TechBiznisPikošky

Čo dokáže nový robotický pes od Xiaomi?

Spoločnosť Xiaomi tento rok prekvapila viacerými novinkami vrátane druhej generácie robotického psa nazývaného CyberDog. Od svojej predchádzajúcej verzie sa líši viacerými parametrami a jeho vývoj prešiel niekoľkými zmenami. Robotický pes CyberDog 2 získal vďaka šikovným vývojárom nové triky a schopnosti, a teraz sa podobá ešte viac na skutočného psa. Zistite viac o tejto technologickej novinke v našom článku.

Vývojári CyberDog 2 sa inšpirovali viacerými psími plemenami 

CyberDog 2 predstavuje výraznú evolúciu vo svojom dizajne v porovnaní s pôvodným modelom, ktorý bol viac inšpirovaný Boston Dynamics‘ Spot. Nový model má štýlovejší a výraznejší vzhľad, ktorý priam vyžaruje dojem skutočného dobermana. Jeho telo bolo úplne prepracované, pričom zdôrazňuje charakteristické črty tohto plemena. Na oboch stranách hlavy má dokonca malé uši, čo ešte viac podčiarkuje jeho podobnosť so skutočným psom.

Jedným z významných rozdielov je aj jeho veľkosť a hmotnosť. CyberDog 2 je výrazne menší a ľahší než jeho predchodca. Váži iba 8,9 kg a jeho výška je 36,7 cm, takže je menší ako napríklad zlatý retriever. 

Pri prezentácii ukázala spoločnosť Xiaomi, že tento robot dokáže stáť na jednej nohe a druhou sa opierať o blok tofu bez toho, aby ho poškodil, čo zdôrazňuje jeho schopnosti a stabilitu. 

CyberDog 2 je menší ako napríklad zlatý retríver (reprofoto youtube.com: CNET Highlights)
CyberDog 2 je menší ako napríklad zlatý retríver (reprofoto youtube.com: CNET Highlights)

Čo všetko dokáže robotický pes CyberDog 2? 

V porovnaní s predchádzajúcim modelom má CyberDog 2 viacero vylepšení. Spoločnosť Xiaomi sa zamerala na výrazné zlepšenie mobility svojho robota prostredníctvom nových micro pohonov CyberGear, ktoré sú vlastnou technológiou spoločnosti. Tieto aktuátory robia robota nielen agilnejším, ale aj schopným vykonávať komplexné manévre, ako sú nepretržité prevrátenia a rýchle zotavenie po páde.

Avšak CyberDog je omnoho viac než len pohybový mechanizmus. Je vybavený významným počtom senzorov, ktoré mu umožňujú interagovať so svojím okolím. Tento robot využíva celkovo 19 senzorov zameraných na zrak, dotyk a sluch, čo mu umožňuje vnímať a reagovať na svet okolo neho. Medzi týmito senzormi nájdeme RGB kameru, interaktívnu kameru s podporou umelej inteligencie, štyri ToF senzory, LiDAR senzor, hĺbkovú kameru, ultrazvukový senzor, senzor rybieho oka, senzor sily a dva ultra širokopásmové senzory. Okrem toho má CyberDog štyri mikrofóny a je kompatibilný s hlasovým algoritmom Xiaomi AI.

Aby zvládal svoje inteligentné úlohy, je CyberDog vybavený výkonnými procesormi, vrátane procesoru NX a dvoch koprocesorov, ktoré dohromady dosahujú impozantný výpočtový výkon 21 TOP (trilión operácií za sekundu). Tieto technické schopnosti robia z CyberDoga vysoko výkonného a inteligentného robota, schopného reagovať na rôzne situácie a úlohy v reálnom čase.

Cena a ďalší vývoj 

V súčasnosti je Xiaomi CyberDog 2 dostupný len na čínskom trhu, ale očakáva sa, že sa postupne rozšíri aj do ďalších regiónov. Táto technologická novinka bola predstavená s cenovkou 12 999 juanov, čo v prepočte činí približne 1 790 USD. 

Zaujímavým ťahom zo strany spoločnosti Xiaomi je rozhodnutie sprístupniť CyberDog 2 verejnosti ako open source projekt. To znamená, že kód, štrukturálne výkresy, grafické programovanie a modulárne komponenty sú k dispozícii pre vývojárov a nadšencov, ktorí majú záujem experimentovať s týmto technologickým výtvorom. Toto rozhodnutie otvára dvere pre tvorbu a prispôsobenie CyberDoga 2 a poskytuje priestor pre ďalšie inovácie v oblasti robotiky a umelej inteligencie. Je to príležitosť pre kreatívnych ľudí, ktorí sa chcú pridať k rozvoju tejto technológie.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button