KultúraAktuálneCestovanie

Koľko slonov máš, toľkokrát si v Thajsku kráľom

Sú silné, inteligentné a vydržia toho naozaj veľa. Bojovali vo vojnách, ťažili drevo, či pomáhali farmárom pri pestovaní a obrábaní pôdy. Ich význam v thajskej kultúre sa rozhodne nedá poprieť. Zdobia maľby, látky a dokonca aj obal populárneho piva Chang. Reč je o bielych slonoch – symbole čistoty, kráľovského bohatstva a moci.

Ak má panovník viac ako jedného bieleho slona, prináša to podľa brahmatickej viery slávu a šťastie. Prvým vládcom, u ktorého žilo toto nádherné zviera, bol kráľ Trailok a vďaka tomu si vyslúžil aj prezývku Kráľ bielych slonov. Dodnes platí pravidlo, že čím viac slonov, tým vyššie a silnejšie postavenie. Bhumibol Adulyadej, vládnuci do roku 2016, sa do histórie Thajska zapísal ako monarcha, ktorý dosiahol obrovský úspech – podarilo sa mu vlastniť až dvadsaťjeden bielych slonov. 

Biela je metaforou

Hoci sú slony albíni celkom nezvyčajné, nie sú uctievané o nič viac ako tie obyčajné, ktoré sú dostatočne bledé na to, aby mohli byť označené za biele slony. Tie majú svetlú kožu, červenohnedú až ružovú (najmä vtedy, keď sú mokré) a svetlé mihalnice a nechty na nohách. Prívlastok „biely“ má však v thajskej kultúre prenesený význam. Ide o čistotu, poctivosť a nevinnosť. 

fontana erawan sochy slon
Slony sú často zobrazované aj ako sochy. (Reprofoto: Youtube /
Gladys and Kenny)

Darček pre spojencov i nepriateľov

V minulosti sa biele slony nižšej triedy dávali ako dar kráľovým priateľom a spojencom. Zvieratá si vyžadovali veľkú pozornosť a starostlivosť, a keďže boli posvätné, nemohli byť využité na pracovné účely. Pre príjemcu predstavovali značnú finančnú záťaž a dovoliť si ich mohol len panovník alebo veľmi bohatí ľudia. 

Podľa pradávneho príbehu boli biele slony niekedy venované aj nepriateľom, často menším šľachticom, s ktorými kráľ nemal dobrý vzťah. Nešťastní obdarovaní z toho nemali žiaden zisk, no boli povinní sa o slona starať, až kým nezbankrotovali. 

socha slony fontana
Socha trojhlavého slona pred Erawan múzeom (Zdroj: Flickr / Mike Behnken)

Posvätná kultúrna rola slonov

V jednej z hinduistických legiend mal Indru, boh dažďa, hromu a blesku trojhlavého bieleho slona, ktorý ho strážil. V thajčine ho nazývajú Erawan. V Bangkoku je dokonca rovnomenná svätyňa, kam sa ľudia chodia vo dne v noci modliť za štastie a ako obetu nosia drobné drevené slony, či girlandy zo žltých kvetov. 

Pred múzeom na predmestí Bangkoku navyše stojí obrovská 250-tonová socha Erawana, v ktorej sa nachádzajú ázijské starožitnosti od thajskej keramiky až po čínsky nábytok. Národný park Erawan na západe Thajska je tiež pomenovaný podľa tohto bájneho slona.

Legenda tiež hovorí, že si biely slon vybral miesto pre jeden z hlavných thajských budhistických chrámov Wat Phra That Doi Suthep na vrchole hory neďaleko mesta Chiang Mai v severnom Thajsku. Po prepustení slona do džungle začal liezť, trikrát sa zastavil a zatrúbil, takže kráľ nariadil na tomto mieste postaviť svätyňu.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button