TechPikošky

Japonská automobilka sa teší z ďalšieho ocenenia. Uhádnete, ktoré auto má najlepší dizajn?

Japonská automobilka sa teší z ďalšieho úspechu. Jedinečný dizajn jej automobilov si všimli aj na medzinárodnej súťaži Red Dot Desing Award. Na tomto prestížnom podujatí si Toyota odniesla ocenenie “Najlepší z najlepších” v kategórii Produktový dizajn pre rok 2023. V článku vám prezradíme, ktorý model auta prestížne ocenenie získal a čím si získal pozornosť porotcov.

Ktorý automobil Toyota má podľa Red Dot najlepší dizajn? 

Možno to pre viacerých nebude prekvapením, ale cenu “Najlepší z najlepších” v kategórii Produktový dizajn si odniesol hybridný automobil Toyota Prius. Ten sa vyrába od roku 1997, vďaka čomu sa stal prvým hybridným automobilom sériovo vyrábaným na trhu, čo zanechalo trvalú stopu v histórii automobilov. 

Okrem inovatívneho pohonu sa od uvedenia na trh vyznačovala Toyota Prius aj netradičným dizajnom, ktorý bol v nasledujúcej generácii nahradený novými krivkami. V súčasnosti až 5. generácia Toyota Prius získala jedno z najprestížnejších svetových ocenení za dizajn. 

Toyota Prius 5. generácie (reprofoto youtube.com/Michal Karpat - Autožurnál TV)
Toyota Prius 5. generácie (reprofoto youtube.com/Michal Karpat – Autožurnál TV)

Čím zaujala Toyota Prius 5. generácie 43-člennú porotu? 

Prius predstavuje významný pokrok v plug-in hybridnom systéme. Oproti svojim predchodcom sa vyznačuje väčším výkonom a batériou, čo umožňuje dlhší dojazd na elektrický pohon. Týmto sa zvyšuje energetická účinnosť a samozrejme sa redukujú emisie.

Porota však najviac ocenila nový redizajn tohto úspešného a uznávaného modelu. Nová podoba Priusu vyniká športovou siluetou, ktorá pripomína kupé a spojuje typický klinový tvar s elegantnými a modernými líniami. Tento nový dizajn ešte výraznejšie zdôrazňuje charakteristickú siluetu Priusu a to bez toho, aby ohrozil jeho aerodynamické vlastnosti.

Toyota Prius 5. generácie zaujala porotcov nielen dizajnom, ale aj jazdnými vlastnosťami (reprofoto youtube.com/Michal Karpat - Autožurnál TV)
Toyota Prius 5. generácie zaujala porotcov nielen dizajnom, ale aj jazdnými vlastnosťami (reprofoto youtube.com/Michal Karpat – Autožurnál TV)

Zaujali aj svetlomety, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú žraloka kladivohlavého. Porota tiež zdôraznila, že tento dizajn bol možný vďaka použitiu platformy TNGA druhej generácie, ktorá kladie dôraz na nižšie ťažisko a plochšiu siluetu, čo zabezpečuje lepšiu ovládateľnosť a stabilitu vozidla. 

Čítajte tiež: Netradičný kvíz! Ako dobre poznáte ázijské automobilky?

Toyota Prius 5. generácie zaujme aj svojim výkonom 

Najnovší hybridný systém Toyoty zlepšuje aj jazdné vlastnosti, vyššiu účinnosť a najmä lepší výkon. Toyota Prius 5. generácie má motor s objemom 2,0 litra a celkovým výkonovým systémom 223 koní (164 kW). Pre porovnanie, predchádzajúci model dosahoval výkon “len” 122 koní (90 kW). 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button