KultúraPikošky

Ako znie príbeh Chang´e, podľa ktorého sa každý rok koná festival?

Každý rok sa v polovici jesene v Číne a juhovýchodnej Ázii stretávajú rodiny na oslavu festivalu. Ten sa koná vždy 15. deň ôsmeho lunárneho mesiaca. Táto tradícia spája rodiny a priateľov dohromady. Typickým pre toto obdobie sú koláčiky mooncakes.

Začiatok príbehu

Kedysi dávno vraj na oblohe svietilo desať sĺnk. Ľudia tým veľmi trpeli a úroda sa im sušila. Hou Yi, mocný lukostrelec sa však rozhodol toto utrpenie zmierniť. Vyliezol na horu Kunlun a svojim lukom zostrelil deväť sĺnk. Poslednému slnku povedal, že musí mať úžitok pre ľudí. Vstávať by na oblohu malo včas a padať každý deň. Hou Yi sa stal veľmi obľúbeným a veľa ľudí sa od neho učilo. Jedným z učňov bol aj Fengmeng. 

Hou Yi svojim lukom zostrelil deväť sĺnk (zdroj obrázku: flickr/俊隆 陳)
Hou Yi svojim lukom zostrelil deväť sĺnk (zdroj obrázku: flickr/俊隆 陳)

Darovaný elixír

Wangmu, kráľovná nebies žijúca na hore Kunlun dala za odmenu Hou Yi elexír. Ten mal čarovnú moc pomôcť ľuďom, ktorí ho vypili vystúpiť do neba a stať sa nesmrteľnými. Hou Yi bol ženatý s Chang´e a nechcel ju nechať na zemi samú, preto jej dal elixír do úschovy. Učeň Fengmeng veľmi túžil po elixíre. Využil, že Chang´e bola doma sama a vnikol jej do domu, aby od nej požadoval elixír. Chang´e vedela, že ho sama nepremôže a tak sa rozhodla elixír prehltnúť. Len čo tak urobila letela k oblohe smerom k mesiacu.

15. deň ôsmeho lunárneho mesiaca

Keď sa Hou Yi vrátil domov a zistil čo sa stalo bol veľmi smutný. Vybehol z dverí a všade Chang´e hľadal. Kričal na mesiac a bežal za ním, ale akonáhle sa k nemu priblížil mesiac sa vzdialil. Uvedomil si, že už nikdy nebudú spolu. Vzal koláčiky, ktoré mala rada a položil ich ako obetu. Chang´e vyletela do mesačného paláca 15. deň ôsmeho lunárneho mesiaca a odvtedy každý rok Hou Yi v tento deň pokladal obetu na jej počesť. 

Koláčiky mooncake sú známe po celej krajine a sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu (zdroj obrázku: canva.com)
Koláčiky mooncake sú známe po celej krajine a sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu (zdroj obrázku: canva.com)

Odvaha Chang´e sa stala vzorom a ľudia si ju každoročne pripomínajú počas jesenného festivalu.

Iné verzie príbehu

Takmer každý príbeh, ktorý sa traduje tisíc rokov ľudia jeho rozprávaním pozmenia. Preto má aj tento príbeh viaceré verzie. Medzi tie známejšie patrí napríklad, že Chang´e vypila elixír úmyselne. Chcela vraj svojho muža opustiť a dostať sa do mesačného paláca. Tento príbeh ju označuje za sebeckú a hovorí sa, že za jej sebeckosť bola premenená v ropuchu. Menej obľúbenou a nepravdepodobnou verziou je, že Hou Yi mal milostný pomer s inou ženou. Chang´e sa preto rozhodla vziať si elxír a odletieť od neho na mesiac. 

Biely zajačik

Okrem Chang´e je s festivalom častokrát spájaný aj biely zajačik, o ktorom sa taktiež traduje príbeh.

Biely zajačik sa využíva aj pri predaji koláčikov mooncake a väčšinou ho môžete nájsť na obaloch (zdroj obrázku: canva.com)
Biely zajačik sa využíva aj pri predaji koláčikov mooncake a väčšinou ho môžete nájsť na obaloch (zdroj obrázku: canva.com)

Traja nesmrteľní sa reinkarnovali do troch chudobných starých ľudí. Navštívili líšku, opicu a zajaca a prosili si od nich jedlo. Líška a opica sa s chudobnými starcami o svoje jedlo podelili. Zajac však žiadne nemal, a preto povedal starcom, že ak chcú môžu zjesť jeho a skočil do ohňa. Nesmrteľní boli tak dojatí zajacovou obetou, že ho poslali na mesiac, kde sa stal nefritovým. Tam robí spoločnosť Chang´e v mesiacovom paláci.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button