Šport

Vďaka Li Na zažila Čína tenisovú revolúciu

Tomu kto sleduje tenis určite neuniklo meno čínskej tenisovej hviezdy Li Na. Známou sa pre nás stala po vyhratom finále Australian Open, kedy dokázala poraziť našu tenisovú jednotku Dominiku Cibulkovú. Písal sa rok 2014 a celá Čína oslavovala obrovský úspech svojej krajanky. Na Li celkovo vyhrala dva grandslamové turnaje a stala sa tak najúspešnejšou čínskou tenistkou všetkých čias.

Začiatky boli ťažké 

Úspech si treba zaslúžiť a svoje o tom vie aj Li Na. Tá počas svojej športovej kariéry prekonala množstvo prekážok aby dnes mohla byť príkladom pre ďalších ľudí. Pôvodne začala s hraním bedmintonu, ale nakoniec skončila pri tenisovej rakete. S profesionálnou kariérou začala v roku 1999, no potom si po troch rokoch rozhodla dať pauzu. Tenis nehrala 25 mesiacov, keď sa znova rozhodla vrátiť na kurty. Informácie o dôvode tejto pauzy sa podľa rôznych zdrojov líšia a pravdepodobne len Li Na vie, prečo sa naozaj rozhodla tenis na chvíľu odložiť. Počas svojej pauzy sa jej podarilo získať bakalársky titul v odbore žurnalistika. 

Li Na sa nakoniec rozhodla k tenisu vrátiť (zdroj obrázku: flickr/Marianne Bevis)
Li Na sa nakoniec rozhodla k tenisu vrátiť (zdroj obrázku: flickr/Marianne Bevis)

Zlom prišiel v roku 2008

Aj napriek tomu, že sa na turnaje WTA vrátila už v roku 2004, k výraznej zmene došlo až v roku 2008 kedy dala zbohom športovému systému v Číne. Ten síce podporoval jej ambície, ale zároveň si bral 65 percent z “prize money”, teda finančných odmien, ktoré sa jej podarilo získať. Tenisu sa začala venovať ako “Flying Solo”, čo znamenalo, že všetky náklady si hradila sama a vláde musela poskytovať iba osem percent zo zárobkov. O rok neskôr sa prvý krát prebojovala do top 20. V roku 2011 vyhrala na French Open svoj prvý grandslamový titul a celá Čína na ňu upriamila zrak. Po tomto skvelom výkone bola na vrchole svojej kariéry a všetci sledovali jej kroky. Po niekoľkých prehrách a neúspešných finále, ktoré priniesla ďalšia sezóna začínala vážne uvažovať o skončení svojej kariéry a odchode do dôchodku. 

Rok 2008 bol pre ňu prelomový (zdroj obrázku: flickr/Marianne Bevis)
Rok 2008 bol pre ňu prelomový (zdroj obrázku: flickr/Marianne Bevis)

Druhý grandslamový titul 

Rok 2013 pre Li Na vôbec nevyzeral dobre a tak sa rozhodla dať šancu skúsenému trénerovi Carlovi Rodriguezovi. Ten ju prehovoril od konca kariéry a presvedčil ju o tom, že lepšie časy ešte len prídu. Čo povedal, to sa aj stalo a Li Na zakončila tenisovú sezónu ako 3. najlepšia hráčka v svetovom rebríčku. Najväčší úspech v jej kariére dosiahla v roku 2014 na turnaji Australian Open. Vo finále zdolala našu Dominiku Cibulkovú a stala sa svetovou dvojkou. Počas preberania ocenenia mala tú najvtipnejšiu ďakovnú reč akú tenisové kurty v Austrálii zažili. Spomenula v nej napríklad svojho agenta Mighty Maxa, ktorému sa pred všetkými poďakovala, že ju urobil bohatou a svojmu manželovi odkázala, že môže byť šťastný, že ju má. 

Jej ďakovnú reč si môžete pozrieť tu: 

Čo bolo potom? 

Po tomto víťazstve sa zúčastnila ešte French Open a Wimbledonu, ale kvôli pretrvávajúcim zdravotným problémom s kolenom sa rozhodla odísť do dôchodku. V roku 2015 sa jej narodila dcéra a o rok neskôr syn. Začala sa starať najmä o svoju rodinu a obchodnú kariéru. Sama vraví, že 70 percent svojho času venuje rodine a 30 percent obchodu. V roku 2019 bola uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy a stala sa tak prvou hráčkou Ázie, ktorá toto ocenenie získala. Svojimi skvelými športovými výkonmi otvorila oči Číne, ktorá začala budovať viac tenisových štadiónov a podporovať mládež. Zlepšili sa tiež podmienky pre športovcov a popularita tenisu v Číne raketovo stúpla. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button