menom Sui, ktorý má biele ruky. Počas Nového roka chodí do domovov ľudí a dotýka sa nimi detí. Jeho dotyk vraj prináša vážne choroby a horúčky. Rodičia svojim deťom pre ochranu nedovolia zaspať pred polnocou. S touto historkou súvisí príbeh o rodine, ktorá svojho syna nedokázala udržať do polnoci hore a tak pod jeho vankúš do červenej obálky umiestnila pár mincí. Keď prišiel démon Sui, mince sa zatrblietali, on sa zľakol a ušiel. Táto príhoda sa stala veľmi známou a od tej doby začali ľudia baliť peniaze do červených papierov aby tak ochránili svoje rodiny. Tento zvyk balenia peňazí do červených obálok sa zachoval dodnes. 

Ohňostroje sú v Číne obrovské (zdroj obrázku: canva.com)
Ohňostroje sú v Číne obrovské (zdroj obrázku: canva.com)

Ohňostroje 

Od nepamäti je Čínsky Nový rok spájaný s ohňostrojmi a púšťaním lampiónov šťastia. Lampiónovým festivalom sa končia oslavy Jarného festivalu. Obyvatelia Číny veria, že im prinesie šťastie a nezabúdajú tak na svojich predkov. Pre spokojnosť v posmrtnom živote sa pália tlačené zlaté pruhy a falošné peniaze. 

Rodina má v Číne veľký význam (zdroj obrázku: canva.com)
Rodina má v Číne veľký význam (zdroj obrázku: canva.com)

Čas strávený s rodinou 

Rodina má pre Číňanov veľký význam. Oslavy Nového roka sú často jediným obdobím v roku kedy sú všetky rodiny pohromade doma. Číňania totiž dochádzajú za prácou tisíce kilometrov a tak sú pre nich tieto dni veľmi vzácne. V období Jarného festivalu je takmer nemožné zohnať lístky na vlak, autobus či akúkoľvek inú dopravu. Za rodinou sa totiž presúva celá Čína a toto sťahovanie začína už 15 dní pred začatím osláv. Tieto oslavy tiež znamenajú, že je takmer všetko zatvorené. Počas čínskeho Silvestra sa podáva špeciálna včera opätovného stretnutia, ktorá sa považuje za najdôležitejšie jedlo roka. Na stole nesmie chýbať kura, ryba, kačka, hovädzie a bravčové mäso. V severnejších oblastiach Číny sa dokonca zvyknú vyrábať v rodinách knedličky z bravčového mäsa a kapusty, ktoré sú symbolom jednoty rodiny. Počas Silvestra sú ľudia dlho hore a zabávajú sa pri sledovaní televízie. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button